Kombinat ciepłowniczy

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Kombinat ciepłowniczy

Postautor: hajny.tomasz » 06 lipca 2012, 12:07

Prezydent Olsztyna w dniu 04 lipca 2012 roku podpisał zarządzenie zmieniające
zarządzenie Nr 216 w sprawie przeprowadzenia konsultacji dotyczących "Wyboru
rozwiązań technologicznych i organizacyjnych związanych z zabezpieczeniem
mieszkańców Olsztyna w ciepło". https://www.bip.olsztyn.eu/bip/index.ph ... &id=285279

Efektem zmiany jest przedłużenie konsultacji w tej sprawie do 31.07.2012 r.

Drugie spotkanie otwarte zaplanowane jest 24.07 (wtorek) o godz. 17.00
w Auli Collegium Biologiae ul. M.Oczapowskiego 1A

Termin ten wynika z faktu, iż chcemy zapewnić udział szerokiego grona ekspertów,
oraz jak najlepsze warunki lokalowe.
hajny.tomasz

Postautor: tomasz birezowski FRO » 06 lipca 2012, 14:10

[quote=""admin2" post=3626"](...)Efektem zmiany jest przedłużenie konsultacji w tej sprawie do 31.07.2012 r.
Drugie spotkanie otwarte zaplanowane jest 24.07 (wtorek) o godz. 17.00
w Auli Collegium Biologiae ul. M.Oczapowskiego 1A

Termin ten wynika z faktu, iż chcemy zapewnić udział szerokiego grona ekspertów,
oraz jak najlepsze warunki lokalowe.[/quote]

Przypominam, że nie jest to żadne przedłużenie a rozpoczęcie. Spotkanie będzie pierwsze, bo to, które odbyło się 26 czerwca było niezgodne z Uchwałą o konsultacjach a więc nie może być zaliczone do spotkań konsultacyjnych.

Innymi słowy - jeszcze Państwo żadnych konsultacji nie zaczęliście, a już je przedłużacie ;)

PS. Plus jest taki że tym razem data powiadomienia mieści się w terminie.
tomasz birezowski FRO

Postautor: ogórek » 15 lipca 2012, 10:36

1. Czy na spotkaniu konsultacyjnym zostanie dopuszczony do głosu pan dr inż. Ryszard Śnieżyk?
Dziwnym trafem jego wyliczenia zgadzają się z wyliczeniami przedstawionymi w ulotce przez stronę społeczną.
2. Czy Urząd Miasta zamierza w jakiś sposób zachęcić szersze grono mieszkańców do udziału w konsultacjach? Np poprzez ogłoszenia prasowe?
3. Gdzie można prześledzić przebieg rozmów i negocjacji z Michelin ? Na spotkaniu konsultacyjnym pokazano tylko jedno pismo. Na sesji rady miasta pism wyświetlono więcej. Chciałbym, jako mieszkaniec dowiedzieć się jak przebiegały rozmowy z dotychczasowym dostarczycielem części ciepła w Olsztynie.
4. W którym mieście w Polsce funkcjonuje już taki kombinat wykorzystujący paliwo gazowe i zbudowany w ramach PPP?
ogórek

Postautor: kaminski.bartosz » 18 lipca 2012, 08:28

Dzień dobry,

ogłoszenie prasowe ukazało się w Gazecie Olsztyńskiej w dniu 10.07.
Ponadto zaproszenie na konsultacje znajduje się na portalu olsztyn24.pl oraz na stronie olsztyn.eu i konsultacje.olsztyn.eu.

pozdrawiam
kaminski.bartosz

Postautor: rleszczynski » 18 lipca 2012, 15:05

Witam

Ad. 1. Zarząd MPEC Sp. z o.o. w Olsztynie nie widzi przeszkód, aby, w trakcie spotkania informacyjnego zaplanowanego na 24 lipca br., zaproszony w imieniu mieszkańców Olsztyna ekspert zaprezentował w formie multimedialnej „Koncepcję Funkcjonowania systemu ciepłowniczego Miasta Olsztyna”.
Należy podkreślić, że byliśmy i jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i kontrpropozycje realizacji projektu. Każda oficjalna, poparta argumentami propozycja rozwiązania problemu zabezpieczenia mieszkańców Olsztyna w ciepło była i będzie uwzględniana w toku prowadzonych eksperckich analiz wielowariantowych..

