Meble Miejskie

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Lampy pod Ratuszem

Postautor: j, » 21 sierpnia 2011, 15:42

Oczywiście grafitowe lampy City Spirit są najlepszą z przedstawionych opcji. Myślę, że warto przy okazji pomyśleć o jednolitej kolorystyce elementów metalowych. Jeżeli ławki z oparciami będą miały ciemne fragmenty metalowe, to barierki staną się jedynym rażącym elementem placu. Chyba, że roślinność w skrzyniach będzie na tyle wyrazista by jakoś ten nowocześnie szary metal spacyfikować? Cieszę się na plany zagospodarowania i oswojenia tej przestrzeni, bo w „stanie deweloperskim” była przerażająca.
PS. Co stanie się z przezroczystymi donicami z roślinami skoro w tej chwili nawet na granicie są żółte zacieki?
j,
 
Posty: 1
Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 08:57

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: olsztyniak33 » 21 sierpnia 2011, 19:39

Zadałem sobie trochę trudu i poczytałem o dwóch przedstawionych propozycjach. Według mnie lampa o nazwie PERLA jest dużo ciekawszym rozwiązaniem ze względu na nowoczesne źródła typu LED. Forma też jest bardziej subtelna i delikatna. Przedstawione przez Panią Marcelinę zdjęcia pokazują zastosowanie tego rodzaju oświetlenia w miejscach bardziej zabytkowych niż Olsztyn.
olsztyniak33
 
Posty: 1
Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 19:33

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: pepech » 22 sierpnia 2011, 09:49

Jestem przekonany, że najlepszym wyborem są lampy City Spirit.

Wyglądają dobrze, świecą dużo lepiej niż istniejące, łączą formę tradycyjną z nowoczesną.

Jedynym zastrzeżeniem jest kolor pierścienia dookoła lampy, który w zainstalowanym egzemplarzu świeci na niebiesko. Podobno dostępne są również inne kolory, może lepszy byłby biały?

To niesamowite, jak wiele jest głosów popierających lampy "lampy stylizowane na historyczne" czy "takie jak na Starówce", bo to chyba nie są te same... Już nawet istniejące oświetlenie znalazło sporo zwolenników.

Mam wrażenie, że oświetlenie jest po to, aby można było korzystać z placu po zmroku. Istniejące nie spełnia tej funkcji dobrze, bo lampy świecą w przechodniów a nie w plac i rażą w oczy i pieszych i kierowców.

Uważam, że najlepszym wyborem jest oświetlenie nowoczesne, możliwie dyskretne, np. lampy City Spirit.
Życzę powodzenia w naprawianiu placu :)
pepech
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 kwietnia 2011, 22:03

Odp: Lampy pod Ratuszem

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 22 sierpnia 2011, 11:02

Drugi raz piszę odpowiedź bo pierwszą serwer mi pozarł.
Genaralnie jak już tu w wątku nawet architekci pisali mamy do czynienia z przestrzenią chaotyczną i trudną znaczeniowo. Bo plac jest agorą zdarzeń, imprez, protestów bardzo demokratycznym miejscem. Mi to się bardzo podoba bo jest to cecha aktywnego życia europejskiego miasta, ludzie korzystają z przestrzeni żeby wypowiadać się i komunikować z władzami miasta. Nikt chyba nie myślał, że będzie to sielanka jak na starówce. Plac dobrze pełni swoja demokratyczną funkcję, ale faktycznie brakuje mu kilku przyjaznych dodatków w strefie rekreacyjnej pod drzewami, które już do nas jadą lub się budują.
Cały obszar będzie umeblowany współcześnie, wszystkich, którzy tęsknią za historyzującymi lampami zapewniam,że na mniejszych i spokojniejszych uilicach śródmiejskich oraz na Starym Mieście takie lampy będą. Do minimalstycznego Placu Jana Pawła ze wspólczesnym otoczeniem architektonicznym z całą odpowiedzialnością stwierdzam,że nie pasują.
Dlatego w przyszłości ( w którejś z inwestycji drogowych) zmienimy także historyzujące, czarne barierki. Miejmy nadzieję, że barierki przy 11 Listopada będzie można w ogóle usunąć jeśli ruch na tej ulicy spadnie o 80% jak zakłądają drogowcy. Mi osobiście marzy sie aby 11 Listopada było deptakiem z przystankiem tramwajowym przy Placu Jana Pawła, ale to nie temat tej dyskusji:)

Barierki zostaną pomalowane lub nie w zależności od wyboru lamp, jeśli zostaną świeczki w kolorze szarym zostaną szare, jeśli wejdzie któraś z latarni grafitowych zostaną przemalowane na grafitowo tak jak na wizualizacjach.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Lampy pod Ratuszem

Postautor: jarojk » 23 sierpnia 2011, 06:39

[quote=""Marcelina Ch.Kuberska" post=1747"]
Dlatego w przyszłości ( w którejś z inwestycji drogowych) zmienimy także historyzujące, czarne barierki. Miejmy nadzieję, że barierki przy 11 Listopada będzie można w ogóle usunąć jeśli ruch na tej ulicy spadnie o 80% jak zakłądają drogowcy. Mi osobiście marzy sie aby 11 Listopada było deptakiem z przystankiem tramwajowym przy Placu Jana Pawła, ale to nie temat tej dyskusji:)

Barierki zostaną pomalowane lub nie w zależności od wyboru lamp, jeśli zostaną świeczki w kolorze szarym zostaną szare, jeśli wejdzie któraś z latarni grafitowych zostaną przemalowane na grafitowo tak jak na wizualizacjach.[/quote]

Witam
Co do pl.Jana Pawła II po "remoncie" to owszem teraz już nie będą pasowały historyzujące lampy, ale co do 11 Listopada to moim zdaniem ważne jest "tło" czyli kamienice jakie stoją przy tej ulicy a one zdecydowanie są raczej "historyzujące"... więc takież barierki zdecydowanie są wskazane...

Zastanawia mnie na jakiej podstawie drogowcy twierdzą że ruch spadnie o 80%? ...
jarojk
 
Posty: 145
Rejestracja: 30 marca 2010, 19:25

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: Roman » 24 sierpnia 2011, 06:12

Zastanawiam się jaka część "Olsztynian" zabierająca głos w sprawie wymiany oświetlenia na placu, pofatygowała się osobiście, zobaczyć jak prezentują się nowe propozycje "na żywo"?
Ja jestem zdecydowanie za propozycją opraw Perla, które moim skromnym zdaniem, zdecydowanie bardziej pasują do wspomnianego miejsca niż pozostałe typy.
Roman
 
Posty: 1
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 06:02

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: Petr » 24 sierpnia 2011, 08:44

albo dać sobie spkoj i zostawić 2, albo koncepcja nr 3
Petr
 
Posty: 7
Rejestracja: 18 lutego 2011, 10:17

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: Wojciech Jaroty » 24 sierpnia 2011, 12:01

Jeżeli mamy wybierać pomiędzy tymi czterema wariantami to opowiadam się za oprawą PERLA. Jej kształt i prostota formy napewno dobrze wpisze się w otoczenie, a jednocześnie nie będzie w nim dominować. Chyba warto zwrócić też uwagę, że nie będzie tak bardzo raziła w oczy jak pozostałe, a to chyba tez jest ważne i nikt o tym nie wspomina. Napewno nie znudzi się tak szybko jak świecący pal.
Wojciech Jaroty
 
Posty: 2
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 11:48

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: Marian Jurak » 24 sierpnia 2011, 14:07

[quote=""Roman" post=1753"]Zastanawiam się jaka część "Olsztynian" zabierająca głos w sprawie wymiany oświetlenia na placu, pofatygowała się osobiście, zobaczyć jak prezentują się nowe propozycje "na żywo"[/quote]
Wybrałem się wieczorem, popatrzyłem na proponowane lampy i takie mam oto wnioski:
1.mam obawy, ze oba typy lamp będą na tyle silnie świeciły w punkcie przestrzeni, że przeszkodzą obserwatorowi z poziomu ulicy 11 listopada patrzeć na ratusz. Światło obecnych latarni jest łagodniejsze, choć same lampy nie koniecznie pasują do tego miejsca..
2.Należy wybrać taki model lamp, który będzie stał zarówno przed ratuszem, jak i na 11 listopada i na pl. Jedności. Dbajmy o porządek w wyglądzie.
3. Sugeruję też miejsce w mieście dla obecnych "pał" sprzed ratusza - na mój gust komponowały by się one z otoczeniem dworca pkp/pks.
No i zdanie trochę wykraczające poza szczegółowy temat: od dawna marzy mi się, by obszar od budynku rejencji po ratusz, a szczególnie odcinek od sądów do ratusza stanowił wspólny obszar, którego różnorodną architekturę (na nią nie ma już rady, może nawet modernizm w przyszłości ktoś będzie cenił)łączyć będzie jakaś wspólna myśl w wystroju i funkcji, tak by był to odczuwalny przez obserwatora centralny punkt miasta.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: kalin7677 » 24 sierpnia 2011, 19:28

witam, tak się spieracie. Kurcze, zamiast się cieszyć , że urzędasy daja nam możliwość wyrażenia swoich opinii, Wy ich rugacie. Pierwszy raz się spotykam, żeby konsultacje społeczne w sumie błachej sprawie wywołały tyle dyskusji. Moim zdaniem, fajnie, że miasto chce odejść od konwenconalnych ozdobnych, gdzie kazdy Pcin Dolny ma takie oswietlenie na każdym z ryneczków. Moim zdaniem - jak to wcześniej pisano - "sierp" Perla - byłby OK, jak nowość to nowość. Pozdr. adam k.
kalin7677
 
Posty: 1
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 19:17

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: Jurewicz » 24 sierpnia 2011, 19:40

Z wymienionych propozycji zdecydowanie wybrałbym oprawę PERLA. Ma nietuzinkowy wygląd i w mojej skromnej opinii zdecydowanie najlepiej wpisze się w otoczenie.Pozatym jako jedyna z proponowanych opraw jest wykonana w opraciu o technologię LED. Ponadto smaku dodaje niebieski akcent świetlny - moim zdaniem rewelacyjnie to wygląda.
Podzielam zdanie Pani Marceliny, iż zestawienie nowoczesnego i minimalistycznego placu z historyzującymi oprawami wyglądałoby co najmniej śmieszne, zatem zastosowanie nowoczesnych opraw oświetleniowych w tym konkretnym przypadku uważam za jak najbardziej uzasadnione.
Jurewicz
 
Posty: 1
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 18:50

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: kuu » 25 sierpnia 2011, 06:19

Zdecydowanie zgadzam się z kolegą kalin7677!. W końcu jakiś powiew świeżości w mieście, ale zatwardziali konserwatyści nadal swoje. Co innego ścisła starówka, gdzie powinny być lampy i wszystkie inne dodatki w starym stylu. Na tym placu wygląda to świetnie! Widziałem na żywo i ogromne wrażenie zrobiła na mnie ta perla - sierp. Nie widziałem nigdy czegoś podobnego u nas w kraju i uważam, że to plus. Nie bójmy się zmian i nowości!!!
kuu
 
Posty: 1
Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 06:00

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: Marton » 25 sierpnia 2011, 07:12

Zdecydowanie opowiadam się za pozostawieniem dotychczasowych lamp, przemalowanych jednak na grafitowo, czyli opcja druga.
Marton
 
Posty: 9
Rejestracja: 11 maja 2010, 12:00

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: jaro » 25 sierpnia 2011, 17:32

Zapewne różnych głosów odnośnie latarni będzie tyle ilu jest w tym wątku dyskutantów... Ja zgadzam się z tym co napisał Pan Marian Jurak - również marzy mi się, żeby ogromną różnorodność architektoniczną miasta połączyła jakaś jedna, spójna myśl w wystroju. Takimi elementami łączącymi mogą być elementy małej architektury miejskiej i w tej kwestii, moim zdaniem, szczególnie Pani Marcelina powinna się postarać. Myślę, że w strategii, a raczej katalogu mebli miejskich powinny być zawarte takie meble, żeby jednocześnie były maksymalnie funkcjonalne, estetyczne, proste i niedrogie. Działając w ten sposób miasto mogłoby zachęcić również przedsiębiorców, administracje biurowców, wspólnoty mieszkaniowe itp. do przyłączenia się do poprawy estetyki miasta i stosowania tych samych elementów. Apelowałbym do Pani Marceliny aby przed przystąpieniem do opracowania finalnej wersji strategii dobrze sprawdziła oferty producentów będących na rynku pod kątem każdego elementu mebli miejskich z osobna i wybrała te, które wpiszą się w jej zmysł estetyczny, będą maksymalnie funkcjonalne i niedrogie. Wydaje mi się, że jeżeli strategia będzie ułożona w taki sposób jak to pokrótce opisałem to będzie miała szansę odnieść sukces. A co do lamp to bardzo podoba mi się zamysł zastosowania lamp w technologii LED, bez znaczenia w jakich oprawach - myślenie o kosztach utrzymania i konserwacji jest bardzo rozważne, dojrzałe i nowoczesne.
jaro
 
Posty: 3
Rejestracja: 08 sierpnia 2011, 11:55

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: cinderella » 26 sierpnia 2011, 07:10

Witam

Żadna z propozycji mi sie nie podoba. Wybrałabym model lamp podobnych do tych na Starówce. Dlaczego proponuje się nowoczesne lampy, pod budynkiem ratusza, który nowoczesny nie jest? Pomieszanie konwencji zupełne.

Lampa nr 3 i 4 są całkiem przyzwoite, ale to ładnego parku, z nowoczesnym wyposażeniem. Ale nie pod starodawny Ratusz.

Lampy tzw. pały są po protu obciachem dla miasta, jak onegdaj pewna afera. Brak smaku i poczucia estetki w propozycjach.

Lampy pod ratuszem powinny być bardziej "starodawne", budynek ratusza nie ma 10 lat, tylko znacznie więcej. Dlatego wg mnie wszystkie cztery propozycje są chybione.

pozdrawiam

cinderella
cinderella
 
Posty: 1
Rejestracja: 26 sierpnia 2011, 06:48

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna