Skwer przy Placu Pułaskiego

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 24 maja 2011, 17:55

Witam,
też zapowiadam się na skwerku przez cały dzień i zapraszam do rozmowy o estetyce miasta. Myślę, że rozmowa w terenie z robieniem dokumentacji, wywiadów i rysunków to najlepsza metoda szukania pomysłu na to miejsce. Na piątek postaramy się też omówić sprawy własności budek handlowych, które zasłaniają skwer. Sprawa przeniesienia przystanku też do piątku zostanie przedyskutowana z odpowiednimi służbami, to ułatwi nam rozmowę i planowanie, bo faktycznie argumenty o odsłonięciu skweru na osi z Filharmonią są niewątpliwie słuszne.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Marian Jurak » 25 maja 2011, 19:06

Jeszcze raz sie odzywam w sprawie Pl. Pułaskiego. Ciekawi mnie, czy podjęta została już decyzja co do przyszłości klepiska przy Manhattanie, które służy za parking. Była to rezerwa terenu pod przedłużenie ul. Kajki do ul. Kościuszki i dalej Głowackiego. Ten pomysł został już dawno zarzucony, przynajmniej na odcinku Kościuszki - Głowackiego, a co dalej? Czy przedłużamy Kajki do Kościuszki likwidując dwa inne wyjazdy - z Mazurskiej i Pl. Pułaskiego, tworząc tam dodatkowe miejsca parkingowe? A może zamieniamy ten obszar w parking z prawdziwego zdarzenia? Każda decyzja jest lepsza, niż utrzymywanie klepiska w centrum miasta.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: jarojk » 28 maja 2011, 19:28

Żeby nie było że na forum TYLKO narzekają wszyscy. Baaaardzo mi się podobała forma konsultacji odnośnie skweru przy placu Puławskiego, nie tylko ciekawa forma, ale i na wszelkie pytania które były zadane rzeczowe odpowiedzi. Świeże, nowe podejście pani Tekli Żurkowskiej i pani Marceliny Ch.Kubierksiej, duża pomoc pana Bartosza Kamińskiego robi ogromne wrażenie baaardzo gratuluję, oby tak dalej, jakby tak cały ratusz działał to nasze miasto by było zdecydowanie bardziej przyjazne nam mieszkańcom.
jarojk
 
Posty: 145
Rejestracja: 30 marca 2010, 19:25

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Tekla Żurkowska » 30 maja 2011, 04:32

Bardzo dziękuję wszystkim Mieszkańcom za przybycie. Teraz Bartosz Kamiński przeanalizuje wszystkie ankiety, z których dowiemy się jakie są Państwa oczekiwania. Już z rozmów z Mieszkańcami w trakcie konsultacji zorientowałam się, że choć była grupa która opowiadała się za latarniami ratuszowymi, jednak wiele osób reaguje na nie wręcz nerwowo. Zatem wydaje się, że nie jest to dobry element do wypoczynku i relaksu. Ale zaczekajmy na podsumowania.
Nawierzchnia przeważała żwirowo-gruntowa na zmianę ze starym brukiem. Większość osób opowiadało się po stronie fontanny, pozostawieniu ławek, dodaniu jedynie siedzisk, z których mogłaby skorzystać większa liczba osób spotykających się. Dużym powodzeniem cieszyły się kule do gry czy proponowany stolik do gier planszowych.
Plac wykorzystywany obecnie jako parking, jest w zamierzeniach przeznaczony na przedłużenie ulicy Kajki do ulicy Kościuszki. Jednak nie są to zadania do wykonania na teraz, i raczej należy przewidywać że w ciągu najbliższych lat nie dojdzie do jego realizacji. Zatem niezbędne będzie pewne odgrodzenia krzewami skweru od parkingu.
Tekla Żurkowska
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2011, 09:05

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: BorOl » 31 maja 2011, 06:57

[quote=""Tekla Żurkowska" post=1293"]Plac wykorzystywany obecnie jako parking, jest w zamierzeniach przeznaczony na przedłużenie ulicy Kajki do ulicy Kościuszki. Jednak nie są to zadania do wykonania na teraz, i raczej należy przewidywać że w ciągu najbliższych lat nie dojdzie do jego realizacji.[/quote]Miejmy nadzieję, że to tego czasu znajdzie się wreszcie ktoś kompetentny, kto opracuje politykę transportową i spójną strategię rozwoju układu komunikacyjnego obejmującą potrzeby wszystkich użytkowników dróg...
Odnosząc się do postu jarkka, chcę podkreślić, że i ja jestem pod wrażeniem działań obu Pań :) Okazuje się, że można prowadzić dialog z mieszkańcami nie tylko za pośrednictwem sądów administracyjnych, że można prowadzić ciekawe konsultacje, a nie spotkania informacyjne, że można przeprowadzać konsultacje, a nie prezentację wybranego już projektu i że można odpowiadać na tym forum, mimo braku regulaminu. Sam w tych konsultacjach bezpośrednio nie uczestniczę, ale doceniam i dziękuję.
BorOl
 
Posty: 607
Rejestracja: 19 marca 2010, 10:24

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: bartek_b » 02 czerwca 2011, 15:37

Gratuluję konsultacji.
Niestety nie mogłem wziąć w nich bezpośrednio udziału, czego żałuję.

Uważam, że pomysł z wietrznymi dzwonkami jest ciekawy. Myślę,że tramwaje nie będą ich zagłuszały, ponieważ będą to nowoczesne tramwaje, jeżdżące po nowych torach, więc ciche.
Popieram pomysł wykorzystania istniejącej tam pompy.
Na pewno przydałoby sie więcej światła dziennego, więc nieznaczne korekcyjne przycięcia drzew.

Odbiegając trochę od samego parku, projekt przedłużenia ulicy Kajki do ulicy Kościuszki jest pomysłem z poprzedniej epoki nie pasujący do dzisiejszych realiów. Na terenie obecnego parkingu idealny byłby dwupoziomowy parking podziemny, na dachu którego byłyby tereny zielone, w istotny sposób powiększające park. (może brzmi to futurystycznie, ale jest to do zrealizowania)
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: admin_o » 09 czerwca 2011, 06:28

Szanowni Państwo

Poniżej zamieszczamy wyniki ankiety, którą przeprowadzaliśmy podczas konsultacji dotyczących "Zagospodarowania skweru przy Pl. Kazimierza Pułaskiego i ul. Tadeusza Kościuszki". Wyniki tej ankiety zostaną poddane analizie i na podstawie wynikających z niej wniosków oraz w miarę posiadanych zasobów finansowych zostanie przygotowana przez Ogrodnika Miejskiego koncepcja zagospodarowania skweru wraz z harmonogramem i zakresem planowanych prac, która zostanie przedstawiona podczas spotkania z mieszkańcami. O terminie i miejscu spotkania niezwłocznie Państwa poinformujemy.


wynikiankiety.doc
admin_o
 
Posty: 378
Rejestracja: 08 lutego 2010, 12:11

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Marian Jurak » 09 czerwca 2011, 19:00

Wszystko (prawie) fajnie, konsultacje się odbyły, wola dwóch stron konsultacji jest zgodna, a kiedy decyzje? Kilka z nich nie wymaga specjalnego nakładu środków. Pierwsza to usuniecie bud i budek z otoczenia skweru, łącznie z kioskiem i wiata przystankową. Te dwa ostatnie obiekty są potrzebne, ale po pierwsze, nie muszą stać razem, po drugie nie muszą straszyć tandetnym plastikiem z poprzedniej epoki. Koniecznie trzeba przecież odsłonić oś skweru.
Po drugie - trzeba wziąć w garść sekator, szpadel i grabie i zrobić najprostsze prace ogrodnicze - poobcinać gałęzie i odrosty przy drzewach, wzruszyć ziemię wokół drzew i posiać trawę, odsypać istniejące krawężniki, które kiedyś wytyczały alejki. Od razu zrobi się ładniej:).
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Tekla Żurkowska » 10 czerwca 2011, 06:18

Co do likwidacji "bud" nie będę się wypowiadała, ponieważ ich ewentualne przeniesienie czy remont nie są w mojej mocy. Natomiast remont nawierzchni, krawężników, dodanie nowych roślin to jest właśnie całość prac, które mają zostać wykonane.
Tekla Żurkowska
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2011, 09:05

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: mieszkaniec » 21 czerwca 2011, 07:37

Ten kto był w Londynie z pewnością wie, że jednym z najpiękniejszych miejsc to parki. Ciężko będzie nam w Olsztytnie doprowdadzić parków/skwerów do takiego stanu jakie są tam ( choćby z tego wzdlędu, że tamtejsze są zamykane i strzeżone). Jedną z ciekawych rzeczy jest to, że w wielu parkach ( nawet małych osiedlowych) jest możliwość zasponsorowania przez mieszkańców ławeczek. Oczywiście zgodnie z przyjętą koncepcją. Mieszkańcy kupują ławeczkę, na której jest umieszczana tabliczka z kilkoma słowami fundatora.
Możeby pokusić się o przeniesienie takiego rozwiązania do Olsztyna. Z jednej strony miasto zaoszczędzi, a z drugiej mieszkańcy będą mieli swój widoczny wkład.
mieszkaniec
 
Posty: 1
Rejestracja: 21 czerwca 2011, 07:17

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: aka SPAK » 22 czerwca 2011, 12:17

Nie było mnie niestety na konsultacjach, niemniej jednak temat jest mi jak najbardziej bliski. Czy można zapoznać się gdzieś z podsumowaniem owych konsultacji? Czy wiadomo już kiedy i jak będzie opracowywana koncepcja? W jaki sposób można śledzić postęp działań? Na platformie wątek się urwał.
aka SPAK
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 lutego 2011, 08:41

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Tekla Żurkowska » 24 czerwca 2011, 04:26

Wyniki ankiety podane zostały na tej stronie, powyżej -link"ankieta".
Z ankiety dowiedzieliśmy się, że zdecydowanie przeszło połowa Mieszkańców preferuje nawierzchnię żwirowo-gruntową. Zatem taka właśnie jest planowana. Część opowiedziała się za starym brukiem z odzyskanych ulic, zatem zostanie z niego zrobione obrzeże. Wolą większości Mieszkańców było posiadać na skwerze niewielką fontannę i taka znajdzie się w części centralnej placu. Ponadto na skwerze znajdą dla siebie miejsce niewielkie elementy zabawowe dla dzieci, siedziska dla osób chcących posiedzieć w kilkuosobowej grupie, zostanie wyeksponowana pompa. NA placu nie znajda miejsca latarnie sprzed ratusza. Wiele osób reaguje na nie wręcz "alergicznie" a takie emocje nie sprzyjają wypoczynkowi. Ławki pozostaną te co są, zmienione zostaną jedynie śmietniki na bardziej pasujące do całości. To są wytyczne do projektu, który zostanie niebawem Państwu przedstawiony miedzy innymi na stronie konsultacji.
Tekla Żurkowska
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2011, 09:05

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Marian Jurak » 24 czerwca 2011, 06:16

Tylko się cieszyć :). Pozostaje jednak kwestia otoczenia placu. Może jego renowacja wpłynie na tych, którzy odpowiadają za postawienie (a raczej usunięcie) budek i śmietników i odsłonięcie osi parku od strony ul. Kościuszki.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Tekla Żurkowska » 24 czerwca 2011, 06:21

Odsłonięcie od strony ulicy Kościuszki z pewnością uda się za sprawą możliwości przesunięcia przystanku, w ramach przebudowy tramwajowej.
Tekla Żurkowska
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2011, 09:05

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: aka SPAK » 27 czerwca 2011, 09:25

dziękuję za odpowiedź. Cieszy sposób dochodzenia do wspólnego konsensusu. Ostatnio usłyszałam, że drogą demokratycznego podejmowania decyzji nie da rady wypracować koncepcji zadowalającej kogokolwiek. A tu proszę.
aka SPAK
 
Posty: 15
Rejestracja: 11 lutego 2011, 08:41

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna