Piesi w Olsztynie

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Piesi w Olsztynie

Postautor: BorOl » 13 kwietnia 2010, 10:45

Na dzisiejszym spotkaniu komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego uzyskałem następujące informacje w temacie likwidacji przejść dla pieszych:
[ul][*]przejścia dla pieszych będą wskazane do likwidacji po półrocznym, może rocznym, okresie obserwacji i analiz,[*]wnioski dotyczące likwidacji przejść można składać w komisji,[*]po każdym objeździe osiedla propozycje likwidacji przejść będą konsultowane z właściwą radą osiedla,[*]ostateczne decyzje będą podejmowane przez dyrektora MZDiM lub prezydenta miasta.[/ul]Wygląda na to, że odnieśliśmy mały sukces. Jeszcze w lutym w Gazecie pisano:
"Drogowcy zapowiadają, że wybór przejść do likwidacji powinien się skończyć w marcu."
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,4872 ... brach.html

Dziś mamy zmianę frontu - "trzeba zbadać", "przecież nie można od tak wyznaczyć przejść do likwidacji", "decyzje nie będą podejmowane bez zgody rady osiedli".

Martwi mnie to konsultowanie zmian w organizacji ruchu z radami osiedli - przecież mieszkańcy Olsztyna nie siedzą w obrębie własnego osiedla tylko poruszają się po całym mieście, korzystając z przejść dla pieszych także poza swoim osiedlem. Nadal też nie wiadomo na podstawie jakich kryteriów zostaną ocenione przejścia i czy rozważane będą alternatywne rozwiązania. Tutaj jest miejsce dla naszej aktywności, bo jak widać TRZEBA (niestety) i MOŻNA (na szczęście) olsztyńskich urzędników cisnąć.
BorOl

O:Piesi w Olsztynie

Postautor: tomasz birezowski FRO » 13 kwietnia 2010, 15:16

A czy powstanie komiska do spraw budowy nowych przejśc dla pieszych?
tomasz birezowski FRO

Postautor: BorOl » 14 kwietnia 2010, 10:51

Po co? Chcesz jeszcze powołać komisję ds. powołania komisji? Jeśli chcesz by powstało nowe przejście dla pieszych to złóż wniosek do prezydenta lub MZDiM. Najlepiej na piśmie i zgodnie z KPA, bo wszystkie inne formy dają możliwość ucieczki przed odpowiedzią, z czego urzędnicy w Olsztynie niestety korzystają.
BorOl

Postautor: tomasz birezowski FRO » 14 kwietnia 2010, 14:07

^^no niezupełnie, bo to czy ja chcę czy nie chcę to nieważne - o likwidację przejścia też mogę złożyć wniosek. Oni mają optymalizować przejścia wobec tego nie powinno być nazwy typu komisja do spraw likwidacji ale raczej do optymalizacji. Nazwenictwo w tym wypadku wyraźnie wskazuje jak głęboko w poważaniu pieszych mają drogowcy w Olsztynie.
tomasz birezowski FRO

Postautor: admin_o » 14 kwietnia 2010, 14:21

BorOl napisał:
Na dzisiejszym spotkaniu komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego uzyskałem następujące informacje w temacie likwidacji przejść dla pieszych:
[ul][*]przejścia dla pieszych będą wskazane do likwidacji po półrocznym, może rocznym, okresie obserwacji i analiz,[*]wnioski dotyczące likwidacji przejść można składać w komisji,[*]po każdym objeździe osiedla propozycje likwidacji przejść będą konsultowane z właściwą radą osiedla,[*]ostateczne decyzje będą podejmowane przez dyrektora MZDiM lub prezydenta miasta.[/ul]Wygląda na to, że odnieśliśmy mały sukces. Jeszcze w lutym w Gazecie pisano:
"Drogowcy zapowiadają, że wybór przejść do likwidacji powinien się skończyć w marcu."
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,4872 ... brach.html

Dziś mamy zmianę frontu - "trzeba zbadać", "przecież nie można od tak wyznaczyć przejść do likwidacji", "decyzje nie będą podejmowane bez zgody rady osiedli".

Martwi mnie to konsultowanie zmian w organizacji ruchu z radami osiedli - przecież mieszkańcy Olsztyna nie siedzą w obrębie własnego osiedla tylko poruszają się po całym mieście, korzystając z przejść dla pieszych także poza swoim osiedlem. Nadal też nie wiadomo na podstawie jakich kryteriów zostaną ocenione przejścia i czy rozważane będą alternatywne rozwiązania. Tutaj jest miejsce dla naszej aktywności, bo jak widać TRZEBA (niestety) i MOŻNA (na szczęście) olsztyńskich urzędników cisnąć.

Dziękuję za przesłane informacje. Nie zgadzam się z tezą końcową BorOl\'a , że „trzeba (niestety) i można ( na szczęście) olsztyńskich urzędników cisnąć”. Przypominam sobie nagonki prasowe, pod adresem urzędników wyższego szczebla, których teraz niektórzy dziennikarze żałują. Prasa wycofuje się, niestety za późno, z języka konfrontacji. Społeczeństwo jednak nasiąknęło tą retoryką. Sądzę, jest to moje zdanie, że czas z tego wyrosnąć, nawet w korespondencji mailowej, w której tylko pozornie, na wszystko wolno.
Pozdrawiam – Paweł Jaszczuk, MZDiM w Olsztynie
admin_o

Postautor: tomasz birezowski FRO » 14 kwietnia 2010, 15:05

admin napisał:
Dziękuję za przesłane informacje. Nie zgadzam się z tezą końcową BorOl\'a , że „trzeba (niestety) i można ( na szczęście) olsztyńskich urzędników cisnąć”. Przypominam sobie nagonki prasowe, pod adresem urzędników wyższego szczebla, których teraz niektórzy dziennikarze żałują. Prasa wycofuje się, niestety za późno, z języka konfrontacji. Społeczeństwo jednak nasiąknęło tą retoryką. Sądzę, jest to moje zdanie, że czas z tego wyrosnąć, nawet w korespondencji mailowej, w której tylko pozornie, na wszystko wolno.
Pozdrawiam – Paweł Jaszczuk, MZDiM w Olsztynie

^^z wypowiedzi mam wrażenie, że teraz już nawet krytykować nie wypada...

1. nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania
2. BorOl wykazał, że decyzje podejmowane są bez odpowiedniej dokumentacji i badań
3. nadal brak sprawozdań i informacji

Nie ma to nic wspólnego z piętnowaniem władzy dla zasady. To po prostu demokracja, a Pan jako urzędnik jest naszym klientem jako społeczeństwa. Jeśli czegoś mielibyśmy się nauczyć z ostatnich dni to tego że władza nie jest przywilejem lecz służbą i odpowiedzialnością.
tomasz birezowski FRO

Postautor: BorOl » 14 kwietnia 2010, 17:05

Szanowny Panie,
dziękuję za odpowiedź, do której ustosunkuję się poniżej:
admin napisał:
Nie zgadzam się z tezą końcową BorOl\'a , że „trzeba (niestety) i można ( na szczęście) olsztyńskich urzędników cisnąć”.

Ostatnia korespondencja z MZDiM:
11.02.2010 Wniosek o dostęp do informacji publicznej do MZDiM.
1.03.2010 Upomnienie w sprawie złożonego wniosku, w związku z brakiem odpowiedzi w terminie.
7.03.2010 Odpowiedź MZDiM na wniosek wysłany 11.02.; termin przekroczony.
15.03.2010 Mail do MZDiM w odpowiedzi na pismo z 7.03., m.in. propozycja konsultowania sprawy przejść dla pieszych na stronie konsultacje.olsztyn.eu; brak odpowiedzi.
8.04.2010 Wniosek o udostępnienie protokołu ze spotkania w sprawie likwidacji przejścia przy Alfie.

Ostatnia korespondencja z UM Olsztyna:
18.02.2010 Wniosek nr 1 do PM o dostęp do informacji publicznej.
2.03.2010 telefon do UM Olsztyna w sprawie wniosku nr 1.
3.03.2010 mail z UM z informacją o osobie prowadzącej sprawę.
4.03.2010 Pismo (z dnia 2.03.) z UM, treść i forma niezgodna z przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej; przekroczono termin, nie udzielono odpowiedzi na zapytania, nie wydano decyzji odmownej, nie podano nowego terminu rozpatrzenia wniosku.
15.03.2010 Wniosek nr 2 do PM o dostęp do informacji publicznej.
19.03.2010 Częściowa odpowiedź na wniosek nr 2.
7.04.2010 Częściowa odpowiedź na wniosek nr 1 i nr 2; rzekomo wysłana także 29.03. Wizyta w UM Olsztyna w celu odebrania części materiałów.

Do tego pozostające bez odpowiedzi wpisy na tym forum.

Na podstawie powyższego kalendarium powtarzam: olsztyńskich urzędników trzeba (niestety) i można (na szczęście) cisnąć.

Dodam jeszcze, że w sprawie przejścia dla pieszych przy Alfie od 11.02. br. do dnia dzisiejszego odsyłany jestem od MZDiM do Prezydenta i z powrotem, z pośrednictwem UM, bez ostatecznej odpowiedzi.

Tyle w kwestii faktów. Pozwolę sobie także na parę zdań refleksji.

Otóż, otrzymaliśmy od Pana odpowiedź, która niestety nic nie wnosi do dyskusji toczącej się na temat likwidacji przejść dla pieszych. Nie mamy rzetelnego odniesienia się do zarzutów, merytorycznej dyskusji. Nie mamy także ani źdźbła informacji w sprawie, która tak zbulwersowała wielu mieszkańców. Zamiast tego mamy emocjonalną, uderzającą w moralizatorski ton, wypowiedź, pełną żalu, szukającą winnych wszędzie tylko nie u siebie.

Pisze Pan o „języku konfrontacji”, o tym, że społeczeństwo „nasiąknęło tą retoryką”. Nic nie dzieje się bez przyczyny i moim zdaniem to m.in. Pan jest odpowiedzialny za zaistniałą sytuację. Skarży się Pan na sposób przekazywania informacji przez media, podczas gdy MZDiM nie korzysta z możliwości jakie daje własna strona internetowa czy ta „platforma konsultacyjna”. To nie od Pana mieszkańcy dowiadują się o planowanych krokach, to nie Pan informuje nas o biegu spraw. Gorzej: jak pokazuje mój przykład, nawet na wniosek o dostęp do informacji publicznej trudno uzyskać od MZDiM odpowiedź. To pokazuje, że bezpośredni publiczny dialog z MZDiM jest albo niezwykle trudny, albo wręcz niemożliwy.

Parafrazując ostatnie zdanie pańskiej wypowiedzi, sądzę, że czas dorosnąć do przejrzystości postępowania i współdziałania z mieszkańcami.

Z poważaniem,

Borys Zadorecki
(BorOl)
BorOl

Postautor: admin_o » 15 kwietnia 2010, 13:24

Szanowny Panie!
Dziękuję za przesłane informacje i osobiste Pana zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa ruchu naszego miasta. Pragnę zaznaczyć, że ideę bezpieczeństwa trzeba realizować wspólnie. Jest to zadanie zarówno dla drogowców, jak dla fachowców od edukacji i służb mundurowych. W tym miejscu warto przypomnieć, że pierwsze nasze działania związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych przyjmowane były ze zdziwieniem, a nawet dezaprobatą. Przykładowo budowa azyli dla pieszych, montaż progów zwalniających wywoływały u kierowców zdziwienie. Dziś nikt nie kwestionuje tych działań. Z pewnością Pan wie, że Komisja BRD nie jest ciałem przypadkowym. Są w niej reprezentanci Policji, Straży Miejskiej, MPK, a także taksówkarze oraz drogowcy. Komisja w każdy wtorek o godz. 9.00 rozpatruje wnioski mieszkańców. Chciałbym zaznaczyć, że wniosek o przeglądzie i likwidacji niektórych przejść był inicjatywą radnego Andrzeja Szóstka, który jako pierwszy dyrektor MZDMiZ ma bardzo dużą wiedzę w tym temacie. Jest obecnie szefem WORD-u, przygląda się więc zagadnieniu bezpieczeństwa pieszych zawodowo. Celem tego przeglądu nie jest li tylko likwidacja przejść, lecz głównie ich doposażenie, choćby w opisane wyżej azyle. Nie ma jeszcze sprawozdania i informacji z pracy Komisji, gdyż działa ona co tydzień. Dla przyspieszenia pracy wyznaczyła sobie jedną sesję wyjazdową specjalnie poświęconą przeglądowi niektórych przejść dla pieszych. Pragnę zaznaczyć, że bezpieczeństwo na drogach jest jej głównym statutowym działaniem. Absolutnie nie chodzi nam o akcyjność. Dziękuję na zakończenie za lekcję savoir-vivre. Przyjmuję ja, jak przystało na urzędnika z pokorą. Podpowiedź kogo jestem „klientem” i o „odpowiedzialności” już sobie wydrukowałem i trzymam na biurku.
Pozdrawiam, Paweł Jaszczuk, MZDiM
admin_o

Postautor: kiaad » 22 kwietnia 2010, 16:22

Witam

- co z przejściem dla pieszych k/Alfy ?
- dlaczego nie są prowadzone prace ?
- dlaczego wszystko najlepiej usuwać bo komuś to przeszkadza ? uważam, że ta żółta i zielona barierka przeszkadza najbardziej ;-) tak jak donice na Emili Plater.

dlatego chciałbym się dowiedzieć jak aktualnie wygląda sprawa z wyżej wymienionym przejściem i gdzie złożyć stosowne pisma aby te donice usunąć gdyż powoduje to spore utrudniania w ruchu samochodowym.

pozdrawiam
mieszkaniec Olsztyna
kiaad

Postautor: BorOl » 22 kwietnia 2010, 19:55

kiaad napisał:
- co z przejściem dla pieszych k/Alfy ?
Nie ma :angry: Co gorsza ani MZDiM, ani prezydent, ani UM Olsztyna nie jest w stanie przedstawić argumentacji za likwidacją tego przejścia. Od lutego chodzę od Annasza do Kajfasza. Teraz odbiłem się znowu od MZDiM ponieważ ponownie nie udzielono mi w terminie zgodnej z prawem odpowiedzi na wniosek o dostęp do informacji publicznej. Kolejny raz trzeba cisnąć, żeby czegokolwiek się dowiedzieć. Zamiast protokołu, o którego udostępnienie wnioskowałem, otrzymałem następujące, cenne - to fakt, informacje:
MZDiM napisał:
W odpowiedzi na wniosek przesłany pocztą elektroniczną w dniu 08.04.2010 r. informuję, że likwidacja przejścia dla pieszych przez Al. Marsz. J. Piłsudskiego, w rejonie C.H. „Alfa” została dokonana w grudniu 2009 r. w oparciu o postanowienie Prezydenta Olsztyna P. Grzymowicza. Prezydent polecił zamknąć przejście na podstawie informacji udzielonych na spotkaniu z przedstawicielami służb miejskich i policji, które odbyło się w dniu 03.12.2009 r.

Podstawową przesłanką likwidacji przejścia była negatywna ocena stanu brd przedstawiona przez przedstawicieli policji.
UM Olsztyna twierdzi z kolei, że żadnego postanowienia ani decyzji prezydenta nie było. Ktoś tu zatem mija się z prawdą, a obywatele słać muszą kolejne pisma by sprawę wyjaśnić. To jest właśnie przejrzysta administracja w olsztyńskim wydaniu.
Pismo do policji pójdzie jeszcze przed weekendem, ale ja naprawdę nie mam czasu, żeby wyręczać urzędników w pracy, za którą otrzymują wynagrodzenie. Nie ma jednak obaw: ani mi się to nie znudzi, ani urzędnikom nie uda się mnie zniechęcić.

pozdr
Borys Zadorecki
BorOl

Postautor: tomasz birezowski FRO » 23 kwietnia 2010, 14:36

^^BorOl, w przypadku przekraczania terminów odpowiedzi (zwłaszcza kilkakrotnie) najlepiej zgłosić skargę na takiego urzędnika w Samorządowym Kolegium Odwoławczym. Skuteczniejsze.
tomasz birezowski FRO

Postautor: BorOl » 27 kwietnia 2010, 14:31

@tomasz birezowski FRO: Naiwnie wierzę, że nie jest polityką ratusza komunikacja z mieszkańcami za pośrednictwem sądów, choć mój przykład pokazuje, że chyba jednak jest inaczej.

Póki co, proponuję poświęcić trochę czasu, nawet kosztem udzielenia odpowiedzi na moje wnioski, na lekturę poniższego artykułu. Wiem, że ciężko będzie niektórym zrozumieć o czym w nim mowa, ale (znowu naiwnie) wierzę, że coś z tego trafi do mieszkańców Olsztyna (w tym urzędników).
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... ower_.html
Mam nadzieję, że artykuł zostanie wydrukowany i powieszony obok mojego zdjęcia "na gazetce" pt. "tych klientów nie obsługujemy" ;)

Pozdrawiam,
Borys Zadorecki
BorOl

Postautor: BorOl » 05 maja 2010, 19:59

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,3518 ... zeniu.html
Czekam z niecierpliwością na raport fachowców z KBRD. Przypomnę, że członkowie KBRD jeszcze trzy tygodnie temu informowali mnie, że obserwacja przejść potrwa pół roku, może rok. Jak widać kłamali.
BorOl

Postautor: admin_o » 21 maja 2010, 14:59

Zapraszamy do zapoznania się z załączonym protokołem z kontroli oceny bezpieczeństwa przejść dla pieszych w Olsztynie przeprowadzonej przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów.

admin_o

Postautor: kiaad » 21 maja 2010, 17:44

wszystko likwidować ?

a ani jednego nie zaproponowali ?

jeśli ktoś ma problem z przejściem na drugą stronę to po prostu nie skorzysta z tego przejścia.

pozdrawiam !
kiaad

Następna

Wróć do Transport i łączność