System Informacji Miejskiej

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 28 lutego 2011, 20:21

DOKŁADNIE TAK POWINNO BYĆ,
najlepiej poliwęglanowe tabliczki, przezroczyste, trochę mleczne z czymkolwiek nadrukowanym.
Tylko teraz jest pytanie systemowe i różne sposoby realizacji w różnych miastach.
dla przykładu: warszawa
[url=http://]http://wapedia.mobi/pl/Miejski_System_Informacji_%28Warszawa%29[/url]

tu powyżej w ogóle ciekawy artykuł analizujący SIM warszawski, dobry paragraf o popełnionych błędach.

i Poznań cały opis SIM-u
[url=http://]http://www.zdm.poznan.pl/news.php?site=sim[/url]

I teraz tak, w Warszawie tabliczki służą do pokazywania patronów ulic, co też jest bardzo ciekawe ( bardzo brakuje takiej informacji) w Poznaniu pokazuje zabytki i patronów ulic.

Generalnie tabliczki systemowe pozwolą nam uniknąć umieszczania kolejnych tablic pamiątkowych z brązu, które mogą stać się łupem złodziei. Faktycznie tabliczki trzeba jakoś powiązać z ulotkami, myśleliśmy, żeby wykorzystać na nich wizerunki 3d obiektów - bo rysunki 3D będą na tablicach sim i folderach. ( chodzi o jakąś spójną stylistykę graficzną...a uważam że szkicyki ręczne, lub sepiowane zdjęcia już się opatrzyły).
Oczywiście nie jestem przeciwna ciekawym realizacjom rzeźbiarskim upamiętniającym wartościową dla miasta postać, ale wolę dać artystom szersze pole do popisu i aranżacji przestrzeni niż tylko tabliczka pamiątkowa. A te zrealizowane w technice rzeźbiarskiej będą upamiętniać miejsca na prawdę wyjątkowe.

kwestia czy patroni ulic czy zabytki do zastanowienia.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 28 lutego 2011, 23:01

Witam, przedstawiam porcję materiałów, które będziemy omawiać na spotkaniu w Środę o 16.30

000.jpg


001a.jpg


oiwbsxp.jpg

tabliczkistarowka2.jpg

rodzinastaremiasto.jpg

tabliceliniacity.jpg

strefydosim.jpg

przekrojstrefy.jpg
008.jpg

tylprzystankumpk.jpg
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: tomasz birezowski FRO » 28 lutego 2011, 23:54

Projekt bardzo mi się podoba. Kolorystyka jest śwetna. Jeśli chodzi o tablice, to ponawiam jedynie prośbę o zwiększenie czcionki, która będzie w niej wykorzystana oraz o ustawianie tablic równolegle do chodnika (a nie prostopadle, jak np. ta przy moście św.Jana).

Jeśli uda się Pani Marcelinie przewalczyć skorelowanie kolorystyki SIM-u z taborem komunikacji miejskiej (jak na prezentowanych obrazkach) to składam wyrazy szacunku.

pozdrawiam
tb
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: bartek_b » 01 marca 2011, 09:05

Mi równiez bardzo się podoba zgranie kolorystyki SIMU i taboru komunikacji miejskiej.
Rewelacja! :)
(nie mogę otworzyć odnośników z postu #902)
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: jarojk » 01 marca 2011, 14:12

A mi się nie bardzo podobają zwłaszcza tablice zaprezentowane jako ostatnie "zielonkawe" - a dlaczego ? - proszę kiedyś podejść do takiej tablicy ( ze ścieżkami rowerowymi w Lesie Miejskim) wieczorem, przy ciut słabszym świetle, - zbyt duży kontrast pomiędzy tłem a zarysami ulic z jednoczesnym zbyt małym kontrastem pomiędzy GŁÓWNĄ treścią danej tablicy a jej resztą ... ta tablica wygląda jak po prostu zaznaczony "schemat ulic w mieście" ścieżki są baaardzo słabo widoczne
jarojk
 
Posty: 145
Rejestracja: 30 marca 2010, 19:25

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: jacek rostek » 01 marca 2011, 15:50

tablice są nieczytelne. czytanie jasnych liter na ciemnym jest trudne. proszę zwrócić uwagę na to, że projektują Państwo system informacji miejskiej. niech więc będzie mniej kolorowy, a bardziej czytelny.
jacek rostek
 
Posty: 2
Rejestracja: 01 marca 2011, 15:46

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: mkur » 02 marca 2011, 20:05

Dołączam się do opinii mojego przedmówcy, w mapach należy użyć schematu barw, do którego ludzie są już przyzwyczajeni. Czasami bycie oryginalnym na siłę przynosi przeciwne niż zamierzone skutki. Ciemny tekst na białym tle czyta się około 3x szybciej niż jakikolwiek tekst na tle ciemnym.

Co do komunikacji miejskiej, Olsztyn ma bardzo ciekawe malowanie swoich pojazdów i grzechem byłoby przemalować je na zielono, nie wspominając już o kosztach takiej operacji (w tej chwili mamy około 160 autobusów). Zamawiając nowe autobusy u dostawców, miasto nie płaci za zastosowanie określonego malowania, więc nie ponosi dodatkowych kosztów. Poza tym, obowiązujące malowanie zostało zaprojektowane przez MPK jako nawiązujące do koloru dawnych autobusów (czerwień) i położenia Olsztyna nad jeziorami (niebieski pasek na dole po bokach).

Komunikacja miejzka powinna się wyróżniać na tle szaroburego krajobrazu miasta, w żadnym mieście które było prezentowane jako przykład na konsultacjach nie ma wspólnego koloru SIMu i pojazdów KM (Poznań - zielonożółte a SIM biały, Warszawa - czerwonożółte przy SIMie niebieskim). Autobus to komunikat sam w sobie - pasażer musi od razu widzieć że na przystanek podjeżdża autobus miejskiego przewoźnika.

Osobnym tematem jest SIM wewnątrz pojazdów KM - jaki macie Państwo pomysł na to? Tablice z przebiegiem linii, mapy, ujednolicone arkusze z przepisami i cenniki.. Jak to rozwiązać maksymalnie niskokosztowo (wyświetlacze LCD dla każdego pojazdu nie wchodzą w grę przy obecnej sytuacji finansowej ZKM i MPK)?

Jako punkt wyjściowy dla szkieletu SIMu w Olsztynie mogłyby posłużyć \'citylighty\', które stoją w mniej lub bardziej istotnych miejscach miasta. Nie wiem, jak wyglądają sprawy własnościowe tych urządzeń, ale MPK wstawiło tam schematy komunikacji miejskiej. Może warto by je wykorzystać?
mkur
 
Posty: 1
Rejestracja: 02 marca 2011, 19:51

protokół z pierwszego spotkania dot. SIM 2.03.201

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 07 marca 2011, 12:25

Konsultacje Społeczne dnia 02.03.2011 r.
Protokół
Dnia 2 marca 2011 roku o godzinie 16.30 odbyły się Konsultacje Społeczne dotyczące Systemu Informacji Miejskiej. Konsultacje Społeczne odbyły się w Atrium Starego Ratusza na Starym Mieście. Udział w spotkaniu wzięło ok. 30 osób, w tym 2 osoby z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego LINIA S.C. z Wrocławia, Pani Marcelina Chodyniecka-Kuberska – Asystentka Prezydenta ds. Estetyzacji i Pan Maciej Rytczak – Dyrektor Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Olsztyn. Moderatorem spotkania była Pani Marta Gołąb.


Konsultacje rozpoczęto przedstawieniem czym jest System Informacji Miejskiej. Prezentacje prowadził Paweł Marek z firmy Linia s.c. Ukazano, jak SIM funkcjonuje w innych miastach oraz jaka powinna być struktura całego systemu.
Następnie projekt olsztyńskiego SIM przedstawiła M.Ch.Kuberska i M. Rytczak.

Wnioski i uwagi osób, które wzięły udział w spotkaniu w sprawie Systemu Informacji Miejskiej są następujące:

Pan Mirosław Arczak – Pełnomocnik PMO ds. Transportu Rowerowego
– ze Stowarzyszenia Aktywności Społecznej „Młyn” - uważa, że materiał z którego wykonane są tablice w lesie miejskim jest prosty i tani, a zarazem bardzo trwały, łatwy do wymiany, odporny na wandalizm. Stwierdził, że las miejski nie jest monitorowany a przez prawie rok funkcjonowania tablic ( od sierpnia 20101 przyp. UM) prawie wcale nie było dewastacji. Sugerował wykonanie tablic z takiego materiału jak w lesie ( blacha stalowa z nadrukowaną folią samoprzylepną – chodziło o to, że M.Ch.Kuberska woli takie rozwiązanie, zamiast szkła dla tablic SIM ponieważ obawia się aktów wandalizmu )
Zadał pytanie, czy rozważaliśmy możliwość nadania ikonom, mapom elementów upodabniających do pracy ręcznej. M.Rytczak zapowiedział, że przetestujemy ten styl graficzny, ale generalnie skłaniamy się do stylu rysunku technicznego w 3D.

Pani z I rzędu ( Rada Osiedla Śródmieście) – emerytka :
Zadała pytanie, czy SIM to nasz pomysł. Pan Dyrektor Rytczak odpowiedział, że to nie jest nasz pomysł. Jest to pomysł sprzed kilkudziesięciu lat, a my staramy się ten system zaadoptować dla Olsztyna. Grafika jest naszym pomysłem, po licznych negocjacjach z grafikami. Grafika jest spójna i wynika z całego programu estetyzacji tj połączenia graficznie elementów MPK, SIM, mebli miejskich i grafiki marki OLsztyn. Będzie to unikatowe rozwiązanie w skali kraju.
Pani nie podobało się, że wdrożenie systemu będzie tak długo trwało (około 10 lat).
Odp: Najpierw trzeba zaprojektować SIM, ustalić zasady, a dopiero później wdrażać ten system w życie. Dodatkowo fakt, że będziemy dysponować projektem już teraz pozwoli nam udostępniać go wszystkim, którzy chcą postawić tablice informacyjne np. Rady Osiedli, ten projekt będzie też używany we wszystkich miejskich inwestycjach, które aktualnie są meblowane. Np. Tablice w Parku Podzamcze też przewidziane są w SIM.
Pani uważa, że na takie zmiany są potrzebne duże nakłady finansowe. Zapytała, czy nie można poczekać z tym projektem a teraz zająć się czymś, co jest bardziej potrzebne dla Olsztyna, np. skończyć remontować drogi... I czy już można zacząć czy trzeba czekać parę lat? – Odp: Na przełomie maja – lipca mamy wiedzieć, co mamy zrobić i ile to będzie kosztowało (będziemy mieć projekt) wtedy Prezydent Miasta Olsztyn ma postanowić w jakim czasie mamy w pełni wprowadzić SIM. Może to potrwać nawet 10 lat. Ale posiadanie projektu jest kluczowe.

Pani Iwona Liżewska – konserwator zabytków
Jaka jest idea tego, by w tak zasadniczym stopniu zmieniać kolor tablic, które już dziś funkcjonują ? ( chodzi o to że dziś mamy w mieście tablice niebieskie z białym napisem o różnych czcionkach i kompozycji, oraz tabliczki na skrzyżowaniach niebiesko-biało czerwone) Wiele tablic ma kolorystykę niebiesko-białą i były one niedawno utworzone w Olsztynie. Pani nie widzi powodu, by zmieniać kolorystykę. Oraz sugeruje, żeby wykorzystać te tablice, które już są.
Pani zadała pytanie, czy próba podziału na strefę historyczną i pozostałą będzie podziałem obszarowym czy na podziałem obiekty?
 odp: strefa objęta ochroną konserwatorską będzie podziałem obszarowym wynikającym ze studium i będzie oznaczona kolorem brązowym.

Pani Iwona Bolińska- Walendzik – artysta plastyk
zapytała przedstawiciela firmy z Wrocławia, na podstawie jego doświadczenia – o czytelność i skuteczność Systemu Informacji Miejskiej, który ma zostać zastosowany.

Paweł Marek, Linia S.C. : Wymiana tablic istniejących, oznakowanie ulic odbywa się na samym końcu. Ten element trwa najdłużej i ludzie się w tym czasie zdążą przyzwyczaić. Zdecydowanie należy ujednolicić i zmienić kolorystykę na taką jaka wynika z projektu.

Pani się obawia, że w takim pomyśle zostanie zabita treść przez formę. Uważa, że po to robi się SIM by dać dobrą informację, by ujednolicać, usystematyzować, ale nie widzi potrzeby zmiany kolorów.
Pani zdaniem jest wiele reklam, słupów ogłoszeniowych i innych nieskoordynowanych nośników informacji i zadała pytanie czy SIM ma zawierać słupy ogłoszeniowe?
Jednak to mapy Panią najbardziej niepokoją. Uważa, że są nieczytelne, bez względu na to jaki mają kolor. To ma być mapa dla turysty, a nie dla mieszkańców Olsztyna, bo mieszkańcy znają to miasto a tablice zupełnie niepotrzebnie zawierają informację (opis) o zabytkach. Pani zdaniem SIM grzeszy próbą opanowania wszystkich tematów i za dużo jest informacji na mapie. Według Pani Liżewskiej mapa z lokalizacją zabytków jest dobrym pomysłem, ale mapa z informacją o zabytkach to już przesada. Za dużo jest tekstu. Zdaniem Pani Liżewskiej informacja o zabytkach powinna się znajdować bezpośrednio przy zabytkach.
Padło pytanie dotyczące umieszczania informacji o sławnych postaciach na tablicach. Jeśli będziemy je zamieszczać to na których budynkach? Pani dała propozycję umieszczania informacji o sławnych postaciach pod tabliczkami ulic – maksymalnie 2 zdania o patronie danej ulicy.
Pani uważa, że tekst (informacja) jest potrzebny, ale musi być krótki.
Kolejna propozycją Pani Liżewskiej było nie umieszczanie danych o lokalach usługowych na mapach, ponieważ lokale powstają i giną w ciągu roku, a nie należy umieszczać informacji, która jest z góry skazana na niepowodzenie.
W związku z tym, że istnieje problem z zamieszczaniem tablic na obiektach zabytkowych, Pani zastanawia się w jaki sposób chcemy tą kwestię rozwiązać.
 odp: mamy tego świadomość i nośnik wolnostojący może być rozwiązaniem. Co do innych postulatów zgoda i propozycja spotkania aby przedyskutować sprawy dotyczące zabytków i informacji turystycznej poza spotkaniem konsultacyjnym.

Pan w okularach – II rząd
Pan zadał pytanie, czy słupki, podpory, tablice kierunkowe mogą być w jednym kolorze? (odp. słupy będą rozróżnione kolorystycznie tak jak mówi strategia meblowania szare w strefie nowoczesnej i rekreacyjnej, ciemno brązowe w rekreacyjnej leśnej i Starym Mieście).
Zadał także pytanie, czy mapy koniecznie muszą być wykonane (pomalowane) kolorami fluoroscencyjnymi? Uważa, że powinny być bardziej stonowane. ( odp. Zgoda, właśnie pracujemy nad poprawą mapy i wychodzi, że powinna mieć inną kolorystykę niż sama tablica, prawdopodobnie podstawą będzie szarość, mapa powinna być identyczna dla każdej strefy)
Panu bardzo podoba się figurka Baby Pruskiej i pytał czy można byłoby poustawiać baby pruskie w taki sposób, żeby mogły być kierunkowskazami ?
Zaproponował umiejscowienie olsztyńskich pomników przyrody na słupkach kierunkowych dla pieszych (odp. umieszczenie pomników przyrody na tablicach kierujących jest bardzo dobrym pomysłem. Równie dobrze można je umieścić na planach miasta).

Arkadiusz Świder- urbanista
Panu Arkadiuszowi kolorystyka się podoba, ale uważa, że należy się zastanowić ile tablic informacyjnych ustawić w mieście, aby spełniły one swoją rolę. Zapytał także, czy mapy będą umieszczane na każdym skrzyżowaniu? Zdaniem Pana na zaprezentowanych przez nas mapach jest za dużo informacji. Przekaz powinien być jak najprostszy. Pan Arkadiusz, podobnie jak Pani Iwona Liżewska, uważa, że nie powinniśmy umieszczać na mapach pubów, restauracji, ponieważ będą to dane nieaktualne. Pan Arkadiusz zapytał także, czy odbędą się konsultacje społeczne dotyczące wyglądu wiat i słupków na przystankach. Zasugerował zamontowanie map obok przystanków a nie nad głowami osób siedzących na ławce na przystanku. Zastanawia się nad tym, jak do tego pomysłu podejdzie MPK (Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne). Propozycją Pana Arkadiusza jest umieszczenie na mapach na Starym Mieście (i nie tylko) informacji o przystankach (w jakiej odległości od Starego Miasta znajduje się przystanek i jakie linie).

Większość mieszkańców uczestniczących w Konsultacjach Społecznych zasugerowało, aby na tablicy nie rozdzielać imienia i nazwiska w nazwie ulicy. Jest to trudne do zrealizowania technicznie, bo w nazwie na tabliczce SIM musi być nazwa ulicy z Uchwały rady Miasta.
Jest to problem do rozwiązania graficznie.

Pan Bartosz Bojkowski uważa, że nazwisko na tablicy należy napisać większą czcionką niż imię, natomiast zwrot „Ulica”, „Plac”, „Aleja” – można napisać malutką czcionką.
Pani Iwona Liżewska natomiast uważa, że nazwiska nie powinno się rozdzielać w dwóch liniach z imieniem ponieważ nie jest to zgodne z zasadami języka polskiego.
Pan Bartosz Bojkowski zaproponował, aby słupy Zakładu Targowisk Miejskich zaprojektować ku czci Mikołaja Kopernika (np. jako planety). Propozycją Pana Bojkowskiego było również utworzenie minimapki na każdym przystanku, a na minimapce powinny być przedstawione różne trasy i to innymi kolorami.
Propozycją Pana Bojkowskiego jest także zamieszczenie na tablicach oznaczeń obcojęzycznych.

Pan Bartłomiej Biedziuk przypomniał, że na stronie Platformy padły stwierdzenia dotyczące nieczytelności mapek w kolorze zielonym i ubolewał nad tym, że nie została przygotowana taka mapka na konsultacje – by mieszkańcy sami mogli to ocenić.
Jego zdaniem, przystanki powinny być oznakowane od strony „frontu”, w taki sposób by można było spokojnie podejść i ją przeczytać
Pan Biedziuk, podobnie jak jego poprzednicy uważa, że nie powinno się zamieszczać na mapach lokali i barów, powinniśmy zamieścić jak najmniej zbędnych informacji.
Zapytał także jaka strefa Olsztyna będzie oznaczona brązowymi tablicami.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 07 marca 2011, 12:27

[quote=""jacek rostek" post=915"]tablice są nieczytelne. czytanie jasnych liter na ciemnym jest trudne. proszę zwrócić uwagę na to, że projektują Państwo system informacji miejskiej. niech więc będzie mniej kolorowy, a bardziej czytelny.[/quote]

jeśli chodzi o wielkosć czcionki na tablicach leśnych to w ramach tegorocznego przeklejania tych zniszczonych wprowadzimy większe litery. Mapa musi zaczekać na pełny projekt SIM.
To przyznam najtrudniejszy element całej pracy, proszę o cierpliwość.
Na konsultacjach też padł ten argument- ze mapa ma być mniej kolorowa, zgadzamy się teraz opracowujemy mapę w stonowanej szarej kolorystyce, mapa będzie identyczna dla tablic zarówno w strefie historycznej i nowoczesnej.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 07 marca 2011, 14:18

Przeklejam wypowiedź BorOla z innego wątku
fajny pomysł szlaku zabytków techniki:

„”Przy okazji przyszedł mi do głowy pomysł (prawdopodobnie nie nowy) szlaku, którego tematem byłyby lata świetności Olsztyna i zabytki techniki. Tartak Raphaelsohnów, zajezdnia trolejbusowa, wiadukty, szyny tramwajowe, komora przepompowni ścieków, stacja paliw w zajezdni tramwajowej itd. Z pewnością takich miejsc i elementów znajdzie się w Olsztynie więcej. Można rozważyć wyprowadzenie szlaku poza Olsztyn - np. do elektrowni na Wadągu... Myślę, że znajdą się fachowcy, którzy lepiej ode mnie wskażą miejsca do połączenia.”

jeśli chodzi o szlaki to będą one wszystkie wchłonięte w SIM, pomysł jest taki,żeby szlaki były pokazywane na białym tle, a to dlatego, że mamy kolorowe szlaki piesze i rowerowe, na kolorowym tle ciężko by je było odróżnić.

SIM musi mieć solidną listę atrakcji miasta, w tym wszystkie szlaki.
Taką listę jak zauważyli uczestnicy spotkania MUSIMY STWORZYĆ SAMI tego nie da się zlecić zewnętrznej firmie. Dlatego w naszym wątku będzie się pojawiała taka lista a Państwa, szczególnie tych związanych z turystyką ( widzę, że na forum pojawił się Marian Jurak z PTTK :D ) proszę o umieszczanie obiektów, pomysłów i konkretów.
Bardzo przydadzą się naszemu SIM-owi. Proszę przeklejać moje posty, edytować, poprawiać.

Lista szlaków:

1. Szlaki piesze:
1.1 szlak Niebieski
1.2 szlak Czerwony
1.3 szlak Czarny
1.4 Szlak Jakubowy
1.5 Szlak Kopernikański ( ?)

W budowie jest:
1.6 Szlak Papieski

Mamy w Olsztynie fragment
1.7 Szlaku Zamków Gotyckich

Były propozycje
1.7 szlak zabytków techniki
1.8 szlak pomników przyrody.

2. szlaki i trasy rowerowe

Tu potrzeba specjalistycznej listy najlepiej od Mirka Arczaka
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: jarojk » 07 marca 2011, 18:51

3. szlak wodny - Łyna plus można pomyśleć o jakimś "szlaku" po jeziorach ..
jarojk
 
Posty: 145
Rejestracja: 30 marca 2010, 19:25

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Kecaj » 09 marca 2011, 09:14

Szlak wodny- Jezioro Kortowskie połączone z Łyną poprzez rzekę Kortówkę. Myślę, że na kajaki może się nadać.
-Początek, czyli spiętrzenie wodne przy ujściu Kortówki z jez. Kortowskiego- tam potrzebna przenośka
-Kilka metrów dalej pierwszy most drogowy- od razu pokonać w ramach pierwszej przenośki
-Drewniana kładka, wykorzystywana przy Kortowiadzie- Prześwit wystarczający dla kajakarzy
-Mostek pieszy prowadzący w kierunku górki kortowskiej-Prześwit wystarczający dla kajakarzy
-Most na stadionie łączący boiska z głównym obiektem- Prześwit wystarczający dla kajakarzy
-Kładka piesza betonowa ok 50 m dalej.- konieczna przenośka
-Most drogowy duży na ul. Oczapowskiego- żaglówka się pod nim zmieści :)
-DK nr 51 w ciągu Ul. Warszawskiej- nie mam danych.
-Połączenie z Łyną zaraz za kładką drewnianą wzdłuż wałów przeciwpowodziowych

Jeśli gdzieś coś pomyliłem przesadziłem bądź źle oceniłem, proszę mnie poprawić.
Kecaj
 
Posty: 3
Rejestracja: 14 grudnia 2010, 10:17

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 13 lipca 2011, 17:22

Dziś odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds. Wdrożenia Programu Estetyzacji na temat systemu informacji miejskiej. Firma Linia, która realizuje projekt technologiczny zaprezentowała wizualizacje poszczególnych nośników wg. naszych wytycznych. Zdjęcia są trochę ciemne, na nośnikach grafika która jeszcze NIE JEST FINALNĄ, cały czas nad nią pracujemy, ale dziś zachęcam do skomentowania formy nośników.
W przyszłym tygodniu wrzucę materiały dotyczące pomysłów na podział mapowy miasta i prowadzenie dla kierowców, które w początkowym projekcie nie było w ogóle poruszane.
Proszę śmiało i konstruktywnie krytykować propozycje.
Ważne, żeby pamiętać co oznacza kolorystyka : mała architektura antracytowa ( ciemny grafit) z brązowym SIM-em to strefa Miejska Historyczna, szara, lub srebrna mała architektura z zielonym SIM-em to strefa miejska nowoczesna, a antracytowa lub ciemnobrązowa w lesie z zielonym SIM-em to strefa przyrodniczo-rekreacyjna. Te sprawy wynikają ze strategii meblowania i chciałabym się już tego trzymać i nad tym nie dyskutować. Co do koloru zielonego jako podstawy SIMU to proszę pamiętać, nie wiem czy była o tym mowa wcześniej, że SIM olsztyński ma wymiar aglomeracyjny, planujemy go tez dla gmin ościennych, z którymi chcemy się podzielić know how. powiat jest ciemnogranatowy a miasto zielone. To połączenie ma się przejawiać w oznakowaniu domów,ulic, komunikacji miejskiej i tablicach turystycznych.


Ważne! zrezygnowaliśmy z podziału miasta na strefy oznakowane literkami np. S3 także tego elementu na tabliczkach nie będzie.
TZzielonavsIII01.jpg

TZzielonavsIII02.jpg

PieszabrzowavsI01.jpg

PieszazielonavsIII01.jpg

TZbrzowavsIII01.jpg

TZbrzowavsIII02.jpg

PieszazielonavsIII01.jpg

PieszabrzowavsIII02.jpg


Adresowabrzowaciana01.jpg

Adresowazielonaciana01.jpg

UlicowazielonanacianievsI.jpg

UlicowabrzowanacianievsI.jpg

UlicowazielonanasupkuvsV03.jpg

UlicowazielonanasupkuvsV01.jpg

UlicowabrzowanasupkuvsV02.jpg

UlicowabrzowanasupkuvsV01.jpg
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Spooky » 14 lipca 2011, 11:20

Chciałbym podzielić się następującymi spostrzeżeniami. Bardzo gustowny wydaje mi się sposób przymocowania tablic do słupków na 4 ostatnich tablicach. Sam kształt tablic, z lekko zaokrąglonymi rogami też mi się podoba.

Natomiast widzę jeden poważny mankament. Tekst na tablicach informacyjnych jest umieszczony bardzo nisko, na rysunku 3 znajduje się na wysokości ud. Uważam, że nie będzie możliwości przeczytania informacji tam zawartych bez potrzeby kucania. Ogranicza to też liczbę osób mogących zapoznawać się z treścią.

Ciągle martwi mnie też kontrast, zwłaszcza na tablicach zielonych.
Spooky
 
Posty: 42
Rejestracja: 16 kwietnia 2010, 17:29

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 14 lipca 2011, 19:33

faktycznie, nie zauważyłam tego, dziwnie wygląda ta dolna wysokość powinno być przynajmniej 60 cm. Trzeba to będzie poprawić, dzięki.

Co do kontrastu, to litery opisów, legendy itp. będą oczywiście białe i większe niż w Lesie Miejskim, zielone będą tylko te duże litery na dole.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna