Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: Katarzyna Ludwiszewska » 19 marca 2013, 09:36

Stawki za wywóz śmieci sięgają od 5 do 89 zł. Skąd takie zróżnicowanie?
za: ekoinfo.pl
13.3.2013, Źródło: gazetaprawna.pl

Rada Warszawy przyjęła uchwałę śmieciową. Zgodnie z jej zapisami mieszkańcy domu jednorodzinnego za odbiór odpadów zapłacą 89 zł, a osoby mieszkające samotnie w budynku wielolokalowym 19,50 zł. Natomiast w Białej Podlaskiej zgodnie z Uchwałą śmieciową z 18 grudnia 2012 r. mieszkaniec ma płacić 5 zł miesięcznie, jeśli segreguje śmieci, a 8 zł miesięcznie, jeśli tego nie robi.

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach umożliwiła naliczanie opłaty za wywóz odpadów komunalnych według różnych metod. W stolicy stawki za odbiór odpadów są zróżnicowane w zależności od rodzaju zabudowy i liczby osób zamieszkujących nieruchomość. W związku z tym opłaty w domach jednorodzinnych liczone są w stolicy za obiekt. Oznacza to, że samotnie mieszkająca osoba zapłaci miesięcznie za wywóz śmieci 89 zł.

W domach wielorodzinnych osoby samotne zapłacą miesięcznie 19,50 zł, w gospodarstwie dwuosobowym - 37 zł, w trzyosobowych - 48 zł, a w czteroosobowych i większych opłata ta będzie wynosić miesięcznie 56 zł.

W przypadku braku segregacji, mieszkańcy zapłacą ok. 40 proc. więcej.

Warszawa tłumaczy dlaczego te stawki są tak zróżnicowane. Jak wynika z analiz eksperckich, ilość nagromadzonych odpadów jest różna nie tylko w zależności od rodzaju zamieszkiwanej nieruchomości, ale również wielkości gospodarstwa domowego. Ilość wytwarzanych odpadów w przeliczeniu na osobę jest wyższa w zabudowie jednorodzinnej, niż w zabudowie wielolokalowej średnio o ok. 50 proc. Jak wskazują badania, koszty logistyki w przypadku domów jednorodzinnych są znacznie wyższe niż w pozostałych przypadkach.

Przy różnicowaniu stawek opłat według wielkości gospodarstwa domowego oparto się na wynikach badań naukowych, m.in. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazują one, że jedna osoba mieszkająca samotnie produkuje o co najmniej 20-25 proc. więcej odpadów niż osoba w gospodarstwach dwu- i trzyosobowych. Urząd miasta tłumaczy, że nawet 30–40 proc może wynieść różnica pomiędzy ilością odpadów wytwarzanych przez osobę w gospodarstwie jednoosobowym a ilością odpadów przypadającą na jedną osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Zofia Trębacka, szefowa komisji gospodarki miejskiej w stolicy uważa, że stawki są optymalne. Tłumaczy, że miasto musi wywozić śmieci m.in. do Ciechanowa i Mławy, gdyż warszawski ZUSOK już nie wystarcza. A to wpływa na podwyższenie kosztów. System odbioru odpadów musi się bilansować w skali całej aglomeracji - dodaje. Jak podkreśla, w małym domu może mieszkać rodzina, która wyprodukuje, umownie, mnóstwo pieluch, a w innym starsza osoba, która, chce oddać zeschłe liście. Wszystko to musi zostać zbilansowane, stąd taka uchwała Rady Warszawy. Z wyliczeń wynika, że biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Warszawy, to na osobę przypada w opłatach za śmieci ok. 21 zł miesięcznie.

Dla dużych miast przyjęcie ustawy śmieciowej to kłopot. Kraków nie przyjął jeszcze uchwały. Sesję w tej sprawie przewidziano na 13 marca. Projekt zakłada, że dla lokalu o pow. użytkowej do 40 mkw. stawka za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli są one segregowane, ma wynosić 0,98 zł za mkw powierzchni użytkowej. Jeśli mieszkanie ma powyżej 40 mkw., to brany jest pod uwagę punkt 1 i dodawane jest 0,56 zł za każdy dalszy metr kwadratowy. Jeśli odpady nie są segregowane, to, zgodnie z krakowskim projektem, za lokal o powierzchni do 40 mkw. mieszkaniec Krakowa będzie musiał zapłacić za odbiór śmieci 1,43 zł za mkw. pow. mieszkania.

