System Informacji Miejskiej

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

SIM ostatnie poprawki

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 07 października 2011, 12:50

Przedstwaiam prawie ostateczne projekty SIM, zachęcam do zamieszczania ostatnich głosów i poprawek przed akcepctacją projektu SIM. Duże zmiany będziemy wprowadzali w elementach komunikacji miejskiej, dlatego że przedstawione poniżej rysunki pokazują rozwiązania zbyt drogie.

Proszę o komentarze do końca przyszłego tygodnia, później temat nie będzie już konsultowany publicznie i zostanie zamknięty w Uchwale.

ulicowacity.jpg

ulicowahistory.jpg

history1.jpg

city1.jpg

nature1.jpg

heritage1.jpg

heritage2.jpg

car.jpg

busyzle.jpg
Marcelina Ch.Kuberska

Odp: SIM ostatnie poprawki

Postautor: tomasz birezowski FRO » 07 października 2011, 17:48

Mam pytanie odnośnie tabliczek z opisami historycznych miejsc (heritage2.jpg).

Użyto tam dwóch materiałów - szklanej (chyba?) szybki z nadrukiem treści oraz aluminiowych(?) profili z góry i u dołu.
Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby ograniczenie ilości materiałów do minimum. Najtrwalszym i właściwie niezniszczalnym z tych dwóch jest szkło (przynajmniej dopóki ktoś nie przywali w to młotkiem). Stąd moja propozycja zastosowania rozwiązań z innych miast gdzie szklane tabliczki montowane są do murów wkrętami ze stali nierdzewnej, tak jak np. tutaj:

Obrazek

Plusem jest tu ograniczenie efektu różnego starzenia się dwóch materiałów oraz zmniejszenie ilości detalu do minimum, co podsumowuje zasada Mies\'a - "less is more"...

Gdyby się jeszcze wysilić można by pójść dalej i ograniczyć widoczność łebków wkrętów drugą warstwą szkła, np. poprzez zastosowanie płaskich łączników montowanych w fazowanych otworach pierwszej warstwy szklenia:

Obrazek
Obrazek

....końcowy efekt wygląda następująco:

Obrazek

pozdrawiam! ;)
tomasz birezowski FRO

Postautor: BorOl » 07 października 2011, 18:25

Ja prawie w temacie. "Prawie", bo zupełnie się na tym nie znam, a swoje zdanie w zakresie estetyki zamykam zwykle w dwóch możliwościach: podoba się/nie podoba się ;) Ma być czytelnie i wg mnie jest.

Zauważyłem jednak na tabliczce napis "11. Listopada", co przypomniało mi o ważnej kwestii. Kropka nie jest potrzebna. http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629746 oraz http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629757
Kropkę łatwo usunąć, ale np. "1-go Maja" znajdujące się na tabliczkach w centrum Olsztyna jest... zawstydzające. Jest to zapis niepoprawny. Nie wiem czy wynika on z odpowiednich uchwał Rady Miasta, ale nawet jeśli tak, to zmiana SIM jest najlepszym momentem, żeby te błędy poprawić kompleksowo - od uchwały po tabliczki na ulicach.

Oprócz powyższego, proszę o zwrócenie uwagi także na zgodność nazwy na tabliczce ze stanem faktycznym (np. "ul." zamiast "al." itp.).
BorOl

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: Mazaki » 07 października 2011, 19:12

Bardzo cenię wkład Państwa w estetyzację miasta.
System nazw powinien być uporządkowany i bardzo dobrze, że ktoś się tym postanowił zająć.
Zwracam się z uprzejmą prośbą, uczyńcie wszystko aby wysokość czcionki nazw ulic była jak największa.
Podam jako przykład Rzeszów, tam wysokość czcionki jest większa niż w Warszawie.
Efektem tego jest łatwość poruszania się turystów po tym mieście. To naprawdę się opłaca.
Przesyłam pozdrowienia, a wraz z nimi zapraszam do galerii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Mazaki

Mazaki
Mazaki

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 11 października 2011, 12:57

Jeśli chodzi o nazwy to spokojnie, na razie nie ma projektu wykonawczego, który to byłby drukowany na tablicach właściwych.
Faktycznie na wizualizacji jest błąd, nie zauważyłam tego ale zaczynam się obawiać, że tak mogło być w uchwale, bo firma Linia kopiowała do koncepcji nazwy z Uchwały.

nie ma to jak konsultacje z różnymi specjalistami, wychwytują takie rzeczy :)

Przy wykonawczym obiecuję,że damy do zczytania polonistce .
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: bartek_b » 15 października 2011, 22:17

Co do wszelakiego rodzaju skrzynek (elektrycznych, telekomunikacyjnych, itp.)
Podpatrzone w Helsinkach. Do skrzynki zamontowana jest tablica z tworzywa sztucznego. Jest na niej zdjęcie historyczne miejsca, w którym obecnie znajduje się ta skrzynka i lokalizacja względem dzielnicy. Bardzo ciekawe wrażenie, mówiące trochę o historii miejsca.
Obrazek
Nie ma żadnych przeszkód żeby skrzynkę oznakować zgodnie z określonymi wymogami
bartek_b

Postautor: BorOl » 22 lutego 2012, 13:46

Projekt uchwały Rady Miasta w sprawie wprowadzenia Systemu Informacji Miejskiej w Olsztynie (nr rob. 339/12), ma stanąć na najbliższej sesji, czyli już za tydzień.

https://www.bip.olsztyn.eu/bip/index.ph ... &id=281754

Niestety, ani na Platformie Konsultacji Społecznych, ani w BIPie nie ma treści tego dokumentu, chyba że coś mi umknęło... :blink:
BorOl

Postautor: tomasz birezowski FRO » 29 lutego 2012, 16:45

I jaki wynik głosowania?

W SIM-ie nadal brakuje mi propozycji malowań pojazdów komunikacji miejskiej czyli autobusów, tramwajów, taksówek (pisałem tu o tym dość dawno), oraz pojazdów obsługujących miasto jak np. śmieciarki itd. W kolejnych etapach warto byłoby stworzyć zarysy takich wytycznych.
tomasz birezowski FRO

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 29 lutego 2012, 21:16

te elementy powinny być przedmiotem opracowania Systemu Identyfikacji Wizualnej miasta a nie SIM.
Sim prowadzi po mieście i oznakowuje je, a oklejanie pojazdów to branding i promocja, także nie łączy się tego w jednym dokumencie...mimo,że szczecin tak zrobił :)) Mam nadzieję, że SIW powstanie ( jest to zadanie wydziału promocji) i będzie uchwalony podobnym do SIM-owego opracowaniem.
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 29 lutego 2012, 21:38

Witam Państwa po dłuższej przerwie,
dziś udało się uchwalić System Informacji Miejskiej !!!!!!

Z dokumentu jesteśmy bardzo dumni, i chciałabym o nim wiele powiedzieć ale to może wyjdzie w dyskusji. załączam opracowanie projektu - 70 cio stronicowy pdf, proszę poczytać i zapraszam do podsumowującej dyskusji. Wątek konsultacyjny SIM będziemy zamykać w poniedziałek, także mamy ostatnie dni na wymianę uwag w obrębie forum.
Po zakończeniu SIM skierujemy, tak jak zakładaliśmy, uwagę na reklamy .
Dziś na sesji Radni, którzy jednogłośnie przyjęli dokument, prosili aby estetyzacyjne wysiłki skierować właśnie w ten obszar.

Dziękuję za współpracę przy projekcie, liczę na dalszą współpracę przy wdrażaniu i rozpowszechnianiu informacji, że mamy w Olsztynie oryginalny SIM i będziemy nim porządkować miasto.
Planujemy przeprowadzenie wielu spotkań dla mieszkańców, jednostek miejskich, szkół, rad osiedli prezentujących ten projekt i zachęcających do jego wdrażania.

plik simu wrzucimy jutro rano bo niestety nie umiem sama tego wrzucić :(
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: admin_o » 01 marca 2012, 12:27

Zapraszamy do zapoznania się z Systemem Identyfikacji Miejskiej Olsztyna.

Aby pobrać plik kliknij TUTAJ
admin_o

Poprzednia

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna