Program estetyzacji Olsztyna

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

O:Program estetyzacji Olsztyna

Postautor: bartek_b » 03 lutego 2011, 19:08

Witam.
Gratuluję wytrwałości w dążeniu do realizacji projektu, czego efektem było wczorajsze, pierwsze spotkanie :)
Czy istnieje może harmonogram kolejnych spotkań z tematami i datami?
Przeglądałem stronę i nie znalazłem takiej informacj, a zależy mi na uczestniczeniu w spotkaniach.
Pozdrawiam

Bartłomiej Biedziuk
bartek_b

Postautor: jarojk » 03 lutego 2011, 21:06

będą dyskutowane na spotkaniu w sprawie Starego Miasta
Witam . Poproszę panią o to wyznaczenie granic Starego Miasta o którym będzie to spotkanie ?? Cy dotyczy "ścisłej" starówki ? czy może całego terenu oznaczonego kolorem brązowym w KE ?
jarojk

Postautor: jarojk » 03 lutego 2011, 21:13

I jeszcze jedno pytanie, może w nim się mylę (mam nadzieję) ale proszę osoby obecne na spotkaniu o poprawienie. Jak ma się pani praca i konieczność rozpoczęcia praktycznie prac od wprowadzenia przez Radę Miasta pewnych regulacji prawnych do wypowiedzi pana przewodniczącego RM Tandyraka? ja odniosłem wrażenie, że był on hmm jak to ująć ? - zdegustowany ? rozżalony? całym spotkaniem jakby ogólnie był przeciwny wszystkiemu, jakby uważał się jakoś pominięty ? że najpierw rozmowa jest z ludźmi, mieszkańcami a nie z nim ? - czy tylko ja takie wrażenie odniosłem ?
jarojk

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 04 lutego 2011, 00:44

Na spotkaniu protokolanta niestety nie było, ze względu na to że owszem mamy uchwałę, ale uchwała nie wyznaczyła wydziału odpowiedzialnego za konsultacje społeczne. Dlatego nikt nie podjął się zadania protokółowania, jest nagranie z kamery. Niestety moja jednostka jest jednoosobowa, dlatego z mojego "działu" nikt więcej nie mógł zająć się protokołem spotkania.
Zapewniam jednak, ze na konsultacjach organizowanych przez większe jednostki, czy wydziały protokolant na pewno będzie.
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 04 lutego 2011, 00:46

Witam, dzięki za wsparcie projektu.
Owszem jest plan kolejnych spotkań rozpisanych na najbliższe trzy miesiące, jest on nawet wpisany do oficjalnego harmonogramu konsultacji.
Plan spotkań wrzucę w poniedziałek.

pozdrawiam
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 04 lutego 2011, 00:49

Granice Starego Miasta, które będzie obejmowało spotkanie a potem wydawnictwo Kodeks Estetyzacji, na załączonym obrazku. Kolor zielony. Obrazek
Do zakresu jest celowo włączona ulica 11 Listopada ze względu na dramatyczne zdegradowanie tamtej przestrzeni, która jest granicą i gardłem wejścia na Stare Miasto i powinna być jak najbardziej przyjazna i reprezentacyjna.

ps. Czekam na uwagi dotyczące zakresu.
Zadanie zakresu jest takie ,żeby poprzez umieszczenie w zakresie chronić obszar.
Załączniki
mapa_zakresu_stare_miasto_mini.jpg
mapa_zakresu_stare_miasto_mini.jpg (418.83 KiB) Przeglądany 38088 razy
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 04 lutego 2011, 00:56

Program estetyzacji zawiera koncepcje trzech uchwał i jednego zarządzenia Prezydenta Miasta, dlatego zależało nam, żeby Radni mimo początkowej fazy pracy nad projektem byli zaznajomieni z całym pomysłem i zależnościami między projektami. Chodzi o to żeby wszystkich uzbroić w wiedzę, potrzebną do późniejszej dyskusji.
Ale do uchwał jeszcze droga daleka, także mam nadzieje, że na spokojnie Radni i mieszkańcy będą zapoznawać się z postępami projektu.
Przyznam,że mam zamiar zarzucić to forum materiałem do konsultacji w każdym z projektów programu.
Marcelina Ch.Kuberska

strona www estetyczn.olsztyn.eu

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 04 lutego 2011, 01:02

Szanowni forumowicze, planujemy uruchomić stronę internetową, która ma za zadanie ułatwić mieszkańcom i przedsiębiorcom uzyskiwanie zgody na reklamę, ogródki itp. oraz szeroko promować zasady estetyzacji. Przedstawiam wstępny szkic tej strony, i zapytuję, jakie rozłożenie i elementy menu były by przydatne.
Na pewno zależy mi na tym,żeby w jednym miejscu umieścić przydatne pliki do pobrania, z drugiej strony promować program, pokazywać na zdjęciach dobre i złe praktyki reklamowe i ogródkowe, oraz dokumentować rok po roku jak zmienia się miasto.( zakładając co roku identyczne kadry w identycznych miejscach) np. Warszawska Gazeta zrobiła przegląd przez dekoracje miejskiej choinki przez ostatnie 20 lat- był to bardzo interesujący materiał :)

także czekam na sugestie co do menu, propozycji zakładek, co może się jeszcze przydać.
Grafika jeszcze w powijakach, także nie ma co nawet krytykować bo i tak będzie zmieniona ;) Obrazek Obrazek
Załączniki
estetyczny_na_forum.jpg
estetyczny_na_forum.jpg (167.5 KiB) Przeglądany 38088 razy
estetyczny_na_forum.jpg
estetyczny_na_forum.jpg (167.5 KiB) Przeglądany 38088 razy
Marcelina Ch.Kuberska

O:strona www estetyczn.olsztyn.eu

Postautor: tomasz birezowski FRO » 04 lutego 2011, 10:01

Na takiej stronie (nota bene świetny pomysł) warto umieścić wyraźny odnośnik (może nawet wyróżniony jakąś bardziej atrakcyjną grafiką/czcionką) pt. "Mam lokal - co zrobić aby dopasować go do kodeksu?" - a dalej w kolejnych zakładkach powinno być wypunktowana (z opisami i datami terminów zatwierdzeń przez urzędnika) po kolei jak doprowadzić do tego aby to jakoś wyglądało.

Gąszcz oficjalnych stron (np. BIP) przypomina obecnie bardziej encyklopedię, a brakuje w nim zestawów FAQ\'s gdzie można dowiedzieć się jak coś załatwić w optymalny sposób - wyjątkami są takie strony jak np. www.ngo.pl która jest naprawdę przyzwoicie zrobiona.

pozdrawiam
tb
tomasz birezowski FRO

Postautor: bartek_b » 04 lutego 2011, 22:23

Ja również odniosłem takie samo wrażenie w kwesti postawy pana Tandaryka na spotkaniu.
bartek_b

harmonogram spotkań dotyczących estetyzacji miasta

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 14 lutego 2011, 19:08

Witam Państwa,
pracowaliśmy w tym tygodniu z Wydziałem Promocji, Komunikacji Społecznej nad planem konsultacji dotyczących tylko problemów kultury przestrzeni, którą popularnie nazywamy estetyzacją miasta.
Przedstawiamy szkic, spotkań, których terminy się już nie zmienią

O KULTURZE PRZESTRZENI ROZMAWIAMY W ŚRODĘ CO DWA TYGODNIE DO WAKACJI o godz.16.30 ! W ATRIUM STAREGO RATUSZA ( BIBLIOTEKA WOJEWÓDZKA ).

Spotkania będą powiększone o inne eventy i konferencje, nad których organizacją pracuje Wydział Promocji. Program, który tu zamieszczam będzie ulegał drobnym zmianom. ( będziemy edytować ten post !)

spotkania:

1. "Program Estetyzacji" - pierwsze przedstawienie programu mieszkańcom, spotkanie miało na celu wytłumaczenie zależności między poszczególnymi projektami programu, celów które miasto chce osiągnąć i metod działania jakie chcemy przyjąć ( uchwały, promocja, projekt społeczny, konkurs architektoniczny, inwestycja)

data: 2.02.2011 - odbyło się

2. "Stare Miasto: wspólna przestrzeń-wspólna sprawa " (1) - wprowadzenie

wprowadzenie projektu społecznego, prezentacja modelu 3D Starego Miasta, prezentacja zdjęć stanu obecnego, wspólna diagnoza, prezentacja efektów pożądanych na przykładach innych miast i wizualizacji dla Olsztyna. Przedstawienie pomysłów, problemów i oczekiwań przez mieszkańców. Spisanie listy mailingowej i kontaktów do osób, które chcą wziąć udział w kolejnych spotkaniach. Przedstawienie pomysłu na harmonogram realizacji projektu, ile spotkań, rozmów, jaki finał, kiedy konkurs architektoniczny, kiedy można spodziewać się efektów w inwestycjach.
Dyskusja

data: 16.02.2011- bieżące

3. "System Informacji Miejskiej " (1)
- przedstawienie szczegółów projektu, dyskusja zebranie uwag. Do spotkania przygotowane dużo wizualizacji i symulacji ( widok tabliczek na budynkach), prototypy tabliczek w skali 1:1

data 2.03.2011 - w przygotowaniu

4. "Strategia Meblowania Miasta"
- przedstawienie szczegółów projektu, dyskusja zebranie uwag

data: 16.03.2011 - w przygotowaniu

5. "Stare Miasto: wspólna przestrzeń-wspólna sprawa " (2) - gospodarka

Zebranie i przedstawienie dokumentacji z ostatniego spotkania, zmiany na modelu 3D, dyskusja o przedstawionych propozycjach i stanowiskach. Zaproszeni goście urbaniści, ekonomiści. Spotkanie dotyczące możliwości wyznaczenia kierunków ożywienia gospodarczego Starego Miasta. Musi zostać poruszona sprawa drobnego handlu i wyznaczenia stałych miejsc targowych.

data: 30.03.2011- w przygotowaniu

6. " Plandeka Szkodzi Twojemu Miastu! - projekt regulacji zasad reklamy zewnętrznej"

- Przedstawienie zasad umieszczania reklam, ( szkic!) rozpropagowanie dokumentu System Umieszczania Reklam.( szkic! pod konsultacje) - Prezentacja stowarzyszenia "Miasto moje a w nim", autorów głośnej książki "Polski Outdoor",

opowiadającej o problemie zawłaszczania przestrzeni publicznej przez agresywna reklamę. Przykłady
regulacji dotyczących reklamy w innych miastach.
Doświadczenia i możliwości w zakresie partnerstwa publiczno prywatnego w temacie reklamy zewnętrznej. Na spotkaniu zaproszenie na prezentację AMS i Stroer, Partnerstwo Publiczno Prywatne /Wiaty przystankowe- Reklamy/, prezentacja i symulacja możliwości przygotowana specjalnie dla Olsztyna. Prezentacja odbędzie się w ramach konferencji - Markowe Miasto ( niebawem będą szczegóły konferencji)

- Prezentacja wizualizacji jak przemienić reklamę zewnętrzną na Starym Mieście, galeria dobrych i złych przykładów reklamy zewnętrznej.

- Wręczenie nagród dla przedsiębiorców, którzy oznakowaniem własnej firmy dbają o jakość wspólnej przestrzeni. Nagrody to darmowa promocja przedsiębiorstwa i elegancki certyfikat na płytce ze stali nierdzewnej do wyeksponowania w firmie, oraz gadżety.

W okolicy terminu spotkania duża akcja promocyjna, działania artystyczne i eventowe w przestrzeni publicznej.

data: 13.04.2011

7. "Stare Miasto: wspólna przestrzeń-wspólna sprawa " (3) - kultura

- Odprawa przed sezonem letnim 2011 - kulturalne życie Starego Miasta

Spotkanie z przedstawicielami MOK, Starówka Razem i innymi przedsiębiorcami organizującymi imprezy kulturalne. Przedstawienie programu działań artystycznych na sezon 2011 i metod współpracy. Dyskusja o problemach strategii prezentowania kultury, sztuki w obszarze Starego Miasta. Poruszany będzie problem scen, amfiteatru, oczekiwań mieszkańców i nowych pomysłów na animację kultury w mieście.

- Analiza potencjału eventowego Olsztyna i prezentacja możliwości organizacji rozpoznawalnych imprez masowych.

- Zaproszeni goście - aktywnie pozyskujące finansowanie stowarzyszenia artystyczne prezentujące swoje osiągnięcia np. Fundacja STEP z Warszawy ( zajmująca się ożywianiem Wisły, oraz terenów postindustrialnych - temat przyda się ze względu na podobny problem w Olsztynie).

data 27.04.2011

8. Olsztyn - Markowe Miasto , strategia promocji

Spotkanie dotyczące zasad grafiki miejskiej i jej znaczenia dla marki miasta. Przedstawienie księgi identyfikacji wizualnej i zasad jakie powinny przyjąć instytucje podległe miastu. Wszystko po to by wzmacniać komunikat "Olsztyn" na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Przedstawienie założeń strategii promocji i dyskusja o pomysłach realizacji.

Dokument Strategia Promocji Olsztyna wcześniej dostępny na stronach internetowych.

data 11.05.2011

9. "System Informacji Miejskiej " (2)

Przedstawienie efektów projektu graficznego i architektonicznego, tworzącego się systemu przedstawienie wstępnego harmonogramu realizacji min. Szlak Papieski, Stare Miasto, Las Miejski.

Omówienie uwag przedstawionych w drodze konsultacji społecznych. Prezentacja i pytania mieszkańców do firmy wyłonionej w przetargu na projekt koncepcji SIM.

Spotkanie ma na celu zebranie ostatecznych uwag do systemu, celem ich uwzględnienia i umieszczenia w finalnym projekcie, który będzie przedstawiony Radzie Miasta. ( SIM musi być uchwalony przez Radę Miasta)

data 25.05.2011

10. "Stare Miasto: wspólna przestrzeń-wspólna sprawa " (4)
- program funkcjonalno użytkowy

Spotkanie, na którym zostaną przedstawione wszystkie postulaty, wszystkich możliwych stron postępowania zebrane w toku konsultacji. Przeprowadzona zostanie szeroko wypromowana ankieta dotycząca konkretnych tematów, gdzie na zasadzie profesjonalnego badania opinii publicznej dowiemy się czego mieszkańcy oczekują od Starego Miasta.

Spotkanie ma na celu wybudowanie wspólnie koncepcji programu funkcjonalno- użytkowego do konkursu na obiekty małej architektury na Starym Mieście.

data 8.06.2011

11. "Stare Miasto: wspólna przestrzeń-wspólna sprawa " (5) - ogłoszenie konkursu na małą architekturę

-Spotkanie finalizujące cykl "Wspólna przestrzeń- wspólna sprawa", podsumowanie spotkań i wypracowanych postanowień.

-Ogłoszenie ogólnopolskiego konkursu na mała architekturę, która miała by odmienić Stare Miasto na sezon 2012.

- Przedstawienie i upublicznienie Kodeksu Estetyzacji Starego Miasta, który będzie załącznikiem do wytycznych konkursowych.
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: tomasz birezowski FRO » 15 lutego 2011, 23:37

Witam

Mam dwa pytania dotyczące zakresu strefy Starego Miasta:

Obraz 1.
Obrazek

Pytania dotyczą następujących miejsc:

Obraz 2.
Obrazek

Pytanie 1. Skoro zakres obejmuje Park Podzamcze, to należałoby chyba wpleść tu również Wyspę Młyńską, dość sprytnie pominiętą zresztą podczas dyskusji nt. Parku Podzamcze (na kolejnych konsultacjach trzeba podjąć ten temat).

Pytanie 2. Zastanawia mnie czy np. zachodnia strona ul.Pieniężnego będzie podlegała innym prawom niż jej wschodnia część?, tzn. z lewej strony stylizowane lampy, a z drogiej nowoczesne? To samo tyczy się również ul. Mochnackiego. Moim zdaniem albo wpisujemy całą ulicę (tak jak zaznaczyłem na mapce Obraz 2.) albo zmniejszamy strefę o fragment zaznaczony na czerwono w poniższej mapce (Obraz 3.)

Obraz 3.
Obrazek
tomasz birezowski FRO

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 22 lutego 2011, 23:08

Dla poważnie zainteresowanych tematem poprawy jakości przestrzeni publicznej naszego miasta zamieszczam materiały, które należy traktować jako wytyczne polityki kształtowania przestrzeni publicznej.
Problemy jakie mamy w Olsztynie, mają też inne miasta i taka jest chyba dziejowa kolej rzeczy. Aby przeciwdziałać degradacji przestrzeni architekci i urbaniści, wielkie autorytety opracowały takie dokumenty jak Polska Polityka Architektoniczna i Karta Przestrzeni Publicznej. Zachęcam do przeczytania w ramach doszkalania się w dyskusji społecznej.
Załączniki
2009_0906_KartaPrzestrzeniPublicznej.pdf
(96.02 KiB) Pobrany 232 razy
2009_0906_KartaPrzestrzeniPublicznej.pdf
(96.02 KiB) Pobrany 160 razy
Marcelina Ch.Kuberska

Re: O:Program estetyzacji Olsztyna

Postautor: areckis » 23 lutego 2011, 23:09

Czy do Starego Miasta nie warto wrzucić ul. Starej Warszawskiej? Jest to ulica o dużym potencjale, która wymaga wielu nakładów inwestycyjnych, ale w przyszłości może stać się jedną z atrakcyjniejszych - np. jako ciąg pieszy z pubami, sklepami i wyrzuconymi ze Starego Miasta placówkami bankowymi.
Uważam też, że ulice powinny podlegać takim samym, jednolitym zasadom, tym bardziej zlokalizowane w pobliżu Starego Miasta - jak Pieniężnego i Mochnackiego. Granicami podziału na strefy powinny być ważniejsze skrzyżowania, ale nie oś ulicy albo jej przekrój poprzeczny.
areckis

Re: O:Program estetyzacji Olsztyna

Postautor: tomasz birezowski FRO » 24 lutego 2011, 09:37

Równiez jestem za włączeniem w tą strefę ul. Warszawskiej (tzw. starej) oraz 11 Listopada i ul. Dąbrowszczaków. Zdaję sobie sprawę, że w Urzędzie Miasta nie jest to zbyt popularna idea, ale warto spróbować.
tomasz birezowski FRO

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna