Program estetyzacji Olsztyna

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Program estetyzacji Olsztyna

Postautor: admin_o » 28 lipca 2010, 13:45

Przedstawiamy Państwu materiały dotyczące kodeksu estetyzacji Olsztyna.
admin_o
 
Posty: 378
Rejestracja: 08 lutego 2010, 12:11

O: Kodeks estetyzacji Olsztyna

Postautor: Spooky » 14 września 2010, 12:37

Przyglądałem się ostatnio nowym tablicom informacyjnym (ze szlakami turystycznymi) i chciałbym się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Dla mnie osobiście kolorystyka tablic jest za ciemna. Trudno znaleźć coś konkretnego na mapie i wzrok szybko się męczy. Dodatkowo wydaje mi się, że przy słabym świetle będą w ogóle nie do odczytania. Sugerowałbym jako kolor bazowy-tło jasny pastelowy zielony a obiekty ciemnym zielonym i kolorami. Na pewno zwiększyłoby to czytelność tablic.

Chciałbym się przy okazji zapytać kiedy będą podejmowane jakieś ustalenia odnoście wyboru konkretnych rozwiązań mebli miejskich i małej architektury? Czy jest już przygotowany podział na strefy "zwykła" i opiętą ochroną?
Ze swojej strony chciałbym dodać, że za wyjątkowo dobry uważam projekt, zarówno stojaki rowerowe i siedzonka, wykorzystujący motyw "olsztyńskiego listka" i cieszyłbym się gdyby też zostały one zastosowane.
BTW. Czy "olsztyński listek" ma jakąś oficjalną nazwę?
Spooky
 
Posty: 42
Rejestracja: 16 kwietnia 2010, 17:29

Estetyzacja Miasta- co to jest?

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 20 września 2010, 11:44

Estetyzacja Miasta- co to jest i czym będzie się zajmować Asystentka Prezydenta ds.Estetyzacji?

Estetyzacja to poprawa wizerunku przestrzennego Miasta w zakresie detalu. Moją rolą jest
podejmowanie inicjatyw zmierzających do zapewnienia całościowego, harmonijnego i estetycznego wizerunku Miasta.
To zadanie będzie realizowane poprzez współpracę z innymi wydziałami zajmującymi się przestrzenią miejską w zakresie dotyczącym elementów małej architektury, systemów komunikacji wizualnej i innych rozwiązań plastycznych. Moje zadanie będzie polegało na koordynowaniu projektów takich jak: Kodeks Estetyzacji, System Informacji Miejskiej oraz opiniowaniu rozwiązań plastycznych w aktualnie prowadzonych inwestycji miejskich.

Funkcja asystenta, nie jest funkcją plastyka miejskiego, nie ma budżetu ani wydziału. Jest doraźnym rozwiązaniem na jakie zdecydował się Prezydent, żeby jak najszybciej zająć się poprawą wizerunku Miasta i współpracować przy aktualnie prowadzonych działaniach w przestrzeni publicznej.

Sprowadzając to do konkretów i programu działania możemy wyróżnić kilka zadań, nad którymi rozpoczynamy właśnie pracę. Wszystkie wymienione poniżej projekty to składowe jednolitego wizerunku przestrzennego Miasta, o który będę walczyć. W projektach ( dużymi literami) ważne są współpracujące ze sobą elementy, których odpowiednia kompozycja zagwarantuje Olsztynowi jednolity i atrakcyjny wizerunek przestrzenny.
Elementy: umeblowane przestrzenie publiczne, odpowiednie do strefy miasta detale małej architektury i reklamy, unikatowy i dobrze przemyślany system informacji miejskiej, miejska grafika widoczna w przestrzeni publicznej, zintegrowanie systemu informacji miejskiej i mebli miejskich z systemem komunikacji miejskiej.
elementy wizerunku ilustruje ten schemat:
Obrazek

Wyżej wymienione elementy będą wprowadzane w życie w ramach projektów:


1_KODEKS ESTETYZACJI STAREGO MIASTA
Moim pierwszym zadaniem jest przeprowadzenie Projektu Kodeksu Estetyzacji Starego Miasta, piszę projekt dlatego, że jest to przedsięwzięcie związane z wieloma zainteresowanymi stronami tj: przedsiębiorcami, mieszkańcami Starego Miasta, mieszkańcami Olsztyna korzystającymi z przestrzeni publicznej jaką jest Stare Miasto oraz różnymi wydziałami Ratusza. Sukces tego projektu uzależniony jest ściśle od współpracy wymienionych powyżej stron. Dlatego zachęcam do odwiedzania tego wątku na forum, gdzie będę prezentować i omawiać z Państwem proponowane przez nas rozwiązania i śledzenia samego projektu. Będziemy organizować spotkania warsztatowe, czyli konsultacje społeczne za stołem roboczym.
Sam Kodeks Estetyzacji będzie czytelnym „manualem” jak meblować i gdzie ustawić ogródek gastronomiczny na Starym Mieście w Olsztynie. Kodeks będzie zawierał dwie specyfikacje: jedną dotyczącą elementów przestrzennych, drugą dotyczącą reklamy.
Po opracowaniu kodeksu planujemy zrobić szkolenie dla zainteresowanych przedsiębiorców i agencji reklamowych.
2_SYSTEM INFORMACJI MIEJSKIEJ
Wiele dużych polskich miast wprowadziło już tytułowy system informacji miejskiej.
Taki system projektuje się indywidualnie dla każdego Miasta, jego kształt, kolorystyka i rozwiązania systemowe są ściśle uzależnione od charakteru Miasta.
W skład systemu wchodzi informacja dla pieszych i kierowców. Podstawą tego systemu jest mapa prowadząca po mieście. Na mapie umieszcza się wszystkie potrzebne do zorientowania się po mieście i znalezienia atrakcji elementy. Zaplanowanie, zaprojektowanie i wdrożenie systemu to praca na dwa do pięciu lat, z czego wdrożenie powinno być realizowane etapami. Tu też potrzebna jest ścisła współpraca wielu wydziałów Ratusza, projektantów i mieszkańców. Na razie jesteśmy na wstępnym etapie konstruowania architektury systemu. Ten temat na pewno będzie miał osobny wątek.

3_UMEBLOWANIE MIASTA
Ważny temat, który będzie występował przy okazji nowych inwestycji oraz wymienianiu zużytych elementów małej architektury w całym mieście.
Chcemy zaproponować Zasady Meblowania Miasta, którego podstawą będzie podział miasta na strefy. Proponujemy podział mebli miejskich na kilka linii stylistycznych: nowoczesna linia „City” dla współczesnych, dynamicznych części Miasta, linia „ History” sytuowana w szeroko pojętym obszarze ochrony konserwatorskiej. To np. Stare Miasto i historyczne Śródmieście. Dla Olsztyna-Ogrodu ważna jest wyjątkowa dbałość o umeblowanie przestrzeni zielonych, tu proponujemy linię „Nature”- to meble dla parków i Lasu Miejskiego. Wymienione przeze mnie meble – to meble podstawowe, dzięki którym osiągniemy ład i harmonię olsztyńskiej małej architektury. Meble „City”, „History”, „Nature” to porządek, którego tak bardzo potrzebujemy. Meble podstawowe muszą spełniać kryteria ekonomiczne i wytrzymałościowe. Jako, że są elementem min. inwestycji drogowych będą wybierane w przetargach. Chcąc jednak, aby przestrzeń Olsztyna była wyjątkowa proponujemy dodatkową, kreatywną linię mebli „Design”. Meble projektowane w ramach konkursów, meble zupełnie wyjątkowe w stosunku do mebli podstawowych, które łączyć będzie olsztyński zielony kolor, lub stylistyka naturalna. Taka strategia meblowania Miasta pozwoli nam osiągnąć ogólny porządek i pokazać kreatywność naszych projektantów.

Postaram się często informować Państwa i konsultować tu realizowane projekty, zaznaczam,że projekty są na wstępnym etapie, czekam na Państwa pomysły liczę na kulturalną dyskusję :)
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:Estetyzacja Miasta- co to jest?

Postautor: BorOl » 20 września 2010, 12:40

Witam i gratuluję nowego stanowiska.
Mam prośbę odnośnie punktów 2 i 3, a dokładniej SIWKM. Przedstawiona w dokumentach wizja wiaty przystankowej zawiera moim zdaniem pewne niedociągnięcia. Rozumiem, że to wstępna koncepcja, ale w nawale pracy pewne szczegóły mogą umknąć uwadze.
Tablice zawierające nazwę przystanku i numery linii powinny się znaleźć także na bocznych ścianach wiat i słupków przystankowych - tak, żeby były widoczne w czasie wjazdu na przystanek - wtedy ta informacja jest potrzebna. Tablica od strony pojazdu dla większości pasażerów będzie niewidoczna. Także przy poszukiwaniu właściwego przystanku, tablice umieszczone po bokach, czyli prostopadle do kierunku poruszania się pieszych, będą lepiej widoczne.
Informacja o kierunku z pozoru jest pomocna, ale w niektórych momentach może być kłopotliwy wybór treści, a co za tym idzie pojawić się mogą trudności w korzystaniu z niej. Np. na Nagórkach czy ul. Wilczyńskiego, gdzie autobusy poruszają się w różnych kierunkach mimo tego samego punktu docelowego (Nagórki - Dworzec, linie 2, 25 wobec linii 21; Wilczyńskiego np. linia 15 wobec 30 i 33, czy 26 wobec 21.
Jak uczy doświadczenie Warszawy, istotniejsze jest właściwe spełnianie funkcji niż estetyka. Dbając o wygląd nie zapominajmy o funkcjonalność. Np. przezroczyste dachy są ładne (jeśli są myte), ale nie dają cienia (chyba, że długo nie są myte). Równie ładnie wygląda szkło mleczne czy matowe, a daje znacznie większy komfort. W przyszłości dachy można będzie wykorzystać jako nośnik baterii słonecznych zasilających oświetlenie czy podgrzewanie wiaty.
Projektując obszar na numery linii i rozkłady jazdy należy uwzględnić ich liczbę.
Przy okazji zmian w estetyce SIWKM warto może zająć się także naszymi rozkładami jazdy. Duża czcionka (nie mniejsza niż obecnie) i podział na godziny ułatwiający zapamiętanie rozkładów jazdy (uwidocznienie powtarzalności godzin odjazdów) to główne postulaty. Rozkłady jazdy powinny znajdować się na wysokości wzroku, a nie na wysokości pasa. Dobrze by było gdyby dostęp do nich nie był utrudniony przez osoby siedzące na ławce.
Mapa na przystanku. Obecnie MPK posiada plan miasta oraz schemat. Żadne z tych opracowań nie jest idealne, ale wnioskuję o wykorzystanie mapy. Nie wiem jakie są możliwości techniczne, nie mam wyobraźni jakby to mogło wyglądać, ale uwzględniając, że mapa będzie na głównych przystankach i zostanie na nią wygospodarowane odpowiednio dużo miejsca, warto pokazać całą sieć komunikacji publicznej, z podkreśleniem połączeń bezpośrednich z danego przystanku.
Na części przystanków z pewnością pojawią się elementy dynamicznej informacji pasażerskiej oraz np. biletomaty i kioski informacyjne. Część z tych rozwiązań zostanie wprowadzona już wraz z linią tramwajową - to jest bardzo dobra okazja by pokazać, że architektura związana z komunikacją miejską nie musi być brzydka i nudna.
Reasumując, mam nadzieję, że propozycje rozwiązań w SIWKM były i będą uzgadniane z pracownikami MPK, czy też mającego powstać ZKM.
Powodzenia.
BorOl
 
Posty: 607
Rejestracja: 19 marca 2010, 10:24

O:Estetyzacja Miasta- co to jest?

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 20 września 2010, 15:33

Dziękuję za te konkretne sugestie. Bardzo pomocne, ze wszystkimi zgadzam się w 100%.
Rozmowy z MPK nie były jeszcze prowadzone, na razie chciałam pokazać ,że wszystkie elementy wizerunku przestrzennego łączą się.
Do tematu SIMu dla komunikacji miejskiej wrócimy.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:Kodeks estetyzacji Olsztyna

Postautor: Spooky » 21 września 2010, 11:48

Pozdrawiam i życzę dużo zapału do pracy.

Tak jak pisałem parę postów niżej myślę, że powinniśmy popracować trochę nad kontrastem tablic SIM bo wydają się mi trochę nie czytelne, a osobiście wolałbym je w ogóle bardziej jasne.
A może udałoby się zrobić jakąś małą aplikacje w której każdy z mieszkańców mógłby zaproponować swój wariant kolorystyczny?

Ale nie o tym miałem pisać. Chciałbym się zapytać o pani stanowisko na temat street art\'u? W Olsztynie powstał już jeden mural wspierany przez UM. Czy będzie Pani wspierać przeznaczanie ścian miejskich budynków na tego typu projekty?
Spooky
 
Posty: 42
Rejestracja: 16 kwietnia 2010, 17:29

O:Kodeks estetyzacji Olsztyna

Postautor: admin_o » 24 września 2010, 07:54

Chcesz dowiedzieć się więcej o nowych pomysłach na wizerunek przestrzenny Olsztyna?
Już 29 września w godzinach 17:00-19:00 zapraszamy na czat z Marceliną Chodyniecką-Kuberską, Asystentem Prezydenta Olsztyna ds. Estetyzacji Miasta.
Wśród tematów dyskusji proponujemy: Kodeks Estetyzacji Starego Miasta, System Informacji Miejskiej, Strategia mebli miejskich, spostrzeżenia i wnioski dotyczące bieżących problemów estetycznych miasta.
Zapraszamy na www.czat.olsztyn.eu.
admin_o
 
Posty: 378
Rejestracja: 08 lutego 2010, 12:11

Tablice ze szlakami spacerowymi

Postautor: St.Czachorowski » 31 stycznia 2011, 17:04

"Przyglądałem się ostatnio nowym tablicom informacyjnym (ze szlakami turystycznymi)"

Sam pomysł tablic jest bardzo dobry, ale wykonanie bardzo nieprofesjonalne. Litery - napisy są zbyt małe, trzeba nosem przy tablicy stanąć, żeby coś odczytać. Wykonywał chyba ktoś bez zupełnego doświadczenia i bez jakiegokolwiek sprawdzenia. Zostało sporo miejsca, aby te treść powiększyć. Mleko się rozlało, ale przy projektowaniu kolejnych trzeba to naprawić, bo w tej chwili są one zwyczajnie nie funkcjonalne. Coś stoi, ale nie informuje.
St.Czachorowski
 
Posty: 1
Rejestracja: 31 stycznia 2011, 15:55

Program estetyzacji Olsztyna

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 01 lutego 2011, 12:27

Przedstawiamy Państwu treść programu estetyzacji. Zapraszamy do wnikliwego zapoznania się z dokumentem i dyskusji na zbliżających się konsultacjach społecznych.
Program estetyzacji - do pobrania
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:Program estetyzacji Olsztyna

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 01 lutego 2011, 21:57

Szanowni Państwo,
Na wątki o wizerunku Olsztyna zakradł się bałagan i techniczne problemy, za które bardzo przepraszamy.
Już jutro spotkanie, konsultacje, na których szczegółowo przedstawimy Program Estetyzacji Olsztyna.
Jednak już dziś chciałabym uzbroić Państwa w wiedzę i szczegóły całej koncepcji.

Na początek dokument- projekt Programu Estetyzacji.
Jest to materiał roboczy, który po konsultacjach zamkniemy w finalną formę.
link do projektu dokumentu
PROGRAM ESTETYZACJI


Program Estetyzacji i Poprawy Wizerunku Przestrzeni Publicznych Olsztyna to ramowa koncepcja pokazująca jakie działania należy przedsięwziąć, żeby poprawić jakość i atrakcyjność przestrzeni publicznych naszego miasta.

Mówimy tu o poprawie jakości w zakresie detalu a nie samej architektury i urbanistyki. I ten fakt chciałabym zaznaczyć na wstępie żeby uniknąć nieporozumień.

Program Estetyzacji zakłada działania w zakresie: MAŁEJ ARCHITEKTURY, OZNAKOWANIA MIASTA, REKLAMY ZEWNĘTRZNEJ, GRAFIKI MARKI "Olsztyn".

Pojęcie małej architektury jest bardzo szerokie, zawiera: ławki, śmietniki, toalety publiczne, barierki bezpieczeństwa, przystanki MPK, kioski, nośniki reklamowe, słupy ogłoszeniowe, ogródki piwne, stragany do drobnego handlu, słupy oświetleniowe, stojaki rowerowe, mostki, balustrady, tarasy, podesty i wiele innych drobnych elementów przestrzennych.

Oznakowanie miasta to druga ogromna kategoria elementów. Mamy w niej oznakowanie szlaków turystycznych, kierunków dojścia do ciekawych obiektów,ważnych dla miasta miejsc. mamy w tej kategorii wszelkie oznakowanie promocyjne gdzie pokazujemy miasto na mapie czy z lotu ptaka, oraz wszelkie indywidualne informacje tematyczne np. Szlak Zamków Gotyckich.
Kiedy powstają w mieście nowe obiekty, zawsze pojawia się jakieś nowe oznakowanie np. nowy plac zabaw musi mieć regulamin. Dzisiaj w Olsztynie każda tabliczka jest inna, kiedy postawimy je koło siebie osiągamy efekt bałaganu, który obniża estetykę przestrzeni. Te wszystkie informacje da się umieścić w jednolitym systemie kodyfikacji, bez straty dla czytelności. Ten sposób ujednolicenia tabliczek to właśnie System Informacji Miejskiej- jeden z projektów programu estetyzacji.

Reklama zewnętrzna jest czymś zupełnie naturalnym dla tętniącego życiem miasta, jednak nie może panować zupełna dowolność w jej stosowaniu. Program Estetyzacji zakłada,że należy szczególnie chronić pewne cenne kulturowo i krajobrazowo obszary np. Stare Miasto. Dlatego niebawem ma powstać dokument System Umieszczania Reklam, który będzie regulował wielkości i materiały dla reklam w konkretnych strefach miasta. Gdzie strefy mieszkaniowe, przyrodnicze, cenne kulturowo będą chronione.

Grafika Marki "Olsztyn" to jedna z podstaw promocji miasta. Logo, znak graficzny i zasady dla grafiki to standardowe rozwiązanie w każdej szanującej się firmie. Wychodząc z założenia, że miasto jest produktem należy sprawić żeby jego logo było rozpoznawalne i konsekwentnie stosowane.


Wszystkie powyższe elementy łączą się i przenikają, dlatego projektując Program Estetyzacji rozważaliśmy je równolegle, doszukując się możliwych związków i relacji między nimi. Obrazek
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

elementy programu estetyzacji

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 01 lutego 2011, 22:40

Program Estetyzacji - czyli plan jak poprawić jakość przestrzeni publicznych zakłada, że należy podjąć działania w wymienionych w poprzednim poście obszarach.
Każdy z tych obszarów otrzymał nazwę i został sformułowany jako niezależny projekt, nad którym powinni pracować teraz urzędnicy różnych wydziałów.
Poszczególne projekty ilustruje poniższa grafika. Obrazek

W całościowym programie mamy zawarte:
System Informacji Miejskiej
Staretgię Meblowania Miasta
System Umieszczania Reklam
Grafikę marki "Olsztyn"

te projekty powinny stać się dokumentami prawnymi

oraz projekt promocyjny
Kodeks Estetyzacji, który ma promować i wdrażać postanowienia powyższych dokumentów prawnych.

Ostatnim elementem programu jest projekt "Stare Miasto" czyli wyjątkowe potraktowanie obszaru Starego Miasta i rozpoczęcie projektu społecznego, gdzie wspólnie z mieszkańcami chcemy stworzyć program funkcjonalno-użytkowy dla Starego Miasta a następnie ogłosić konkurs architektoniczny na obiekty małej architektury.
Kształt tego rozwiązania będzie wypracowany partycypacyjnie ( czyli z udziałem mieszkańców ) zakładając ,że estetyzacja Starego Miasta musi iść w parze z odnową gospodarczą tego obszaru.

relacje między tymi projektami ilustrują dwa kolejne schematy Obrazek

ten schemat pokazuje najważniejszą ideę programu- elementy, które mają być regulacjami prawnymi i projekty promujące i wykorzystujące postanowienia dokumentów prawnych. Obrazek

Każdy projekt Programu Estetyzacji będzie omawiany osobno, w tym tygodniu na forum pojawią się osobne wątki dla każdego projektu, stare wątki zostaną uporządkowane. Jutro czyli w środę 2 lutego 2011 przeprowadzimy pierwsze spotkanie dotyczące programu gdzie będziemy opowiadać o całym programie i szkicowo o poszczególnych projektach. Ale każdy projekt osobno, będzie miał swoje własne konsultacje, z czego projekt Stare Miasto całą serię spotkań ( w zależności od tępa pracy).
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

harmonogram i plan pracy nad programem

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 01 lutego 2011, 23:18

Na dzień dzisiejszy zależy nam aby przedstawić i skonsultować ramowe założenia programu. Jeśli okaże się, że pomysły zostaną dobrze przyjęte od razu rozpoczniemy prace nad poszczególnymi projektami.

Jeśli przeczytali państwo program estetyzacji to w sekcji "diagnoza stanu obecnego" wypisane są jednostki odpowiedzialne za poszczególne elementy programu. Rozpoczęcie pracy nad projektami oznacza powołanie zespołów roboczych we wszystkich wymienionych w programie wydziałach i jednostkach oraz wyznaczenie im konkretnych zadań.
(W programie nie został ujęty nowo powołany Zarząd Komunikacji Miejskiej, jest to niedopatrzenie i zostanie poprawione, gdyż jest to ważny partner dla projektu).

Na dzień dzisiejszy mamy już widoczne efekty następujących obszarach:
1. miasto posiada Księgę Identyfikacji Wizualnej dla logo miasta - grafika w miejskich zasadach ( czyli layoucie) jest sukcesywnie wdrażana.
2. miasto posiada zaawansowany szkic Systemu Informacji Miejskiej, który jest podstawą opracowania koncepcji, harmonogramu realizacji, kosztorysu tej inwestycji. Przeprowadzono już testy wdrożeniowe systemu ( tablice w lesie miejskim, aktualnie realizowane ścieżki edukacyjne, aktualnie realizowany Szlak Papieski). Testy pokazały wady i zalety projektu, cały czas są dopracowywane. Dodatkowym atutem Olsztyna jest dobra baza danych o mieście, która jest podstawą do późniejszego zarządzania systemem informacji miejskiej. Do realizacji Systemu Informacji Miejskiej jesteśmy już dobrze przygotowani.
3. Zostały opracowane ramowe wytyczne Strategii Meblowania Miasta, które są wdrażane na aktualnie planowanych inwestycjach i w trakcie wymiany zużytych elementów małej architektury. Efekty strategii meblowania będą pojawiały się sukcesywnie.
4. miasto posiada model 3D Starego Miasta, który będzie ilustrował koncepcje mieszkańców i urzędników podczas serii spotkań projektu " Stare Miasto- nasza wspólna przestrzeń- nasza wspólna sprawa". Przygotowana jest seria spotkań oraz materiałów do dyskusji na ten temat, a także zaplanowany konkurs architektoniczny i zmiana elementów małej architektury na Starym Mieście w 2012 roku.
5. Jeśli chodzi o system umieszczania reklam - czyli tzw. walkę z plandekami zbieramy materiały i wytyczne od wydziałów wydających pozwolenia na sytuowanie reklam, ażeby wypracować wspólny dokument regulujący tę sprawę. Prace nad projektem uchwały potrwają do lata 2011, następnie będą musiały przejść przez wszystkie uzgodnienia i zostać zaakceptowane przez Radę Miasta.


Aby usprawnić pracę nad poszczególnymi elementami programu dyskusję o tych elementach proponuję przenieść od razu do odpowiednich wątków.Prosimy o merytoryczne uwagi i dobre pomysły, jak poprawić program estetyzacji. Przypominam ,że okazja do żywej dyskusji jutro 2 lutego 2011 o 16.30 w Atrium Starego Ratusza ( Biblioteka Wojewódzka).
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:Program estetyzacji Olsztyna

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 03 lutego 2011, 18:38

Witam Państwa,
dziękuję za tłumne przybycie na wczorajsze spotkanie i mądre pytania, które zanotowałam w pamięci.Niektóre poruszane problemy np.pozyskanie środków na rewitalizację Starego Miasta ( chodzi o kożuch - czyli substancję właściwą) zostały podjęte i przymierzamy się do znalezienia takich projektów, które mogły by współfinansować to działanie.
Harmonogram i sposoby finansowania pierwszych elementów programu przedstawimy w przyszłym tygodniu.
Uwagi, które zostały wczoraj zanotowane będą dyskutowane na spotkaniu w sprawie Starego Miasta, które odbędzie się 16.02.2011 Atrium Biblioteki Wojewódzkiej.
Postaram się spisać postulaty z tego spotkania, ale niestety z powodu nawału pracy nie mogę się do tego zobowiązać w tym tygodniu. Proszę o cierpliwość, proces naprawy wizerunku przestrzeni publicznej się rozpoczął.Rewolucji nie będzie ale powiem na zachętę , że samo ogłoszenie programu spowodowało kilka telefonów przedsiębiorców, którzy chcą uporządkować swoje reklamy , lub wzorowo umeblować ogródek. Od tego momentu będzie też można przedstawiać regularnie postępy w pracach na tym forum.
Do programu estetyzacji zaangażowała się firma RUCH - czyli kioski, które już od teraz będą stawiane według prostych zasad strategii meblowania. Oby więcej takich partnerów w działaniu.

pozdrawiam aktywnych społeczników
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:Program estetyzacji Olsztyna

Postautor: ogórek » 03 lutego 2011, 19:05

Witam !

Małe pytanko - o ile dobrze kojarzę na spotkaniu miał być protokolant. Był? Czy będzie może dostępny gdzieś stenogram z tego spotkania? Myśleliście może nad tym, żeby nagrywać te spotkania na video i udostępniać je szerszemu gronu?
ogórek
 
Posty: 54
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 07:44

Następna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna