Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: tomasz birezowski FRO » 23 października 2011, 18:18

Czy doczekam się odpowiedzi na moje pytania z dnia 12/10/2011?
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: Suchar » 06 listopada 2011, 11:00

Skoro dyskutujemy w tym wątku o wizerunku przestrzennym Olsztyna, chciałbym poruszyć kwestię remontu Dworca Zachodniego. W piątek (4 listopada) pojawiły się pierwsze wizualizacje projektu jego przebudowy. Niestety to, co proponuje nam przedsiębiorstwo IKA Projekt z Olsztyna, nie prezentuje się zbyt okazale.

Obrazek

Zdaję sobie sprawię, że za dworce kolejowe w Polsce, odpowiada spółka "Dworce Kolejowe PKP S.A.", ale władze Olsztyna powinny także mieć coś do powiedzenia, jeśli chodzi o wygląd obiektu przy Konopnickiej oraz jego najbliższe otoczenie! Czy Ratusz pozwoli PKP, decydować o wizerunku przestrzennym naszego miasta?

Kilka miesięcy temu, gdy przystępowano do prac projektowych, PKP zapewniało, że budynek dworca będzie nawiązywał do okalającej go zabudowy. Oczywiście, były to jedynie szumne zapowiedzi. Po remoncie, dworzec będzie przypominał raczej szalet miejski. Co więcej, niepokoi fakt, że wizualizacje nie uwzględniają zmian, jakie zajdą w otoczeniu budynku. PKP planuje przecież wybudować plac przydworcowy, co wiąże się z wycinką wielu drzew. Co na to władze MIASTA OGRODU?

Mam nadzieję, że pracownicy UM odpowiedzialni za planowanie przestrzenne i miejską architekturę, zajmą się sprawą Dworca Zachodniego i spróbują skłonić PKP do zmian w projekcie. Olsztyn nie może pozwolić sobie na kolejny, architektoniczny koszmarek w ścisłym centrum.

Proszę admina o poinformowanie właściwych wydziałów UM o zaistniałym problemie. Nie jestem jedyną osobą, która ma zastrzeżenia, co do wyżej zaprezentowanego projektu. Wystarczy przeczytać komentarze internautów, wypowiadających się na ten temat.
Suchar
 
Posty: 58
Rejestracja: 08 stycznia 2011, 11:16

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: tomasz birezowski FRO » 08 listopada 2011, 10:55

Ponawiam prośbę.

[quote=""tomasz birezowski FRO" post=2103"]Czy doczekam się odpowiedzi na moje pytania z dnia 12/10/2011?[/quote]

Co do "projektu" Dworca Zachodniego to mam nadzieję że wydział Architektury nie wyda zgody na budowę/przebudowę w taki kicz.
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: santiagowicz » 08 listopada 2011, 12:10

Niestety, ale chyba wydział architektury nie ma tutaj nic do powiedzenia, w sensie władczym. Mogą prosić, żeby coś zmienić, ale w tym wypadku, w związku z brakiem planów zagospodarowania (kolejny raz ten temat) PKP mogłoby postawić tam domek na kurzej nóżce, gdyby tylko mieli na to kasę i realizowałoby to funkcje dworca. Jeżeli PKP powie, mamy projekt i go realizujemy, czy wam się podoba, czy nie, ratusz będzie mógł co najwyżej powiedzieć "no dobra...".

Po raz kolejny pojawia się przy tym temat planów zagospodarowania, a raczej ich braku. Zadziwiające jest to, że biuro planowania przestrzennego, mając ładnych parę lat na to, żeby wprowadzić plan dla dziury po Kinie Kopernik, żeby związać ręce deweloperom i ograniczyć ich zakusy na wyciśnięcie jak największej ilości metrów kwadratowych powierzchni w ścisłym centrum, nie zrobiło kompletnie nic. Niczego nie zrobiły też władze, żeby swoich urzędników pogonić do roboty.

Zadziwiające jest też to, że jak już jakiś plan zostanie w ratuszu spłodzony i jakimś cudem ujrzy światło dzienne, to okazuje się, że nadaje się on do kosza i właśnie tam posyła go Wojewódzki Sąd Administracyjny (vide jez. Podkówka. Swoją drogą ciekawe, ilu kolegów mają na Redykajnach radni i urzędnicy, że zabrali się akurat za tamto miejsce).

