Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Danuta Abramczuk » 12 kwietnia 2012, 11:33

Ja żałuję tego, że nie ma jednego spójneg, logicznego planu jak zagospodarować teren "okołostarówkowy".

Teraz zburzono kamienicę, swojego czasu zniknął budynek przylegający do domu w którym obecnie mieści się przedszkole, (ten z kolei został wpisane do rejestru zabytków - czyli bardziej zabytkowy ?).

Gdy powstawał budynek, w którym mieści się teraz Malta Cafe (mieszanina stylów bez ładu i składu, naruszająca harmonię tego miejsca) można było przeczytać na tablicy informacyjnej, że jest to odbudowa narożnej baszty na murach (sic !). NB odpowiedzi DLACZEGO nie powstała owa baszta nie uzyskałam nigdy.

Czy można zatem dowiedzieć się :
1) jak ma wygladać zagospodarowanie terenu po/obok zburzonej kamienicy?
2) jaki los czeka drzewa w sąsiedztwie ?
3) jaka jest szansa na olsztyńskie planty dookoła starówki jeżeli prywatny inwestor zabuduje po swojemu ten teren ?
Danuta Abramczuk
 
Posty: 93
Rejestracja: 15 lutego 2011, 11:04

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 13 czerwca 2012, 07:32

Witam,

i na wstępie kajam się wszystkim formumowiczom, gdyż obiecany raport z zeszłorocznych konsultacji Starego Miasta ciągle nie skończony - choć jest już opasłym tomiskiem.

W tamtym roku próbowaliśmy rozmawiać o estetycznych detalach; scenach, ogródkach i atrakcjach Starego Miasta, jednak przedsiębiorcy, którzy byli głównymi uczestnikami spotkań przenieśli dyskusję na tory biznesowe. Rozpoczęła się więc dyskusja głównie o ogródkach, ułatwieniach dla przedsiębiorców ( uproszczenie procedur, jedno okienko, Kodeks estetyzacji, który ma być instrukcją obsługi wszystkich inicjatyw gospodarczych w kontekście przestrzeni miejskiej). W trakcie konsultacji okazało się,że olsztyńscy przedsiębiorcy bardzo lubią kulturę muzyczną i każda staromiejska przestrzeń chce mieć swoją scenę. Ustaliliśmy, że na Starym Mieście mogą pojawiać się małe, kameralne sceny a amfiteatr ma być głównym miejscem na duże koncerty. Z tego względu jak już Państwo widzieli przebudowaliśmy scenę Staromiejską obniżając ją, montując wygodne do siedzenia schody i małe zadaszenie, które uniemożliwia dostawianie wielkiej ( niebieskiej) sceny. ( Pokrycie dachu będzie jeszcze zmieniane, ponieważ zostało źle zamontowane - miało wyglądać jak żagle ... teraz wygląda jak cerata - ale zwalczymy ten problem na dniach :). Dodatkową scenę wybudowali sami przedsiębiorcy na Targu Rybnym i sami organizują koncerty. Trzecia malutka scenka jest przewidziana w Parku Podzamcze przy ogródkach na murach miejskich, niestety nie powstanie jeszcze w tym roku.
Po zeszłorocznych konsultacjach mamy już bardzo dużo wiedzy o problemach Starego Miasta, rodzą się też bardzo konkretne projekty. Te projekty to:
- projekt kompleksowego, nowego umeblowania i oznakowania Starego Miasta
- plan wprowadzenia na Starym Mieście znaku Strefa Zamieszkania

o tych konkretnych, narysowanych na mapach projektach chciałabym porozmawiać w tym wątku i na niedzielnym spotkaniu na Starym Mieście.

Spotkanie niedzielne jest dedykowane głównie rodzinom, mieszkańcom czyli tym, którzy nie chodzą na spotkania konsultacyjne w tygodniu - chcemy stanąć na waszej drodze w czasie niedzielnych spacerów i przedstawić pod dyskusję projekt.

Zapraszam więc w niedzielę między 12.00- 16.00 pod Galerię Rynek gdzie będę dyżurować ja i Anna Juszczyszyn Miejski Konserwator Zabytków.

plakatkonsultacjeniedziela17mini.jpg

ulotkastaremiastoawersmini.jpg

[url=http://konsultacje.olsztyn.eu/media/kunena/attachments/64/[url=http://konsultacje.olsztyn.eu/media/kunena/attachments/64/[url=http://konsultacje.olsztyn.eu/media/kunena/attachments/64/ulotkarewersmini.jpg]ulotkarewersmini.jpg[/url]]ulotkarewersmini.jpg[/url]][url=http://konsultacje.olsztyn.eu/media/kunena/attachments/64/[url=http://konsultacje.olsztyn.eu/media/kunena/attachments/64/ulotkarewersmini.jpg]ulotkarewersmini.jpg[/url]]ulotkarewersmini.jpg[/url][/url]


Jutro wrzucimy tu na wątek projekt miejsc parkingowych i projekt zagospodarowania meblami Starego Miasta.

Po zeszłorocznych konsultacjach chcieliśmy jak najszybciej dopomóc naszym straganiarzom handlującym wyrobami rękodzieła i pamiątkami, z tego względu stragany zostały przeniesione. Scena Staromeijska została przebudowana również dzięki wyraźnym sygnałom społecznym. Obecna forma jest tymczasowa- na kilka najbliższych lat - dopóki nie znajdą sie pieniądze na elegancką, przenośną scenę.
Od zeszłorocznych konsultacji i najbardziej palących wniosków przystąpiliśmy także do ożywiania Targu Rybnego i bocznych uliczek. Na Targu Rybnym stanęła scena - wybudowana przez zrzeszonych przedsiębiorców , a także plac zabaw, który był jednym z powtarzających sie postulatów na konsultacjach.
Wnikliwi obserwatorzy zauważą też, ze rewitalizacja Pl. Jedności Słowiańskiej z uliczką za Wysoką Bramą ożywiła też tamtą część Satergo Miasta. Powstaja nowe knajpki i ogróki, także można już próbowac rozszerzać spacer po Starym Mieście przez Tajemnicę Poliszynela, Skarbiec, Kontrssty, Malta Cafe, Vinyl Club, po zamkniętą uliczkę Rodziewiczówny z MOK-iem, Satrym Zaułkiem i Młynkiem.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: BorOl » 18 czerwca 2012, 08:58

[quote=""Marcelina Ch.Kuberska" post=3451"]Jutro wrzucimy tu na wątek projekt miejsc parkingowych i projekt zagospodarowania meblami Starego Miasta.

Po zeszłorocznych konsultacjach chcieliśmy jak najszybciej dopomóc naszym straganiarzom handlującym wyrobami rękodzieła i pamiątkami, z tego względu stragany zostały przeniesione w a[/quote]Czy obiecane projekty pojawią się na forum? Mapy udostępnione w niedzielę są niestety nieczytelne. Proszę też o dokończenie poprzedniego postu, bo coś się ucięło :)
BorOl
 
Posty: 607
Rejestracja: 19 marca 2010, 10:24

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: bartek_b » 18 czerwca 2012, 11:15

Kiedy zostanie zamieszczony raport podsumowujący program estetyzacji Starego Miasta?

Są realizowane pewne działania: zmiana wyglądu sceny przy Starym Ratuszu, rozmowy z mieszkańcami o strefie ruchu, itp., ale brakuje podsumowania tych wszystkich spotkań i dyskusji.
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49


Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 22 czerwca 2012, 08:35

Faktycznie raport jeszcze ciągle nie skończony, za co i forumowiczów i moich przełożonych przepraszam.
Niestety ciągle pojawiają się bieżące zadania i nie starcza czasu na podsumowanie tych ważnych dla estetyzacji konsultacji. Niestety siły przerobowe w " wydziale estetyzacji" są jednoosobowe - stąd te opóźnienia.
Mogę obiecać raport, w którym Strefa zamieszkania i projekt umeblowania będą rekomendowanymi rozwiązaniami pojawi się do końca czerwca.
Żadne decyzje inwestycyjne ani organizacji ruchu nie są podejmowane - te projekty będą stanowiły elementy raportu.
Lifting Sceny Staromiejskiej był potrzebny od zaraz, także nie jest to rozwiąznie docelowe, tylko poprawka starej sceny, która i tak funkcjonowała.
Docelowo powinniśmy mieć elegancką, nowoczesną, lekką, dobrze zaprojektowaną scenę przenośną.
Wybaczcie mi Państwo dokonywanie kosmetycznych bieżących zmian na STarym Mieście bez ukończonych konsultacji społecznych, ale dbanie o wizerunek tego czym dziś dysponujemy jest moją pracą i nie mogę zatrzymać życia na Starym Mieście do końca konsultacji.

Proszę więc o przeanalizowanie propozycji rozwiązań parkingowych, drogowych i meblowania przedstawionych na rysunkach i konstruktywne uwagi.

Do stworzenia Raportu, będę używała wszystkie merytoryczne posty z tego forum tak samo jak notatki z wywiadów, spotkań i publicznych konsultacji.
Także proszę śmiało " wyżyć się " na przedstawionych projektach.

Przepraszam za ortografy, poprawię je przed umieszczeniem ryusunków w raporcie.

pozdrawiam
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Jakub Bartoszewicz » 27 czerwca 2012, 09:48

Polecam uwadze. Jest możliwość uporządkowania przestrzeni na Starym Mieście na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami bez potrzeby uciekania się do planów zagospodarowania przestrzennego.

http://www.krakow.pl/parkkulturowy

http://krakow.pl/odwiedz_krakow/aktualn ... pisow.html

http://www.tvp.pl/krakow/aktualnosci/sp ... to/7628371
Jakub Bartoszewicz
 
Posty: 321
Rejestracja: 18 stycznia 2012, 09:51

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Jakub Bartoszewicz » 30 czerwca 2012, 17:04

W nawiązaniu do tego, co pisałem powyżej:

http://www.dziennikpolski24.pl/pl/regio ... ntrum.html

W Krakowie definitywnie znikają szpecące reklamy, a opornych czekają mandaty. Da się? Da się.
Jakub Bartoszewicz
 
Posty: 321
Rejestracja: 18 stycznia 2012, 09:51

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Danuta Abramczuk » 05 lipca 2012, 08:39

Witam. Będę bardzo zobowiązana za odpowiedź KTO i WG JAKICH REGUŁ wydaje zgodę na ustawianie "ogródków piwnych" ?
Oto pojawił się nowy, na zapleczu lokalu Kontrasty" pomiędzy "Malta Cafe" a Wysoką Bramą - powstał na świeżo zrewitalizowanym, "unijnym" trawniku (ogrodzenie, stoliki, krzesełka i parasole ustawione są na pięknie wyrosłej, tegorocznej trawce, a nowo posadzone drzewko służy jako wspornik dla ogródkowego parasola).
Na moją indagację własciciel lokalu odparł, że
1) ma wszelkie stosowne zezwolenia Ratusza,
2) właściciel Malta Cafe też ustawia się na trawniku (sic!)

I tak to działa: klienci "Malta Cafe" najpierw - za przyzwoleniem służb miejskich - jesienią i zimą rozjeżdżali trawnik, a potem właściciel zabudował powstałe klepisko.
Teraz idziemy krok dalej: właściciel "Kontrastów" dewastuje już istniejącą zieleń.

Czy takie zezwolenie wydaje Ratusz ?
Danuta Abramczuk
 
Posty: 93
Rejestracja: 15 lutego 2011, 11:04

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Danuta Abramczuk » 06 lipca 2012, 21:28

Ogródek "piwno-trawnikowy" działa w najlepsze, a odpowiedzi nie ma ... Szkoda.
Danuta Abramczuk
 
Posty: 93
Rejestracja: 15 lutego 2011, 11:04

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Jakub Bartoszewicz » 14 listopada 2012, 07:59

Czy cokolwiek jeszcze zostało z planów dotyczących Starego Miasta?
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,4872 ... __MOK.html
Jakub Bartoszewicz
 
Posty: 321
Rejestracja: 18 stycznia 2012, 09:51

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: OkiemEkonomisty » 15 marca 2013, 10:50

Poziom estetyczny staromiejskich restauratorów obrazuje cukiernia Słodycz i wystrój wnętrza w nowej części. Ogólnie to towarzystwo potrafi jedynie walczyć o to aby Stare Miasto było parkingowym kołchozem, a oferta pozostaje na poziomie lat 90tych.

Jak określił jeden z internautów to co tu widać to przypomina działkę na Wójtowej Roli a nie cukiernię:


Obrazek

Obrazek
OkiemEkonomisty
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 października 2011, 17:04

Poprzednia

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna