Nowy pełnomocnik

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Nowy pełnomocnik

Postautor: szpaderska.aneta » 12 marca 2010, 15:16

Środowiska, organizacje pozarządowe reprezentujące szeroką działalność kobiet w naszym mieście, wystąpiły o powołanie w Olsztynie funkcji pełnomocnika ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn. Jakie uprawnienia powinien mieć pełnomocnik, czym się zajmować, jak i gdzie reprezentować prawa kobiet i mężczyzn. Czekamy na komentarze i propozycje.
szpaderska.aneta
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 marca 2010, 14:13

O:Nowy pełnomocnik

Postautor: ksionc69 » 22 marca 2010, 09:41

Według mnie pomysł jest poroniony. Tworzymy jakiś duży aparat urzędniczy, co ta osoba będzie robiła przez 40 godzin w miesiącu, śledziła portale internetowe, czytała gazety, Jeżeli rzeczywiście istnieje potrzeba takiego ciała to albo należy wziąć osobę na umowę zlecenia żeby w Urzędzie była raz na tydzień lub zwiększyć obowiązki dla MOPS, który de facto ma bardzo podobne zadania, więc dlaczego nie może zająć się tez tym wątkiem
ksionc69
 
Posty: 17
Rejestracja: 01 marca 2010, 13:14

O:Nowy pełnomocnik

Postautor: szpaderska.aneta » 22 marca 2010, 12:53

Idea powołania pełnomocnika ds. równego traktowania kobiet i mężczyzn została zgłoszona przez organizatorów „Manify 2010”. Pomysłodawcy wskazywali przede wszystkim na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn w pracy. Wskazywano nie tylko na to, że kobiety rzadziej zajmują stanowiska kierownicze, ale także na to, że wyższe wynagrodzenie na tym samym stanowisku przypada mężczyznom. To tylko jeden z obszarów, którym pełnomocnik powinien się zająć.

Planujemy, że stanowisko pełnomocnika będzie funkcją społeczną. Do jej pełnienia chcemy zaprosić osobę lub osoby, które mają doświadczenie w rozwiązywaniu wielopłaszczyznowych problemów, znają prawo i zwyczajnie potrafią rozmawiać z ludźmi o ich ważnych sprawach. Jeśli znają Państwo osoby spełniające te ogólne kryteria, chętnie zapoznamy się z ich kandydaturami.
szpaderska.aneta
 
Posty: 8
Rejestracja: 12 marca 2010, 14:13

O:Nowy pełnomocnik

Postautor: ksionc69 » 25 marca 2010, 13:52

Czy oprócz stanowiska Pełnomocnik dostanie jakieś narzędzia do egzekwowania. takie ciała istnieją przy instytucjach rządowych i nie mają żadnej podstawy prawnej do działania, żadnych narzędzi i instrumentów które wpłyną na takową zmianę. Do tego potrzeba polityki świadomości u przedsiębiorców a nie sztucznego tworu pełnomocnika, jedyną rolą jaką będzie pełnił to zabawa w pseudo terapeute wysłucha stanowiska i tyle. Nikt poza tym nie będzie zobligowany do odpowiedzi na jego pisma.
Podtrzymuje że jest to poroniony pomysł
ksionc69
 
Posty: 17
Rejestracja: 01 marca 2010, 13:14

O:Nowy pełnomocnik

Postautor: Rewowski » 12 maja 2010, 13:47

Skoro to środowiska jakieś zgłosiły propozycje to czy również nie one powinny przedstawić konretny zakres obowiązków by można było od czegoś wyjść w dyskusji?

Jak można udowodnić że:

1. Rzekomo podobne stanowiska są rzeczywiście identyczne.

2. Że te kobiety, które faktycznie zarabiają mniej niż na tych rzekomo identycznych stanowiskach faceci i rzeczywiście pracują tak samo dobrze lub są tak samo przydatne jak jej "odpowiednik" męski.

Proszę również o odpowiedż na podstawowe pytanie

3. DLACZEGO DZIEJE SIĘ TAK ŻE STATYSTYCZNIE MĘŻCZYZNA ZARABIA WIĘCEJ?
Czy jest to wynik tylko zwykłęgo szowinizmu?

oraz

4. Czy jakieś statystyki podają czy szefowie przyznający te wieksze pensje mezczyznom to są kobiety czy mezczyzni?

5. Jaki jest odsetek firm w których ten problem występuje? tzn, że faktycznie w tej samej firmie są co najmniej dwa identyczne stanowiska - jedno obsadzone przez kobietę drugie przez mężczyznę i to kobieta dostaje mniej - i o ile statystycznie mniej?

6. Dlaczego pani Aneta mówi o "nierówności w traktowaniu kobiet I MĘŻCZYZN w pracy.", a podaje "przykłady" wyłącznie na nierówność kobiet.

zadaje te wszystkie pytania, bo jedyne co się mówi o tym problemie to puste frazesy i banały bez jakichkolwiek analiz przyczyny takiego stanu, a wg mnie zbyt banalnemu osądowi, że wszystko to wynik szownizmu.

OT PO PROSTU kobiet są dyskryminowane, a kobiety to istoty, które potrzebują POMOCY.
Niedługo Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy będzie grała dla Kobiet.

Wg mnie wystarczy kodeks pracy i osoby odpowiedzialne za kontrolę jego przestzregania - robienie oddzielnego stanowiska dotyczącego nierówności płci to tak jakby robić kolejne stanowisko ds. równości blondynek i brunetek. BO PRZECIEŻ Z BADAŃ WYNIKA ŻE BLONDYNKOM WIĘCEJ SIĘ PŁACI!

:)
Rewowski
 
Posty: 2
Rejestracja: 11 maja 2010, 07:37

O:Nowy pełnomocnik

Postautor: ewa kazimierczak » 04 października 2010, 10:21

ja też uważam ten pomysł za poroniony... strata kasy podatników i tyle. Po co robić stanowisko tylko po to by można było powiedzieć że jest? ....
ewa kazimierczak
 
Posty: 10
Rejestracja: 28 września 2010, 08:11

O:Nowy pełnomocnik

Postautor: he_sa » 27 października 2010, 10:27

Organizatorzy „Manify 2010” zgłosili taką ideę, miasto ją zrealizowała, a więc trzeba poczekać na efekty działalności społecznego pełnomocnika etc :)
Niczego ani nikogo nie powołuje się na zawsze :)
Osobiście nie sądzę aby była taka potrzeba i jeżeli już to tak jak wspomniał ktoś wyżej: pełnomocnik przy MOPS.
he_sa
 
Posty: 1
Rejestracja: 27 października 2010, 04:53

Odp: O:Nowy pełnomocnik

Postautor: MZDiM » 17 listopada 2011, 11:49

[quote=""ewa kazimierczak" post=455"]ja też uważam ten pomysł za poroniony...


Celem przebudowy ulicy Partyzantów jest nie tylko poprawienie przepustowości. Uważamy, że po uruchomieniu linii tramwajowej stanie się ona alternatywą dla ul. Kościuszki. Co więcej, chęć dodania jednego pasa nie oznacza wyłącznie dążenia do poprawienia komfortu podróżowania kierowcom samochodów osobowych. Jeśli na tej ulicy powstaną buspasy będą mogli na tym skorzystać także i ci mieszkańcy Olsztyna, którzy korzystają na co dzień z komunikacji publicznej. Więcej! Zwiększenie tempa i punktualności jazdy autobusów miejskich może zachęci innych mieszkańców do tego, by przesiąść się z własnego auta do MPK. Chcemy więc, realizując politykę zrównoważonego rozwoju, by olsztyniacy przekonali się do komunikacji miejskiej i chętniej rezygnowali z transportu indywidualnego.

Pozdrawiam
Paweł Pliszka
rzecznik MZDiM
MZDiM
 
Posty: 363
Rejestracja: 31 grudnia 2010, 10:23


Wróć do Sprawy społeczne