Najbardziej jednak zadziwiające jest to, że nawet, jak już się okaże, że dany plan uchwalono i jakimś cudem nie ma w nim babola prawnego, który by go dyskwalifikował z obrotu prawnego, to i tak miasto ma w głębokim poważaniu jego wykonanie. Najlepszym przykładem są tzw. "Olsztyńskie Planty", czyli plan dla otoczenia Starego Miasta, uchwalony w 2006 r. Jego wykonanie wygląda tak, że w miejscu parku pod Katedrą mamy parking, bo tak się podoba MZDiM. Poza tym, nikt nie wziął pod uwagę tego planu pod uwagę opracowując koncepcję parku podzamcze. W projektach są więc mostki, ścieżki itp, które jednak w zgodzie z prawem nie będą mogły być wybudowane, bo pozwolenia na ich budowę wydać się na podstawie planu zagospodarowanie po prostu nie da. Chociaż, jak uczy doświadczenie, niezgodne z prawem pozwolenia to też w Olsztynie nic nowego (pozwolenie wodnoprawne na most na jez. Długim). Dziękuję za uwagę.
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: Suchar » 08 listopada 2011, 14:11

To nie jest zadziwiające. To jest zupełnie normalne i zrozumiałe. Niestety. :(

Dopóki będzie istniała możliwość tak swobodnego wydawania decyzji o warunkach zabudowy, władze miasta nie będą kwapiły się do tworzenia planów miejscowych. Trzeba zmiany prawa. A to już zadanie dla Sejmu.
Suchar
 
Posty: 58
Rejestracja: 08 stycznia 2011, 11:16

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: santiagowicz » 08 listopada 2011, 17:20

Z tym, że np. w Krakowie, Wrocławiu, Sopocie, czy Toruniu obowiązują te same przepisy prawa, co w Olsztynie, a jednak tam udaje się uchwalać plany. Nie widzę zatem potrzeby odgórnej zmiany prawa, bo da się. Problemem w Olsztynie polega na tym, że nasze władze w swoim zaściankowym i ograniczonym sposobie myślenia nie widzą tego, że bez odpowiedniego ukierunkowywania rozwoju przestrzennego miasto zamienia się w przestrzeń skrajnie nieprzyjazną i zamiast rozwijać się, jako spójny organizm, rozrasta się odśrodkowo, jak nowotwór pochłaniając coraz to nowe tereny, a w środku pozostawiając pustą, wyludnioną i nieprzyjazną przestrzeń. Przykłady takich miast, gdzie władze, podobnie jak te Olsztyńskie, nie dorosły do stawianych przed nimi wyzwań można mnożyć. Kiedyś ktoś gdzieś pisał o Glasgow i zabiciu śródmieścia przez poszerzanie ulic w centrum. W pełni się z tym zgadzam - byłem, widziałem. Dorzucę jednak przykład jeszcze większy - Los Angeles. Jest to miasto, które mimo swojej wielkości zostało rozłożone na łopatki przez kilka nieprzemyślanych decyzji. Najpierw zarżnięto transport publiczny. Doprowadziło to do lawinowego wzrostu liczby samochodów, co zmusiło do budowy dróg (autostrad), którymi poszatkowano centrum. W wyniku tego centrum, jako spójny ośrodek, gdzie skupiać się powinny funkcje społeczne, umarło i się całkowicie wyludniło. Pozamykano opery, teatry, kina. Zaczęły wyludniać się wieżowce. W ślad za tym wzrosła przestępczość co jeszcze bardziej nakręciło wyludnianie. Piosenka "Under the bridge" zespołu RHCP jest o moście, który jest w samym centrum Los Angeles, pod którym lądują u schyłku narkomani. Nikt, pytany skąd jest, nie mówi, że jest z LA. Bo jako organizm miejski już to miasto nie istnieje. Ludzie są z Hollywood, czy z innych dzielnic. Władze od wielu lat starają się doprowadzić do rewitalizacji śródmieścia, ale jak narazie bezskutecznie. A wszystko zaczęło się od kilku, z pozoru niewinnych decyzji. Oczywiście, gdzie Olsztyn, a gdzie LA! Skala tego, co się dzieje w Olsztynie to pikuś przy tym, co dzieje się tam, ale schemat jest dokładnie taki sam. I tym bardziej należy uważać, że skoro ktoś był w stanie zabić tak wielkie miasto, to równie łatwo może załatwić Olsztyn. I niestety dzieje się to na naszych oczach. Żeby tylko przytoczyć zbieżności takie, jak ucieczkę pasażerów z komunikacji miejskiej i planowanie zrobienia ze śródmiejskich ulic przelotówek. Dorzućmy zamienienie Starego Miasta w parking i mamy receptę na agonię tej części Olsztyna. I to w dodatku koszmarną, bo brak uregulowań pozwala właścicielowi kamienicy w centrum obwiesić ją szmatami, zasłonić zabytkowe fasady dyktą i okleić wykonane przez kowala balkony plandeką pomazaną sprejem.
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: Suchar » 08 listopada 2011, 18:07

Owszem, da się. Jednakże pod jednym warunkiem. Osoby rządzące miastem muszą być odpowiedzialne, kompetentne i musi im zależeć na dobru danej miejscowości. Widocznie w wymienionych przez Ciebie miastach takie są. :)

Niestety sprawa nie dotyczy jedynie Olsztyna. Dlaczego Polska jest jednym z najbrzydszych krajów Europy, jeśli chodzi o architekturę? Bo nie są tworzone plany przestrzenne. A dlaczego jest ich tak mało? Bo nie ma takiego przymusu i można bezkarnie wydawać decyzje o warunkach zabudowy. Jest to system korupcjogenny i tak jak pisałem, mało kto chce zrezygnować z władzy jaką daje możliwość wydawania "wuzetek". I dlatego potrzebne są zmiany w prawie, które spowodują, że gmina nie będzie mogła w nieskończoność funkcjonować bez odpowiednich planów.

To, że nie ma planów dla terenów położonych w ścisłym centrum Olsztyna, świadczy dobitnie o władzach naszego miasta. Najgorsze jest to, że piszemy banały, a osoby, które są odpowiedzialne za taki stan rzeczy, pewnie pękają ze śmiechu, gdy czytają nasze żale. Masz w 100% rację, ale jakie miasto i jego rządzący - takie plany (a raczej ich brak)...
Suchar
 
Posty: 58
Rejestracja: 08 stycznia 2011, 11:16

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 13 listopada 2011, 18:19

Tak to prawda, Urząd Miasta z Biurem Planowania Przestrzennego i Wydziałem Architektury na czele powinien zainterweniować w tej sprawie.
Propozycja przedstawiona na wizualizacjach pokazuje, co tu dużo mówić, bardzo niski poziom architektury. Budynek użyteczności publicznej w takim krajobrazowo cennym miejscu powinien przynajmniej nawiązywać i wpisywać się w otoczenie i uwzględniać inne elementy np. nowe skromne ale udane wiaty.
Sprawą się zajmiemy i mam nadzieje,że mamy instrumenty,żeby wycisnąć z tego projektu jak najlepszy efekt architektoniczny i przestrzenny oczywiście we współpracy z inwestorem PKP.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: tomasz birezowski FRO » 24 listopada 2011, 17:51

Ponawiam prośbę po raz kolejny.

[quote=""tomasz birezowski FRO" post=2183"]Ponawiam prośbę.

[quote=""tomasz birezowski FRO" post=2103"]Czy doczekam się odpowiedzi na moje pytania z dnia 12/10/2011?[/quote]

Co do "projektu" Dworca Zachodniego to mam nadzieję że wydział Architektury nie wyda zgody na budowę/przebudowę w taki kicz.[/quote]
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: santiagowicz » 06 grudnia 2011, 12:02

Dlaczego władze miasta tolerują takie rzeczy w ścisłym centrum (ul. Kopernika)?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dlaczego wydawane są pieniądze na polbruk w Lesie Miejskim (cudem powstrzymany), a w tym samym czasie toleruje się takie rzeczy?

Pytania bynajmniej nie retoryczne. Proszę o przesłanie do osób planujących wydatki na remonty chodników, a także do MZDiM.
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: Magdalena Rafalska » 12 grudnia 2011, 20:39

Witam Panie Tomaszu
odpowiadając na Pana Pytania dotyczące Śródmieścia:
tak, mpzp jest realizowany, choć w nieco innej formule dotyczącej prac przygotowawczych, analiz przestrzennych i funkcjonalnych, planujemy w styczniu ruszyć z konsultacjami społecznymi i całość zamknąć do 2014r.

jeżeli chodzi o Dworzec Zachodni, faktycznie jst tak, że organy administracji architektoniczno-budowlanej nie mają narzędzi prawnych do tego, żeby ingerować w "estetykę" projektu, sprawdzają wyłacznie jego kompletność i zgodność z mpzm/decyzją o warunkach zabudowy.
W UM odbyło się spotkanie z projektantami przebudowy dworca, było o tyle owocne, że udało nam się zachęcić projektantów do przemyślenia zastosowanych rozwiązań, mam nadzieję, że niedługo PKP pokaże nam wynik tej rozmowy:)
pozdrawiam

[quote=""tomasz birezowski FRO" post=2283"]Ponawiam prośbę po raz kolejny.[quote=""tomasz birezowski FRO" post=2283"]Ponawiam prośbę po raz kolejny.

[quote=""tomasz birezowski FRO" post=2183"]Ponawiam prośbę.

[quote=""tomasz birezowski FRO" post=2103"]Czy doczekam się odpowiedzi na moje pytania z dnia 12/10/2011?[/quote]

Co do "projektu" Dworca Zachodniego to mam nadzieję że wydział Architektury nie wyda zgody na budowę/przebudowę w taki kicz.[/quote][/quote]
Magdalena Rafalska
 
Posty: 6
Rejestracja: 12 maja 2010, 16:37

Odp: Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne

Postautor: tomasz birezowski FRO » 13 grudnia 2011, 11:20

[quote=""Magdalena Rafalska" post=2480"]jeżeli chodzi o Dworzec Zachodni, faktycznie jst tak, że organy administracji architektoniczno-budowlanej nie mają narzędzi prawnych do tego, żeby ingerować w "estetykę" projektu, sprawdzają wyłacznie jego kompletność i zgodność z mpzm/decyzją o warunkach zabudowy.
W UM odbyło się spotkanie z projektantami przebudowy dworca, było o tyle owocne, że udało nam się zachęcić projektantów do przemyślenia zastosowanych rozwiązań, mam nadzieję, że niedługo PKP pokaże nam wynik tej rozmowy:)
pozdrawiam[/quote]
Witam Pani Magdo, bardzo dziękuję za odpowiedź.

W sprawie Dworca Zachodniego.

Nie mogę się zgodzić z tym, że organy prawne "nie mają narzędzi prawnych do tego, żeby ingerować w "estetykę" projektu". Oczywiście nie jest możliwe wpisanie cech estetycznych w Warunki Zabudowy, a nawet w Plan Miejscowy, jednak Urząd Miasta dysponuje całym wachlarzem środków utrudniających przyjęcie niedobrego projektu, a tym samym zmuszenie projektanta do jego korekty (jeśli zależy mu np. na czasie, a zależy bo musi wypełnić Umowę). Jest to zresztą często stosowane przez Urząd Miasta wobec "niewygodnych inwestorów", i nie pieszę tego jako zarzut, ale jako realny stan, który niekoniecznie oznacza coś złego. Stąd np. przypadki kiedy Warunki Zabudowy wydawane są w ciągu tygodnia (Centaurus) a w innych przypadkach przez kilka miesięcy.

Uważam, że urząd Architekta Miasta ma za zadanie strzec ładu architektonicznego. Po to zatrudniono osobę z doświadczeniem w projektowaniu i orientującą się we współczesnych trendach w tej dziedzinie aby prowadziła to rozsądnie. Gdyby potrzeba było jedynie wypełniać zapisy uchwał wystarczyłby dobry prawnik.
Stąd moja prośba i pokładane zaufanie w Pani osobie (o budowaniu zaufania mówiliśmy już trochę na sobotnim spotkaniu "Olsztyn Miasto Ogród?"), że użyje Pani wszelkich środków prawnych aby budynek dworca po pierwsze został zmodernizowany i po drugie aby zrobiono to jak najlepiej jakościowo. Myślę, że ma Pani w tym względzie większe możliwości niż wynika to z wpisu.

Pierwsze próby Inwestora świadczyły o całkowitej ambiwalencji wobec klasy projektu. Kolejne podejście - wg. doniesień prasowych zmieniło ponoć ten obraz (niestety musimy tu uwierzyć na słowo, bo nikt tych zmian poza Państwem nie widział). Najnowsze informacje dają mieszany obraz co do profesjonalizmu osób które zajmują się tym tematem ze strony Inwestora - pierwotnie projekt miał iść procedurą LICP+PnB u Wojewody, teraz nagła zmiana na zwykły tryb WZ+PnB w Urzędzie Miasta. Dla nas, mieszkańców to chyba dobrze, bo - jakby nie patrzeć - Urząd Miasta jest nam troszkę bliższą instytucją ;)

Przypominam również, że obiekt stoi w bezpośrednim sasiedztwie obiektów wpisanych do rejestru zabytków (wiaty peronowe). Stąd sprawą "z urzędu" powinna zająć się również Wojewódzka Konserwator Zabytków. Inwestor ma obowiązek uzgodnić projekt z WKZ (jeśli brakuje podstawy prawnej to chętnie ją podam). Pytanie więc, czy WKZ zostało/będzie poinformowane o zamierzeniach i jak wygląda współpraca Pani Architekt Miasta z tym urzędem? W mojej opinii to jest główny "oręż" w tej sprawie.

pozdrawiam
tb
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Wizerunek przestrzenny Olsztyna

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 10 stycznia 2012, 13:45

Witam Państwa,
aby uporządkować i podsumować działania na rzecz estetyzacji miasta - w zakresie "ustawodawczym" tworzymy Bibliotekę Wizerunku Mista. Będzie to uporządkowany zbiór dokumentów nad, którymi teraz pracujemy. Niektóre z tych dokumentów będą Uchwałami Rady Miasta inne Zarządzeniami Prezydenta a inne wytycznymi tekstowo-graficznymi.
Stworzenie, uchwalenie i opublikowanie w szerokim zakresie tych dokumentów będzie zakończeniem prac projektowych i ustawodawczych związanych z estetyzacją.
Dokumenty biblioteki wizerunku będą pojawiać się w miarę powstawania stanowiąc rozdziały większej całości.
Poniżej finanly plan biblioteki.
oczywiście.
Ale proszę pamiętać,że SIM to coś innego niż Strategia meblowania.
Generalnie działania i wytyczne dotyczące wizerunku miasta zamkniemy w tzw. bibliotece wuizerunku miasta.
Będzie to zbiór dokumentów ( w formie uchwał, zarządzeń lub wytycznych) dostępnych na stronach internetowych miasta. Także cierpliwości dążymy do skomponowania finalnie takich elementów:


Biblioteka Wizerunku Olsztyna


01 Program Estetyzacji i Poprawy Wizerunku Olsztyna
02 System Informacji Miejskiej – księga standardów
03 Strategia Meblowania Miasta i Katalog Mebli Miejskich
04 Zasady Umieszczania Reklam
05 Identyfikacja Wizualna Miasta
05.1 Zasady stosowania logo i symboli Miasta Olsztyn
( dokument „Wszystko w naturalnym porządku „ plus dodatkowe wytyczne)
05.2 Zasady budowania grafiki promującej Olsztyn – ulotki, plakaty, reklamy
( dla Urzędu Miasta i instytucji podległych)
05.3 Promocja Olsztyna w obiektach przestrzennych
- gadżety, stoiska targowe, elementy przestrzenne promocyjne, nośniki ekspozycyjne
07 Wizerunek Komunikacji Miejskiej
- wytyczne meblowania i oznakowania obiektów ZKM oraz grafiki na pojazdach i
materiałach graficznych stosowanych przez zakład w przestrzeni
08 Kodeks Estetyki Starego Miasta – wytyczne dla przedsiębiorców w tym dotyczące:
wyglądu i lokalizacji ogródków gastronomicznych, straganów handlowych
i promocyjnych, reklamy, obiektów małej architektury, zieleni.
Biblioteka Wizerunku Olsztyna to zbiór dokumentów określających szczegółowe wytyczne dotyczące formy obiektów, które wpływają na wizerunek miasta. Każdy dokument jest samoistnym bytem dotyczącym pewnego zakresu przedmiotowego. Wyróżniamy i opisujemy problematykę reklamy, informacji wizualnej, drobnych obiektów funkcjonalnych. Dzięki podziałowi na działy zainteresowani danym tematem mają łatwiejszy dostęp do interesującej ich treści. Jednak razem tworzą pełną koncepcję wizerunkową Olsztyna opartą o założenia Programu Estetyzacji, który jest dokumentem wprowadzającym do biblioteki.

Biblioteka wizerunku to dokumenty prezentacyjne i do pobrania ze strony internetowej.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Wizerunek przestrzenny Olsztyna

Postautor: santiagowicz » 10 stycznia 2012, 14:59

Postuluję o dołączenie do Biblioteki dokumentu, który będzie zawierał wytyczne dla podmiotów miejskich w zakresie rozwoju zieleni miejskiej. Chodzi tu w szczególności o nałożenie obowiązku przywracania nasadzeń w miejscach, w których rosły niegdyś drzewa (śródmiejskie aleje, zieleńce itp); zakres swobody pozostawić należy nie w kwestii, czy nasadzenia wykonać, ale tego, jakie to mają być nasadzenia (np. roślinność nie posiadająca rozbudowanego systemu korzeniowego z uwagi na infrastrukturę, roślinność niska z uwagi na ograniczenia widoczności itp).

Powyższy dokument wydaje się być niezbędny z uwagi na strategię rozwoju, jaką przyjął Olsztyn (miasto ogród), która winna implikować szczególne miejsce zieleni w tkance miasta. Niestety dotychczasowe doświadczenia wskazują, że obietnice Prezydenta w zakresie dbania o zieleń są gołosłowne, gdyż np. MZDiM wycina, jak wycinał i wymyśla litanię powodów, dla których "niemożliwe" jest sadzenie drzew w zamian za wycięte.

Proponuję powierzenie jego wykonania Ogrodnikowi Miejskiemu w konsultacji z UWM w zakresie wskazywania gatunków roślin, jakich obecność nie będzie miała negatywnego wpływu na podziemne instalacje itp.
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: Wizerunek przestrzenny Olsztyna

Postautor: tomasz birezowski FRO » 10 stycznia 2012, 16:03

[quote=""santiagowicz" post=2582"](...)Powyższy dokument wydaje się być niezbędny z uwagi na strategię rozwoju, jaką przyjął Olsztyn (miasto ogród), która winna implikować szczególne miejsce zieleni w tkance miasta.(...)[/quote]
Dla jasności - nie znam formalnych dokumentów, które potwierdzają, że Olsztyn przyjął taką strategię.

Wraz z odejściem Pana Macieja Rytczaka (współautora pomysłu hasła "Olsztyn Miasto O!Gród") ze stanowiska dyrektora Biura Promocji Miasta wydaje się, że idea umarła.

Jedynymi symptomami, które mogą świadczyć o tym, że Urząd Miasta nie porzucił tej strategii jest to, że urzędnicy nie zaprzeczają jej wartości. Np. podczas pierwszego spotkania w ramach cyklu "Moje miasto czyli jakie miasto? - Olsztyn Miasto Ogród?" obecna architekt miasta - Pani Magdalena Rafalska - entuzjastycznie (?) odniosła się do wniosków z analizy ewolucji howardowskiej idei "Miasta Ogrodu" jaką zaprezentowało FRO, czego efektem było min. zdanie:"Chyba wszyscy chcielibyśmy żyć w takim mieście" (jeśli źle zrozumiałem to proszę o korektę). Nie wiem jednak czy należy przez to rozumieć, że koncepcja będzie kontynuowana.

W liście z 2 grudnia 2011 (TREŚĆ LISTU) zadaliśmy to pytanie również Panu Prezydentowi, niestety nie uzyskaliśmy odpowiedzi na to pytanie. Być może będzie ku temu okazja przy kolejnym spotkaniu z cyklu "Olsztyn Miasto Ogród?", już w najbliższą sobotę o godz. 11:00 w OCOP-ie.

pozdrawiam
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna