Przygotowujemy koncepcję, która może w późniejszym czasie stać się oficjalnym dokumentem, mającą za zadanie uporządkować charakter małej architektury Olsztyna.
Najpierw parę słów objaśniań.
Na małą architekturę składają się:
ławeczki, barierki bezpieczeństwa, płotki, ogrodzenia, słupki np.niepozwalające zaparkować w danym miejscu, kosze na drobne śmieci, toalety publiczne, słupy ogłoszeniowe, przystanki MPK oraz wszelkie nośniki informacji miejskiej w tym kierunkowej i reklamowej.
Dziś doborem poszczególnych elementów zajmują się różne jednostki,bez nadzoru plastycznego. Efektem są drażniące mieszkańców, nieskoordynowane rozwiązania.
Jednym z głównych celów mojej pracy jest stworzenie jednolitej koncepcji dla takich elementów, która później zostanie wdrożona we wszystkich jednostkach. Dzięki wspólnej wizji, miasto będzie się wyraźnie porządkowało. Dzięki ogólnemu porządkowaniu lepiej będzie widać miejsca, zaprojektowane indywidualnie przez architektów.
Koncepcja została stworzona na podstawie obserwacji i lektury materiałów z zaawansowanych w dbaniu o kulturę przestrzeni miast np. Singapur, Petersburg, Warszawa, Wrocław.
Wymienione powyżej, bogate miasta mają własne katalogi mebli miejskich, meble różne dla każdej dzielnicy, projektowane na zamówienie. Olsztyn ma mniejsze możliwości finansowe i tradycję meblowania zatartą wieloletnimi zaniedbaniami. Na tym, wczesnym etapie pracy nad estetyzacją mamy następujący pomysł: Miasto jest podzielone na strefy, w każdej strefie określone są ramy stylistyczne dla mebli, które mają być umieszczane jako wymogi w przetargach. ( meble są kupowane w przetargach, dlatego nie można w specyfikacji podać konkretnych producentów). Dzięki temu, otwieramy możliwość różnym firmom i projektom na znalezienie się w naszej przestrzeni miejskiej, jednocześnie zachowując ogólny porządek.
Wyróżniamy strefy meblowania podstawowego:
1. Stare Miasto - traktujemy wyjątkowo, charakter mebli zostanie wybrany w konkursie, meble będą unikatowe wykonane i zaprojektowane specjalnie dla Olsztyna (plan na 2012 rok)
2. Strefa Miejska Nowoczesna - stal, szkło, beton, materiały sztuczne, kolory jasne, stalowe szarości, jasne drewno
3. Strefa Miejska Historyczna - stal,żeliwo, drewno, materiały sztuczne, kolorystyka ciemna szarość do czerni, forma nowoczesna lub historyzująca.
4. Strefa Rekreacyjno-Przyrodnicza - stal,żeliwo, drewno, paleta brązów od średniego do ciemnego
WAŻNE! W KAŻDEJ STREFIE MOGĄ WYSTĘPOWAĆ MEBLE NOWOCZESNE JAK I HISTORYZUJĄCE, STREFA HISTORYCZNA NIE OZNACZA, ŻE NALEŻY JĄ MEBLOWAĆ SZTUCZNIE STYLIZOWANYMI MEBLAMI.
zapraszam do dyskusji nad projektem - TO CAŁY CZAS PROJEKT - proszę o wrzucanie tu swoich propozycji, przykładów, zdjęć. I oczywiście zgłaszanie mi w tym wątku drażniących Państwa obrazków z Olsztyna gdzie uważacie,że należałoby zainterweniować.
Poniżej podział miasta na strefy i przykłady mebli, które mogły by znaleźć się w danej strefie.









