autor: Ewa Markocka » 19 kwietnia 2011, 11:47
[quote=""GdW" post=1002"]Gdy ruszyła akcja "Stadion dla Olsztyna" w marcu 2009 roku, władze miasta obiecywały stadion w 2-3 lata, czyli najpóźniej do końca 2012 roku. Na konsultacjach przedstawiono termin do końca 2013 roku. W poprzednich postach piszą państwo, że negocjacje skończą się w pierwszej połowie 2011 roku. Teraz dowiadujemy się, że negocjacje mają trwać pół roku dłużej i stadion na koniec 2014 roku.
Jakie nietypowe przeszkody mamy w Olsztynie, skoro w innych miastach wystarcza rok na przeprowadzenie konsultacji, wybór projektu i wykonawcy, do pierwszego wbicia łopaty. W ciągu kolejnego roku powstają stadiony.
W Olsztynie już w czerwcu 2009 roku pojawił się inwestor z Casino Group i miasto oficjalnie ogłosiło chęć budowy stadionu. Wkrótce mijają dwa lata od tamtej chwili i nic się nie zmieniło się na lepsze. W tym czasie powstały obiekty w Bydgoszczy, Gdyni, Lubinie, Toruniu, Krakowie, Warszawie, Poznaniu i nawet Lidzbarku Warmińskim. Rozpoczęto budować w: Gliwicach, Tarnobrzegu, Warszawie, Wrocławiu, Mielcu, Krakowie, Gorzowie, Chorzowie, Białymstoku, Siedlce, Ząbki, Suwałki, Gdańsk, Kołobrzeg, Puławy, Ostrów Wielkopolski, Częstochowa i Ostróda. kolejne miasta mają już projekty i szukają wykonawców: Rzeszów, Tychy, Katowice, Rybnik, Sosnowiec, Bielsko-Biała, Częstochowa, Stalowa Wola, Środa Wielkopolska, Świnoujście, Poznań, Zabrze.
Od roku proponujemy włączenie do zespołu budującego stadion, konsultantów ze strony kibiców, sportowców i artystów. Kibice już przeprowadzili własne konsultacje na temat funkcji i zastosowań stadionu. W ich wyniku ustalono, że bezcelowe jest budowanie stadionu służącego tylko do grania raz na 2 tygodnie meczu piłkarskiego. Stadion musi mieć wiele zastosowań i to sportowo-rekreacyjnych, a nie komercyjnych jak proponuje doradca miasta z Investment Support. Stadion musi posiadać min. 15 tyś miejsc i minimum III kategoria UEFA, z przygotowaniem na rozbudowę do kategorii IV UEFA w ciągu 3 lat po ukończeniu inwestycji. W wywiadzie z prezydentem wyczytałem, że planuje się kategorie I UEFA. To w tym miejscu zostaje zapytać po co ten stadion? Ta kategoria to 200 krzesełek i brak oświetlenia. Kategorie III będzie miał obiekt w Ostródzie. Przy założeniach miasta na stadion 8-10 tyś z oświetleniem wystarczy 30mln pln. Za 60 mln można postawić stadion na 15tyś w takim standardzie jaki ma Gdynia (kat 3). Ale taki obiekt będzie trzeba dofinansowywać, gdyż będzie niefunkcjonalny.
Hala sportowa jest planowana za 100mln, gdzie będzie o połowę mniejsza od stadionu. Czy nie lepiej byłoby sprzedać tereny w centrum pod stadionem i halą Urania. Na oko 100mln pln. I postawić oba nowe obiekty na działkach miejskich między Nagórkami i Jarotami?
Jest milion wyjść w obecnej sytuacji. Ale w Olsztynie jak zwykle życie toczy się powoli. Tylko w tym roku dofinansowanie dla klubów sportowych na sport dzieci i młodzieży zostało obcięte z 1 000 000 pln do 300 000 pln. Pieniądze ze sportu przesunięto na remont placów i pomników. Olsztyn sam skazuje się na zaścianek Polski.
Pomijając kwestie zacofania Olsztyna za resztą kraju. Same negocjacje są przeprowadzane amatorsko. W innych miastach zaczyna się od ustalenia oczekiwań mieszkańców i wyliczenia potrzeb finansowych. Dopiero potem siada się do rozmów w sprawie źródeł finansowania. Szuka się inwestorów do budżetu. Dzieki temu wiadomo, że gotowy obiekt będzie idealnie dopasowany do potrzeb miasta i gwarantuje jego użyteczność jak i finansową stabilność. W Olsztynie liczy się by postawić cokolwiek do kolejnych wyborów, a potem niech kolejna władza się głowi nad deficytem i dziurą jaką wierci nierentowny stadion w kasie miejskiej.
Kiedy można przyjść na kolejną konsultację by przekonać się na jakim faktycznie etapie jest inwestycja i w których miejscach tworzą się problemy, z którymi miasto sobie nie radzi?[/quote]
W odpowiedzi na post z dnia 09.03.2011 r., pragniemy wskazać, że stadion miejski w Olsztynie jest planowany do realizacji w oparciu o przepisy ustawy o PPP. Obiekty, które wymieniono w poście, to stadiony realizowane metodą tradycyjną, na podstawie Ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Tym samym
całkowicie nieuprawione jest porównywanie innych procedur i innych projektów oraz długości ich realizacji w Polsce. Zaznaczyć należy, że okres przygotowania i realizacji projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego jest znacznie dłuższy od projektów realizowanych w tradycyjnych formułach zamówień publicznych, co wynika z wielości celów, które pragnie osiągnąć podmiot publiczny.
Jednocześnie wskazać należy, że sam fakt pojawienia się zainteresowanego inwestora (jakiegokolwiek i kiedykolwiek) - nie oznacza jednoznacznie realizacji przedsięwzięcia w zaproponowanej przez takiego inwestora formie, bowiem często przedstawiane propozycje nie są zgodne z prawem - albo interesem Miasta i jego mieszkańców.
Pragniemy podkreślić, że fakt przedłużających się prac nad realizacją projektu wynika również z chęci wysłuchania i wnikliwego przeanalizowania zgłaszanych przez mieszkańców, architektów, urbanistów i potencjalnych partnerów uwag, dotyczących sposobu i zakresu przebudowy stadionu miejskiego w Olsztynie.
Właśnie dlatego stworzony został instrument w postaci platformy konsultacji społecznych - aby wszyscy zainteresowani mieli możliwość publicznego przedstawienia swoich uwag i propozycji – tak, aby ostatecznie wypracowany zakres przedsięwzięcia stanowił kompromis pomiędzy życzeniami mieszkańców i kibiców ale również był możliwy do finansowego zrealizowania przez Miasto.
Zaznaczyć należy, że zgodnie z ogłoszeniem rozpoczynającym postępowanie na wybór partnera prywatnego mającego przebudować stadion miejski (oraz opisem potrzeb i wymagań) - celem Miasta jest budowa nowego Stadionu Miejskiego o pojemności 10 000-12 000 (lub większego) zadaszonych miejsc siedzących, z uwzględnieniem ewentualnych powierzchni biurowych i handlowo-usługowych, tak, aby spełniał on wymagania niezbędne do prowadzenia rozgrywek Ekstraklasy.
Wskazać należy, że zgodnie z obecnie obowiązującymi wymogami, aby uzyskać stadion o kategorii UEFA wyższej niż 1. musi on dysponować co najmniej 15 000 miejsc (zgodnie z dodatkowymi wymogami PZPN).
Planowany do realizacji stadion miejski w Olsztynie ma mieć docelowo powyżej 15.000 miejsc siedzących (na taką pojemność jest obecnie przygotowywany program funkcjonalno-użytkowy). Tym samym wszelkie inne twierdzenia i spekulacje co do wielkości stadionu, jego przeznaczania oraz możliwości prowadzenia rozgrywek winny być oparte na dokumentach uwzględniających wymogi PZPN i UEFA, a nie prasowych i internetowych spekulacjach dotyczących wielkości stadionu i jego zaklasyfikowania.
Jednocześnie wskazujemy, że wbrew podanym przez Forumowicza informacjom - celem miasta jest, aby nowy stadion pełnił rolę miastotwórczą, a więc był wykorzystywany w sposób maksymalny - tj. każdego dnia, z uwzględnieniem przede wszystkim funkcji sportowo-widowiskowych, a nie tylko komercyjnych.
Dodatkowo wskazać należy, że wyrażona przed Forumowicza opinia o prowadzeniu postępowania bez jakiegokolwiek przygotowania jest całkowicie bezpodstawna.
Informujemy, że prowadzone postępowanie oparte jest o przeprowadzone z mieszkańcami Olsztyna ankiety i badania oraz analizy finansowe i prawne, które mają na celu umożliwić Miastu podjęcie właściwej, uzasadnionej decyzji o zakresie Projektu i udziale finansowym Miasta. Należy zaznaczyć, iż Miasto Olsztyn, podobnie jak inne wskazane w poście jednostki administracyjne, zobligowane jest odpowiednimi wymogami prawnymi do przestrzegania sztywno zdefiniowanych wskaźników zadłużenia oraz innych
przepisów normujących finanse jednostek samorządu terytorialnego. Przedsięwzięcie, które znajduje się obecnie w fazie negocjacyjnej, jest dostosowywane do możliwości finansowych Miasta.
Zastosowana formuła partnerstwa publiczno-prywatnego stwarza Miastu możliwość realizacji na jego terenie infrastruktury komercyjnej w postaci galerii handlowo - usługowej, a jednocześnie daje szansę na sfinansowanie obiektu stadionowego.
Investment Support