W Poznaniu śmieciami zajmie się związek międzygminny Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, który skupia w sobie Poznań i dziewięć sąsiednich gmin. Rzecznik GOAP Walerian Ignasiak informuje, że jest pomysł podziału na sektory i odpłatności od osoby w gospodarstwie domowym. Jest też koncepcja odrębnej opłaty w spółdzielniach mieszkaniowych – dodaje.

Niektóre miasta i gminy już w ubiegłym roku podjęły uchwały śmieciowe. Czy będą je zmieniać?

Gabriela Janicka, kierownik referatu gospodarki odpadami w gminie Biała Podlaska, mówi, że jeszcze nie wiedzą. Uchwała śmieciowa została przyjęta 18 grudnia 2012 r. Zgodnie z nią mieszkaniec ma płacić 5 zł miesięcznie, jeśli segreguje śmieci, a 8 zł miesięcznie, jeśli tego nie robi. W Białej Podlaskiej co dwa tygodnie są odbierane tzw. odpady mokre (w jednorodzinnych domkach). Raz w miesiącu odbiera się też popiół i suche odpady. Gabriela Janicka zaznacza, że nie wykluczone jest wprowadzenie zmian. Na razie czekają, do 29 marca, na deklaracje mieszkańców. Może zmianie ulegną kwoty, zwłaszcza dotyczące rodzin wielodzietnych.

Weryfikacji oczekują też inne gminy. Podstawą są bowiem deklaracje mieszkańców. Urząd Gminy Leżajsk również przyjął już uchwałę śmieciową. Przy selektywnej zbiórce śmieci mieszkaniec zapłaci miesięcznie za osobę 8,5 zł. Jednak teraz czekają na weryfikację danych. Podkreśla, że przecież są studenci, którzy wyjechali, jest sporo osób pracujących za granicą. Kto mieszka, jak to policzyć? Nie wiedzą też dokładnie, jak jest z deklaracjami ze spółdzielni mieszkaniowych.

Poseł Tadeusz Arkit z sejmowej podkomisji d.s. monitorowania gospodarki odpadami zaznacza, że problem ze śmieciami nie polega tylko na zbiórce i kosztach. Może nawet, jeśli więcej zapłacimy, to nam się, jako społeczeństwu czy po prostu ludziom bardziej opłacać. Mamy czysty las, bez wysypisk. Mamy trochę czystego powietrza. Korzyści można mnożyć – tłumaczy.
Katarzyna Ludwiszewska
 
Posty: 35
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 12:02

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: Katarzyna Ludwiszewska » 29 marca 2013, 10:23

WYPOWIEDZ UMOWĘ ZE SWOIM ODBIORCĄ ODPADÓW

Aby od 1 lipca tego roku nie płacić podwójnej opłaty za odbiór odpadów, nalezy wypowiedzieć umowy z dotychczasowymi odbiorcami odpadów z naszych nieruchomości. Dotyczy to głównie właścicieli domów jednorodzinnych, gdyż w zabudowie wielorodzinnej ten obowiązek ciąży na zarządcy.

Dzisiaj jest ostatni dzień aby wypowiedzieć umowy zawarte na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.
Katarzyna Ludwiszewska
 
Posty: 35
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 12:02

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: Katarzyna Ludwiszewska » 09 kwietnia 2013, 07:37

DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁAT ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

Druk deklaracji jest do pobrania na stronie Urzędu Miasta Należy go wypełnić i podpisać a następnie złożyć w Biurze Obsługi Klienta lub w pokoju nr 20.

Od połowy kwietnia zacznie funkcjonować strona www.czysty.olsztyn.eu, której będzie umieszczony druk deklaracjiw formie edytowalnej. Będzie można go wypełnić i ze strony wysłać do Urzędu. Jednak Ci z Państwa, którzy nie dysponują podpisem elektronicznym dodatkowo podpisaną deklarację muszą złożyć złożyć w Ratuszu - gdyż jest to oświadczenie o wysokości opłaty i musi być oryginalnie podpisane.


A jeśli ktoś jeszcze nie wypowiedział umowy na odbiór odpadów powinien to zrobić czym prędziej, aby nie ponosić dodatkowych kosztów za odbiór odpadów.
Katarzyna Ludwiszewska
 
Posty: 35
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 12:02

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: Katarzyna Ludwiszewska » 19 kwietnia 2013, 08:35

Strona internetowa systemu

Strona www.czysty.olsztyn.eu już działa. Można na niej wypełnić deklarację o wysokości opłat, zapoznać się z zasadami segregowania odpadów, sposobem wnoszenia opłaty, znaleźć odpawiedź na wile nurtujących pytań lub zadać swoje. Zachęcam do zaglądania na stronę.
Katarzyna Ludwiszewska
 
Posty: 35
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 12:02

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: Tedek » 19 kwietnia 2013, 23:06

Ach chcę się żyć w POlsce. 5 osobowa rodzina w Olsztynie będzie płacić co miesiąc około 80zł, a zapewne szybko zostanie podniesiona stawka. Co przeciętny Polak dostanie w zamian za tak takie astronomiczne ceny wywozu śmieci?


PS Kiedy uchwała zmniejszająca uposażenie urzędników w Olsztynie do 30% dotychczasowej ich pensji?
Tedek
 
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, 20:59

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: Katarzyna Ludwiszewska » 20 kwietnia 2013, 09:16

Jeśli 5 osobowa rodzina nie będzie segregować odpadów, to zapłaci co miesiąc za ich odbiór 72,05 zł. Aby obniżyć koszty odbioru odpadów i dbać o środowisko - co jest naszym obowiązkiem, nie tylko ustawowym ale i moralnym, 5 osobowa rodzina, jak każda inna, powinna segregować odpady. W tej sytuacji miesięczy koszt odbioru odpadów wyniesie 49 zł, co stanowi znaczną różnicę w stosunku do odbioru odpadów niesegregowanych.
Do tej pory przeciętny Polak płacił za odpady i teraz też będzie - zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci. Wytważamy odpady więc musimy zapłacić za ich unieszkodliwienie. Nie można już wywieźć ich na składowisko, co było stosunkowo tańsze, teraz trzeba odpady poddać procesowi unieszkodliwienia, wybrać z nich to co nadaje się do powtórnego przetworzenia, doprowadzić je do takiego stanu aby jak najmniej z nich trafiło do składowania, a to koszutje.
Katarzyna Ludwiszewska
 
Posty: 35
Rejestracja: 11 grudnia 2012, 12:02

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: Tedek » 20 kwietnia 2013, 10:41

Urzędniczy bełkot. Dobrze Pani wie że to Unia europejska nakazała nam segregowania śmieci. Co z tego że przeciętnego polaka nie stać na coś takiego.


PS Ponawiam pytanie! Kiedy uchwała zmniejszająca uposażenie urzędników w Olsztynie do 30% dotychczasowej ich pensji? Bo mało Warszawy nie rozerwaliście tym płaczem i tupaniem o podwyżki dla urzędników.
Tedek
 
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, 20:59

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: jarojk » 21 kwietnia 2013, 18:53

[quote=""Katarzyna Ludwiszewska" post=5049"]Jeśli 5 osobowa rodzina nie będzie segregować odpadów, to zapłaci co miesiąc za ich odbiór 72,05 zł. Aby obniżyć koszty odbioru odpadów i dbać o środowisko - co jest naszym obowiązkiem, nie tylko ustawowym ale i moralnym, 5 osobowa rodzina, jak każda inna, powinna segregować odpady. W tej sytuacji miesięczy koszt odbioru odpadów wyniesie 49 zł, co stanowi znaczną różnicę w stosunku do odbioru odpadów niesegregowanych.
Do tej pory przeciętny Polak płacił za odpady i teraz też będzie - zgodnie z zasadą zanieczyszczający płaci. Wytważamy odpady więc musimy zapłacić za ich unieszkodliwienie. Nie można już wywieźć ich na składowisko, co było stosunkowo tańsze, teraz trzeba odpady poddać procesowi unieszkodliwienia, wybrać z nich to co nadaje się do powtórnego przetworzenia, doprowadzić je do takiego stanu aby jak najmniej z nich trafiło do składowania, a to koszutje.[/quote] Proszę mi powiedzieć w jaki sposób mieszkańcy kamienic w śródmieściu, gdzie bardzo często jest jeden kontener na kilka/kilkanaście budynków mają segregować śmieci?? Czy miasto zrobi cokolwiek - oprócz wyciągania ręki po pieniądze - w kierunku umożliwienia mieszkańcom segregacji??
jarojk
 
Posty: 145
Rejestracja: 30 marca 2010, 19:25

Odp: Nowy system gospodarki odpadami komunalnymi

Postautor: Tedek » 21 kwietnia 2013, 18:58

Jak to co zrobić? Śmieci w łapa i sru na ulice i krzyknąć: TO NIE MOJE. Problem z głowy ;] I tak będzie to wyglądało.
Tedek
 
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, 20:59

PDGO

Postautor: jarojk » 22 kwietnia 2013, 12:02

Witam
W regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Olsztyn, przewija się kilkukrotnie nazwa "Punkty Dobrowolnego Gromadzenia Odpadów- PDGO" m.in. paragraf 3 pkt 12, proszę o podanie na stronie adresów tych punktów i co w jakim punkcie można oddawać. Chodzi mi np. o skoszoną trawę, sprzęt elektroniczny, tzw. gabaryty
jarojk
 
Posty: 145
Rejestracja: 30 marca 2010, 19:25

Odp: PDGO

Postautor: Tedek » 22 kwietnia 2013, 13:15

Sam jeszcze będę dźwigał, taszczył telewizor, lodówkę itp do jakiegoś punktu?
Tedek
 
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, 20:59

Odp: PDGO

Postautor: Tedek » 22 kwietnia 2013, 13:23

Za dobrze żyje się tym z urzędu.
Tedek
 
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, 20:59

Odp: PDGO

Postautor: BorOl » 22 kwietnia 2013, 13:29

[quote=""Tedek" post=5057"]Sam jeszcze będę dźwigał, taszczył telewizor, lodówkę itp do jakiegoś punktu?[/quote]Jeśli to Pana lodówka, telewizor itp. to dlaczego nie? Są firmy, które bezpłatnie odbierają elektrośmieci z domu. Wykaz faktycznie powinien znajdować się na stronie czysty.olsztyn.eu, zwłaszcza, że takowy został przygotowany i jest dostępny w BIPie: http://www.bip.olsztyn.eu/bip/index.php?t=200&id=202200
BorOl
 
Posty: 607
Rejestracja: 19 marca 2010, 10:24

Odp: PDGO

Postautor: Tedek » 22 kwietnia 2013, 13:37

Bezczelność ze strony rzdu jak urzędników! Płacić tak kolosalne pieniądze za wywóz śmieci i jeszcze samemu je targać. O 13 i nagrodach pieniężnych to się nie zapomina, co? Jaśnie paniska oświecone!
Tedek
 
Posty: 21
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, 20:59

Odp: PDGO

Postautor: jarojk » 22 kwietnia 2013, 13:44

[quote=""BorOl" post=5059"][quote=""Tedek" post=5057"]Sam jeszcze będę dźwigał, taszczył telewizor, lodówkę itp do jakiegoś punktu?[/quote]Jeśli to Pana lodówka, telewizor itp. to dlaczego nie? Są firmy, które bezpłatnie odbierają elektrośmieci z domu. Wykaz faktycznie powinien znajdować się na stronie czysty.olsztyn.eu, zwłaszcza, że takowy został przygotowany i jest dostępny w BIPie: http://www.bip.olsztyn.eu/bip/index.php?t=200&id=202200[/quote] Owszem jest wykaz odnośnie "elektrośmieci", ale nie ma nic o innych odpadach, chociażby wymienionych przeze mnie we wcześniejszym poście. Jednocześnie w regulaminie nader często PDGO występuje...
jarojk
 
Posty: 145
Rejestracja: 30 marca 2010, 19:25

PoprzedniaNastępna

Wróć do Gospodarka komunalna