Ad. 3 Przebieg rozmów i negocjacji z Michelin Polska S.A. nie będzie ujawniony dla informacji publicznej, bowiem dokumenty te objęte są klauzulą poufności. MPEC jako Spółka prawa handlowego obowiązana jest przestrzegać przepisów prawa. Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej „Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy”. Należy wyjaśnić, że zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Jedynie pisma z dnia 2 lutego 2011 r. oraz 19 lipca 2012 r., zostały udostępnione do wiadomości publicznej.
Chcielibyśmy podkreślić, że łączna liczba korespondencji w ww. sprawie pomiędzy Michelin a MPEC to 23 pisma w terminie od lipca 2010 r. do maja 2012 r. oraz 14 spotkań.

Ad. 4
W Polsce funkcjonują następujące elektrociepłownie o mocach powyżej 10MW mocy cieplnej zasilane gazem: Władysławowo, EC Gorzów Wielkopolski, Kostrzyn Arctic Paper, EC Zielona Góra, EC Lublin-Wrotków, EC Nowa Sarzyna, EC Rzeszów, EC Siedlce. Budowa następnych w toku. Elektrociepłownie te nie funkcjonują w oparciu o model PPP.
Realizacja inwestycji poprzez zawiązanie spółki celowej, złożonej z różnych podmiotów gospodarczych, jest działaniem powszechnym, praktykowanym w kraju i zagranicą od wielu lat. Powszechność tego modelu daje gwarancję jego skutecznej realizacji. Zawiązanie spółki w reżimie ustawy o partnerstwie publiczno-prawnym jest podyktowane wyłącznie faktem, iż MPEC Sp. z o.o., ze względu na charakter własnościowy, jest podmiotem publicznym. Zastosowanie procedury wyboru partnera w modelu PPP nie rzutuje w sposób istotny na przebieg procesu zawiązania spółki i realizację jej celów. Brak przykładów spółek branży ciepłowniczej, które funkcjonowałyby w oparciu o model PPP nie podnosi ryzyka tego projektu.

MPEC Sp. z o.o.
rleszczynski

Postautor: OkiemEkonomisty » 19 lipca 2012, 09:06

[quote=""rleszczynski" post=3732"]Witam

Zastosowanie procedury wyboru partnera w modelu PPP nie rzutuje w sposób istotny na przebieg procesu zawiązania spółki i realizację jej celów. Brak przykładów spółek branży ciepłowniczej, które funkcjonowałyby w oparciu o model PPP nie podnosi ryzyka tego projektu.

MPEC Sp. z o.o.[/quote]

Oj żyje Pan w nieświadomości, nie słyszał pan o PPP-P?
A może nie wie Pan o planach NIK aby skontrolować wszystkie przedsięwzięcia PPP w Polsce?

Kolejne ryzyko to takie, że nie umniejszając Panu i innym fachowcom z MPEC, będziecie jak bezradne dzieci w starciu z finansistami i prawnikami z korporacji i banków, która wejdą w to PPP i jego finansowanie. Zapewne za kilka lat będzie trzeba wypić to piwo, którego nawarzycie.
OkiemEkonomisty

Postautor: ogórek » 20 lipca 2012, 08:18

[quote=""rleszczynski" post=3732"]Witam

Chcielibyśmy podkreślić, że łączna liczba korespondencji w ww. sprawie pomiędzy Michelin a MPEC to 23 pisma w terminie od lipca 2010 r. do maja 2012 r. oraz 14 spotkań.

Ad. 4
Powszechność tego modelu daje gwarancję jego skutecznej realizacji.
[/quote]

Przed 2010 rokiem nie było żadnych rozmów z Michelin na ten temat?

Proszę o wybaczenie prostemu człowiekowi. Jednakże kompletnie nie rozumiem co oznacza że "powszechność tego modelu daje gwarancję jego skutecznej realizacji."
Nikt nie zastosował tego modelu w takiej konfiguracji, jaką lansuje się u nas. Więc nie można mówić o jego powszechności.
ogórek

Postautor: rleszczynski » 20 lipca 2012, 08:30

Witam
Bardzo proszę przeczytać uważnie - określenie "powszechność" użyte zostało w kontekście zawiązywania różnego rodzaju spółek celowych, niekoniecznie w reżimie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Ponadto dla uzupełnienia wcześniejszej informacji: sytuacja zaczyna się zmieniać i powstają następne projekty oparte na modelu PPP, także w ciepłownictwie: min.
Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej opracowało projekt budowy elektrociepłowni w oparciu o model PPP. Jedna z ostatnich wiadomości: http://www.wnp.pl/wiadomosci/174828.html
Pozdrawiam

PS. Oczywiście wybaczam Panu, to się zdarza.
rleszczynski

Postautor: hajny.tomasz » 20 lipca 2012, 08:32

Szanowni państwo, w poniższych linkach udostępniamy nagranie audio oraz film ze spotkania konsultacyjnego które odbyło się 26 czerwca 2012r.

[ul]
[*]Nagranie cz. 1 (1GB)
[*]Nagranie cz. 2 (2GB)
[*]Nagranie cz. 3 (350 MB)
[*]Film
[/ul]
hajny.tomasz

Postautor: ogórek » 20 lipca 2012, 14:34

[quote=""rleszczynski" post=3762"]Witam
Bardzo proszę przeczytać uważnie - określenie "powszechność" użyte zostało w kontekście zawiązywania różnego rodzaju spółek celowych, niekoniecznie w reżimie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Ponadto dla uzupełnienia wcześniejszej informacji: sytuacja zaczyna się zmieniać i powstają następne projekty oparte na modelu PPP, także w ciepłownictwie: min.
Brzeskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej opracowało projekt budowy elektrociepłowni w oparciu o model PPP. Jedna z ostatnich wiadomości: http://www.wnp.pl/wiadomosci/174828.html
Pozdrawiam

PS. Oczywiście wybaczam Panu, to się zdarza.[/quote]

Cóż, niestety dalej nie wiem w jaki sposób ta powszechność ma zagwarantować powodzenie.
Dziękuję zatem za wyrozumiałość i ubolewam jednocześnie nad brakiem odpowiedzi.

To, że ktoś coś planuje dalej nie zmienia sytuacji.
W Olsztynie np od dłuższego czasu planuje się obwodnicę.
Poza tym, proszę wybaczyć. Inwestycja za 20-35 milionów, nijak się ma do inwestycji planowanej na 400 milionów (lub 700, 600 - w zależności od tego które informacje się czyta). Partnerstwo polegające na dzierżawie terenu, nijak się też ma do partnerstwa polegającego na przekazaniu spółki.
ogórek

Postautor: bartek_b » 25 lipca 2012, 12:59

W dniu wczorajszym,w ramach pierwszego spotkania konsultacyjnego (poprzednie ze względów formalnych nie może takim być), odbyło się kilka wykładów, podano wiele ciekawych informacji. Dzięki temu można było zapoznać się z opiniami i rozwiązaniami odmiennymi od przedstawionych przez MPEC. Czas przewidziany na wczorajsze spotkanie był niewystarczający na same prezentacje, nie wspominając o pytaniach.
Ze względu na ważność tematu i wielość przedstawionych opinii konsultacje społeczne powinny zostać przedłużone do końca roku 2012, nie mogą skończyć się za 6 dni. Da to realną szansę i czas na zapoznanie się z zaprezentownym materiałem.
Będzie to również zgodne z ideą konsultacji społecznych, która jest podana na Platformie Konsultacji Społecznych: "Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz (każdego szczebla: od lokalnych po centralne) przedstawiają obywatelom swoje plany dotyczące np. aktów prawnych (ich zmiany lub uchwalania nowych), inwestycji lub innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie codzienne i pracę obywateli. Konsultacje nie ograniczają się jednak tylko do przedstawienia tych planów, ale także do wysłuchania opinii na ich temat, ich modyfikowania i informowania o ostatecznej decyzji.
Konsultacje społeczne to sposób uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji itp. od instytucji i osób, których w pewien sposób dotkną, bezpośrednio lub pośrednio, skutki proponowanych przez administrację działań."

Wniosek o przedłużenie konsultacji został oficjalnie zgłoszony do Prezydenta Piotra Grzymowicza, o czym wspomniał wczoraj Pan Bogdan Bachmura.
bartek_b

Postautor: hajny.tomasz » 26 lipca 2012, 14:26

Szanowni państwo, w poniższych linkach udostępniamy nagranie z konsultacji społecznych które odbyły się 24 lipca 2012 r. oraz wstępną koncepcję zaopatrzenia w ciepło Olsztyna, prezentowaną na ww. konsultacjach przez pana Andrzeja Gregorczyka

[ul]
[*][url=http://www.konsultacje.olsztyn.eu/images/stories/nagranieKombinat/nagranie1.wav
]Nagranie cz. 1[/url]
[*]Nagranie cz. 2
[*]Nagranie cz. 3
[*]"Wstępna koncepcja zaopatrzenia w ciepło Olsztyna"
[/ul]
hajny.tomasz

Postautor: rsnie » 26 lipca 2012, 18:43

Jako Autor strategii alternatywnej do propozycji MPEC, pozwolę sobie na odpowiedź licznym na tym forum, pytania do konsultacji w dniu 24 lipca 2012 r..

1. Z premedytacją używałem nazwy konkretnej firmy produkującej agregaty ko generacyjne. Firma ta udostępniła mi wiele danych eksploatacyjnych i ekonomicznych. W ten sposób operuję szczegółową analizą opartą na rzeczywistych kosztach i ściśle określonych wskaźnikach. Za te wskaźniki i ceny odpowiada firma, która w przypadku realizacji inwestycji nie powinna żądać więcej niż zadeklarowała. Proszę podać jakie konkretne urządzenia bloku gazowo-parowego były podstawą analiz INERCON? Ile kosztują, jaką mają sprawność? Ile wynosi obciążenie minimalne? Jak wygląda charakterystyka sprawności od obciążenia? Bez tych informacji przeprowadzenie obliczeń zużycia gazu i jego ceny jest niemożliwe.
2. W swoich rozważaniach brałem pod uwagę obowiązujące przepisy. Rozporządzenie taryfowe wymaga stosowania ceny referencyjnej wynikającej z używanych paliw. Na podstawie Prawa Energetycznego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podaje ceny produkcji ciepła dla czterech podstawowych paliw w roku wcześniejszym oraz współczynnik dla Kogeneracji wysokosprawnej. Każdy rodzaj elektrociepłowni ma podaną sprawność, aby być zaliczoną jako wysokosprawna. Np. większość musi mieć sprawność (średnią w roku) powyżej 75%, ale w przypadku turbiny gazowej z odzyskiem ciepła (takiej jak ma być w Olsztynie) sprawność ta musi być powyżej 80%. Producent takich urządzeń podaje sprawność netto elektrociepłowni na poziomie 56-57%!!!!!!
3. W swoich rozważaniach uwzględniłem wpływ kosztów emisji CO2 i ich wpływ na cenę ciepła. W opracowaniach MPEC tego nie ma. Jest tylko stwierdzenie, że CO2 trzeba zlikwidować.
4. Należy porównywać to samo. MPEC chce inwestycji za 500-900 mln zł, a ja za 60 mln zł (tylko nowe źródło ciepła). Dodatkowe nakłady niezbędne na modernizację sieci i ogólnie systemu ciepłowniczego nie mogą być brane pod uwagę przy porównaniu z inwestycją MPEC.
5. Jeżeli dzisiaj za ciepło z Kogeneracji w Kortowie MPEC bierze circa 46 zł/GJ, to jakim cudem w roku 2018 cena ta ma wynosić 46,53 zł/GJ? Jak można kalkulować cenę przy dzisiejszych cenach gazu i miału? Przecież w tym roku ceny MPEC wzrosły o 7,85%!!! Czy MPEC uważa ludzi za idiotów, którzy nie widzą, ile pieniędzy znika i ich portfeli?
6. Wspomniano mój artykuł w INSTAL-u. Świadczy on jedynie o tym, że został oceniony przez innych naukowców i Redakcję i zasługuje na publikację. Ponadto, każdy inny naukowiec może powtórzyć moje obliczenia i wytknąć ewentualne błędy. Na tym polega dyskusja naukowa. Artykuł jest polemiką z Panem Prof. J. Skorkiem i wskazuje na inne podejście do tematu. Pan Profesor nie ustosunkował się do moich obliczeń, czyli zgadza się z moją metodą. Wynagrodzenia za artykuły są symboliczne (w stosunku do nakładu czasu), a większości czasopism wynoszą zero.
7. Obserwując odzew mediów w Olsztynie, odnoszę wrażenie, że lobby PPP chce temat wyciszyć. Niech głupi lud się wzburza, a my i tak zrobimy swoje! Mają nam podrzucić niebotyczną kasę, a jeśli system ciepłowniczy zostanie zniszczony i zbankrutuje, to żaden nasz problem, my swoje musimy zarobić! Przejmiemy majątek, będziemy mieli miasto i przedstawicieli władz w garści (i kieszeni?). Rola w tym wszystkim Michelin jest jednoznaczna – wymusić inwestycję, potrzebujemy nowej elektrociepłowni, im droższej tym lepiej. Przecież po to blokuje się wykorzystanie „starej” ciepłowni – nie, bo nie. Nie Wolno dopuścić do taniego, prostego rozwiązania, bo ich interes się nie uda.
8. Ja również proponuję częściowe wykorzystanie gazu ziemnego, ale on kosztuje 1,40 zł/m3. Ile kosztuje gaz w projekcie PPP? Ponieważ gaz jest drogi, to musi być możliwie najlepiej wykorzystywany. Niech Pan Gregorczyk wyliczy, ile będzie kosztować gaz, jeżeli jego wykorzystanie będzie wynosić w roku1-3% ilości zamówionej? Tym bardziej, że mają to być „małe” ciepłownie. A w taryfie gazu im mniejszy odbiorca to gaz droższy. Czy raczej chodzi o interes lobby Budowniczych Kotłowni Gazowych? Czy zrealizowany projekt pod nazwą SM „Pojezierze” nie dyskredytuje dostatecznie jego głównego pomysłodawcy (P. Gregorczyka)?
9. Podczas konsultacji Pan Prezes Nowak stwierdził, że podane przeze mnie metody optymalizacji pracy systemu ciepłowniczego Olsztyna są w MPEC realizowane (9 na 10).
• Pytam Pana Prezesa: ile wynosi poprawka radiacyjna w miesiącu październiku i marcu do prognozowania temperatury efektywno-radiacyjnej? To odnosi się do osłony meteorologicznej.
• Jak kompensuje się w Olsztynie straty ciepła na przesyle? Przez podwyższenie temperatury, czy korektą przepływu?
• Ile wynosi obniżenie temperatury wody sieciowej od źródła ciepła do każdego węzła ciepłowniczego, czego wymaga rozporządzenie taryfowe, do wyznaczenia przepływu wody sieciowej. Przykład, jak to ma być zrobione można znaleźć na stronie PEC Kwidzyn.
• Jakie badania profilaktyczne wykonuje MPEC, aby uniknąć awarii sezonie ogrzewczym? Ile kosztowało usuwanie awarii sezonie 2011/2012? Ile bonifikat wypłacił MPEC odbiorcom za niedostarczone ciepło z powodu awarii? Jakie są procedury dochodzenia bonifikat?
• Rzucać hasła gawiedzi, która jest niezorientowana w temacie można, ale Panie Prezesie, konkrety – odpowiedzi przy najmniej, na te pytania. Mogą być na stronie „Kombinatu Energetycznego”, bo ten portal Pan lekceważy.
10. Nakład czasu na opracowanie mojej koncepcji był olbrzymi. Konieczność prawie 40-letniego doświadczenia pomijam, bo każdy może napisać, że ma większe. Zrobiłem to, bo moje inżynierskie sumienie nie pozwala mi na dopuszczenie do realizacji tak idiotycznej inwestycji. Ja odpowiadam za każde słowo, proszę o podanie do sądu, jeżeli czyjeś dobra naruszyłem. Jeden wyrok sądu już mam. Na stronie www.rsniezyk.pl można go znaleźć.
11. Ja analizują projekt traktuję pieniądze na inwestycje, tak jakbym wydawał własne. Realizując modernizację dostawy ciepła SM do 6500 mieszkańców za 1,0 zł, nie tylko zrobiłem projekty, zakupiłem urządzenia, ale w przypadku braku ogrzewania zakładu POLAR musiałem zapłacić 3,0 mln zł za każdy dzień bez ogrzewania. Moje wynagrodzenie, to połowa kosztów zaoszczędzonego węgla przez trzy lata. POLAR zmniejszył w ciągu trzech lat zużycie o circa 18 000 ton. Ile Pan Paszko zapłaci, jeżeli jego projekt się nie powiedzie? Jakie są warunki umowy w tym zakresie? A może Pan Gregorczyk napisze, ile wynosiły kary za spartolenie projektu SM „Pojezierze”?

Pozdrawiam!
Ryszard Śnieżyk
www.rsniezyk.pl
rsnie

Postautor: rsnie » 26 lipca 2012, 22:57

Jako Autor strategii alternatywnej do propozycji MPEC, pozwolę sobie na odpowiedź licznym na tym forum, pytania do konsultacji w dniu 24 lipca 2012 r..

1. Z premedytacją używałem nazwy konkretnej firmy produkującej agregaty ko generacyjne. Firma ta udostępniła mi wiele danych eksploatacyjnych i ekonomicznych. W ten sposób operuję szczegółową analizą opartą na rzeczywistych kosztach i ściśle określonych wskaźnikach. Za te wskaźniki i ceny odpowiada firma, która w przypadku realizacji inwestycji nie powinna żądać więcej niż zadeklarowała. Proszę podać jakie konkretne urządzenia bloku gazowo-parowego były podstawą analiz INERCON? Ile kosztują, jaką mają sprawność? Ile wynosi obciążenie minimalne? Jak wygląda charakterystyka sprawności od obciążenia? Bez tych informacji przeprowadzenie obliczeń zużycia gazu i jego ceny jest niemożliwe.
2. W swoich rozważaniach brałem pod uwagę obowiązujące przepisy. Rozporządzenie taryfowe wymaga stosowania ceny referencyjnej wynikającej z używanych paliw. Na podstawie Prawa Energetycznego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki podaje ceny produkcji ciepła dla czterech podstawowych paliw w roku wcześniejszym oraz współczynnik dla Kogeneracji wysokosprawnej. Każdy rodzaj elektrociepłowni ma podaną sprawność, aby być zaliczoną jako wysokosprawna. Np. większość musi mieć sprawność (średnią w roku) powyżej 75%, ale w przypadku turbiny gazowej z odzyskiem ciepła (takiej jak ma być w Olsztynie) sprawność ta musi być powyżej 80%. Producent takich urządzeń podaje sprawność netto elektrociepłowni na poziomie 56-57%!!!!!!
3. W swoich rozważaniach uwzględniłem wpływ kosztów emisji CO2 i ich wpływ na cenę ciepła. W opracowaniach MPEC tego nie ma. Jest tylko stwierdzenie, że CO2 trzeba zlikwidować.
4. Należy porównywać to samo. MPEC chce inwestycji za 500-900 mln zł, a ja za 60 mln zł (tylko nowe źródło ciepła). Dodatkowe nakłady niezbędne na modernizację sieci i ogólnie systemu ciepłowniczego nie mogą być brane pod uwagę przy porównaniu z inwestycją MPEC.
5. Jeżeli dzisiaj za ciepło z Kogeneracji w Kortowie MPEC bierze circa 46 zł/GJ, to jakim cudem w roku 2018 cena ta ma wynosić 46,53 zł/GJ? Jak można kalkulować cenę przy dzisiejszych cenach gazu i miału? Przecież w tym roku ceny MPEC wzrosły o 7,85%!!! Czy MPEC uważa ludzi za idiotów, którzy nie widzą, ile pieniędzy znika i ich portfeli?
6. Wspomniano mój artykuł w INSTAL-u. Świadczy on jedynie o tym, że został oceniony przez innych naukowców i Redakcję i zasługuje na publikację. Ponadto, każdy inny naukowiec może powtórzyć moje obliczenia i wytknąć ewentualne błędy. Na tym polega dyskusja naukowa. Artykuł jest polemiką z Panem Prof. J. Skorkiem i wskazuje na inne podejście do tematu. Pan Profesor nie ustosunkował się do moich obliczeń, czyli zgadza się z moją metodą. Wynagrodzenia za artykuły są symboliczne (w stosunku do nakładu czasu), a większości czasopism wynoszą zero.
7. Obserwując odzew mediów w Olsztynie, odnoszę wrażenie, że lobby PPP chce temat wyciszyć. Niech lud się wzburza, a my i tak zrobimy swoje! Mają nam podrzucić niebotyczną kasę, a jeśli system ciepłowniczy zostanie zniszczony i zbankrutuje, to żaden nasz problem, my swoje musimy zarobić! Przejmiemy majątek, będziemy mieli miasto i przedstawicieli władz w garści (i kieszeni?). Rola w tym wszystkim Michelin jest jednoznaczna – wymusić inwestycję, potrzebujemy nowej elektrociepłowni, im droższej tym lepiej. Przecież po to blokuje się wykorzystanie „starej” ciepłowni – nie, bo nie. Nie Wolno dopuścić do taniego, prostego rozwiązania, bo ich interes się nie uda.
8. Ja również proponuję częściowe wykorzystanie gazu ziemnego, ale on kosztuje 1,40 zł/m3. Ile kosztuje gaz w projekcie PPP? Ponieważ gaz jest drogi, to musi być możliwie najlepiej wykorzystywany. Niech Pan Gregorczyk wyliczy, ile będzie kosztować gaz, jeżeli jego wykorzystanie będzie wynosić w roku1-3% ilości zamówionej? Tym bardziej, że mają to być „małe” ciepłownie. A w taryfie gazu im mniejszy odbiorca to gaz droższy. Czy raczej chodzi o interes lobby Budowniczych Kotłowni Gazowych? Czy zrealizowany projekt pod nazwą SM „Pojezierze” nie dyskredytuje dostatecznie jego głównego pomysłodawcy (P. Gregorczyka)?
9. Podczas konsultacji Pan Prezes Nowak stwierdził, że podane przeze mnie metody optymalizacji pracy systemu ciepłowniczego Olsztyna są w MPEC realizowane (9 na 10).
• Pytam Pana Prezesa: ile wynosi poprawka radiacyjna w miesiącu październiku i marcu do prognozowania temperatury efektywno-radiacyjnej? To odnosi się do osłony meteorologicznej.
• Jak kompensuje się w Olsztynie straty ciepła na przesyle? Przez podwyższenie temperatury, czy korektą przepływu?
• Ile wynosi obniżenie temperatury wody sieciowej od źródła ciepła do każdego węzła ciepłowniczego, czego wymaga rozporządzenie taryfowe, do wyznaczenia przepływu wody sieciowej. Przykład, jak to ma być zrobione można znaleźć na stronie PEC Kwidzyn.
• Jakie badania profilaktyczne wykonuje MPEC, aby uniknąć awarii sezonie ogrzewczym? Ile kosztowało usuwanie awarii sezonie 2011/2012? Ile bonifikat wypłacił MPEC odbiorcom za niedostarczone ciepło z powodu awarii? Jakie są procedury dochodzenia bonifikat?
• Rzucać hasła gawiedzi, która jest niezorientowana w temacie można, ale Panie Prezesie, konkrety – odpowiedzi przy najmniej, na te pytania. Mogą być na stronie „Kombinatu Energetycznego”, bo ten portal Pan lekceważy.
10. Nakład czasu na opracowanie mojej koncepcji był olbrzymi. Konieczność prawie 40-letniego doświadczenia pomijam, bo każdy może napisać, że ma większe. Zrobiłem to, bo moje inżynierskie sumienie nie pozwala mi na dopuszczenie do realizacji tak idiotycznej inwestycji. Ja odpowiadam za każde słowo, proszę o podanie do sądu, jeżeli czyjeś dobra naruszyłem. Jeden wyrok sądu już mam. Na stronie www.rsniezyk.pl można go znaleźć.
11. Ja analizując projekt traktuję pieniądze na inwestycje, tak jakbym wydawał własne. Realizując modernizację dostawy ciepła SM do 6500 mieszkańców za 1,0 zł, nie tylko zrobiłem projekty, zakupiłem urządzenia, ale w przypadku braku ogrzewania zakładu POLAR musiałbym zapłacić 3,0 mln zł za każdy dzień bez ogrzewania. Moje wynagrodzenie za ten projekt, to połowa kosztów zaoszczędzonego węgla przez trzy lata. POLAR zmniejszył w ciągu trzech lat zużycie o circa 18 000 ton. Ile Pan Paszko zapłaci, jeżeli jego projekt się nie powiedzie? Jakie są warunki umowy w tym zakresie? A może Pan Gregorczyk napisze, ile wynosiły kary za spartolenie projektu SM „Pojezierze”?

Pozdrawiam!
Ryszard Śnieżyk
www.rsniezyk.pl
rsnie

Postautor: Warmiak » 30 lipca 2012, 10:25

Panie dr Snieżyk proszę nie wprowadzać forumowiczów w błąd, odnośnie sprawności układów kogeneracyjnych, bo nie wierzę by Pan w takim temacie się pomylił.

Precyzując Pana wypowiedź zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 176, poz. 1052) Jednym z kryteriów kwalifikowania źródła jako wysokosprawnej kogeneracji jest kryterium Średnioroczna sprawność przemiany energii paliwa w energię elektryczną i ciepło, które wynosi:
- 75% m.in. dla silników spalinowych,
- 80% dla jednostek z układem gazowo-parowym (...)
Wniosek taki, że układy gazowo-parowe mają mieć wyższą całkowitą sprawność (wymaga się tego od nich zgodnie z ww. rozporządzeniem)
Natomiast sprawność 56-57% układów gazowo-parowych, o której Pan pisał to sprawność przemiany energii w paliwie na energię elektryczna, gdzie przypomnę sprawność ta jest częścią sprawnością całkowitej układu.
Dla porównania silniki spalinowe osiągają sprawność generacji energii elektrycznej na poziomie 40-46%.
Określenie sprawności netto nie dotyczy tej zasadniczej różnicy.
Warmiak

PoprzedniaNastępna

Wróć do Gospodarka komunalna