Meble Miejskie

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Strategia Meblowania

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 09 sierpnia 2011, 12:54

Witam i z pełnym entuzjazmem odpowiadam na świetną wiadomość, o chęci postawienia miejskich "firmowych stojaków".

Precyzyjny projekt stojaka jest zrobiony, zamieszczę go tu w obrazkach oraz większe formaty rysunków w materiałach do pobrania - jutro ).
Stojak listek jest zgodny z wytycznymi Strategii Meblowania i wytycznymi olsztyńskich środowisk rowerowych reprezentowanych przez Mirka Arczaka Pełnomocnika Prezydenta ds. Transportu Rowerowego.

Na razie niestety w naszym mieście nie stoi żaden stojak listek, dlatego, że jeszcze nie było okazji wpisać go do nowych inwestycji, a w niektórych miejscach np. Stare Miasto, Plac pod Ratuszem - czyli tam gdzie niedługo pojawią się nowe stojaki po prostu nie pasuje stylistycznie.

Stojaki listki będą na pewno w projekcie Ścieżek Rowerowych wokół Jeziora Długiego. Na potrzeby tego projektu został zrobiony katalog designerskich- ale prostych, leśnych mebli. Jednym z tych mebli jest listek. Projekty listka z katalogu Jez. Długiego przedstawiam poniżej. A jutro będą dostępne w materiałach do pobrania.

Takie rysunki powinny wystarczyć każdemu wykonawcy, serdecznie zachęcam do wykonania takich stojaków, w razie jakichś pytań technicznych proszę do mnie swobodnie dzwonić 695 421 202, jest szansa, że to Pana stojaki będą pierwszymi listami w Olsztynie :)

Jeśli chodzi o nasze plany montażu dużej ilości stojaków w śródmieściu, które potwierdził Prezydent Grzymowicz na sobotnim spotkaniu z rowerzystami, postaram się szybko opublikować mapę stojaków. Dziś mogę tylko pokazać wybrane typy stojaków i koncepcję umeblowania Pieniężnego …która musi jeszcze przejść przez Komisję Bezpieczeństwa Drogowego, ale to w następnym poście.

mini4listek.jpg

mini1listek.jpg

mini3listek.jpg

mini2listek.jpg
Marcelina Ch.Kuberska

STOJAKI ROWEROWE W ŚRÓDMIEŚCIU

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 09 sierpnia 2011, 13:47

Jeśli chodzi o plany miasta dotyczące nowych stojaków rowerowych, które potwierdził Prezydent Grzymowicz na spotkaniu z rowerzystami to są następujace:

Umeblowanie Starego Miasta w nową sieć stojaków. Ogólny plan zakłada 40 obiektów, czyli maksymalnie 80 miejsc rowerowych ( dwa rowery na każdy stojak). Dodatkowe stojaki w części parkowej są przewidziane w projekcie Parku Podzamcze.
Typo stojaków jest historyzujący,

STOJAKSTAREMIASTOTYP.jpg
ponieważ listki nie pasują do stylistyki obszaru, a takie solidne " ramowe " stojaki" jak np. na Pieniężnego czy Placu Jana Pawła są zbyt ciężkie formalnie.
Zdecydowaliśmy o montażu stojaków na jednej nóżce, ale takich do których przypinamy rower za ramę. Nie będziemy kupować żadnych nowych stojaków typu "wyrwikółka" gdzie rower montowany jest za koło.

Poniżej przedstawiam zaproponowane MZDiM lokalizacje, mam nadzieję, że wszystkie uda się zrealizować, ale ostateczną odpowiedź będziemy mieć od MZDiM niebawem.

BOKBIBLIOTEKI.jpg

GAZETAOLSZTYNSKA.jpg

GREENWAY.jpg

MIEJSCE3.jpg

Stojaki powinny znaleźć się jeszcze przy ogródku SARP, Moście Jana ale niestety nie chcą mi się załączyć załączniki.

Kolejnym miejscem na nowe stojaki jest ulica Pieniężnego, tu wstępny projekt umeblowania.
Pieniężnego, ani okolice Placu Jana Pawła nie będą miały historyzującego charakteru mebli. Nowy plac wymusił nowoczesną stylistykę całej okolicy, daltego nie należy przyzwyczajać się do żadnych historyzujących barierek na tym terenie, ani do tych przy placu ani tych na skrzyżowaniu z Pieniężnego. Tu znowu konkrety co do finalnych lokalizacji stojaków i ilości podam jak MZDiM zakończy przygotowywanie tego projektu. Stojaki w typie z Pieniężnego ( czyli prosta ramna) miały by pojawić się też koło KFC.

001PIENIZNEGO.jpg

002PIENIEZNEGO.jpg

003PIENIEZNEGO.jpg

Wracając do stojaka Listek, niestety nie wszędzie pasuje i każdą lokalizację w kwestii formy trzeba rozpatrywać oddzielnie, Dtrategia Meblowania, którą aktualnie zmianiam na profesjonalny urzędowy, mający moc prawną dokument, zakłada, że są meble podstawowe, które mają mieć zgodną kolorystykę i formę dopasowaną do architektury w danym ciągu ulicy czy obszarze. I są meble designerskie, które nie poddają się zasadom kolorystycznym i formalnym. Stojak listek - jest designerskim meblem "firmowym" co daje mu prawo być i w tej i w tamtej kategorii, ale musi być użyty ze smakiem. Świetnie sprawdzi się na terenach rekreacyjnych, blokowiskach, nad jeziorami, w parkach,pod szkołami. Ale nie umieszczała bym go pod zabytkami, lub w miejscach gdzie jest duży architektoniczny bałagan. Dlatego, że jest to jednak forma dekoracyjna i czasem może pogorszyć taki bałagan. Dlatego nie zalecam stojaka rowerowego "Listek" dla całego miasta. Mam nadzieję, że uda mi się po zakończeniu Startegii Meblowania, wzorem Wrocławia, powoli realizować " Katalog Mebli Miejskich" taki katalog projektów gotowtych ale ze specyfikacją co dla jakiego obszaru. Staretegia da ogólne wytyczne, ale potem będzie pojawiało się tysiące szczegółowych pytań o konkretne formy mebli w konkretnych lokalizacjach.

I tak jak nikt nie będzie narzucał producentów, to trzeba będzie podjąć decyzje stylistyczne np. ta, z która ja długo się męczyłam mianowicie jakie meble dla skrzyżowania Piłsudskiego/Pieniężnego/ 1 go Maja/ 11-Listopada. Jest to strefa Miajska Historyczna więc obowiązuje kolor: grafitowy, antracytowy ...generalnie RAL 7016, ale forma obiektów ma być nowoczesna. W tym obszarze będziemy pozbywać się z czasem historyzujących barierek i sastępować je ultraprostymi nowoczesnymi. Właśnie ze względu na ogólny bałagan w tym miejscu.
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: jaro » 09 sierpnia 2011, 17:06

Dziękuję za szybką odpowiedź. Jutro pokażę rysunki znajomemu warsztatowi ślusarskiemu. Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie na myśl. Skąd się wziął pomysł akurat na taki wzór stojaka na Starym Mieście? Wydaje mi się, że niestety przed jednym sklepem (na Kościuszki) też musiałbym ustawić takie \'klasyczne\' stojaki, a niestety z tego co znalazłem w internecie, jest to wzór, który w ofercie ma tylko jeden producent (z Krakowa) i to w dodatku bardzo drogi. Czy nie lepiej zastosować w mieście inne wzory, które byłyby tańsze? Zdaję sobie sprawę z tego, że UM nie zważa uwagi na to czy stojak kosztuje 200 zł czy 700 zł, ale wydaje mi się, że lepiej byłoby zastosować stojaki tańsze - może się to przyczynić do powszechniejszego stawiania takich elementów przez właścicieli sklepów, restauracji itp. Odnosi się to zresztą do wszystkiego (ławek, słupków, koszy, itp). Jeżeli miasto zainwestuje w bardzo drogie elementy to niestety będzie prawdopodobnie jedyną instytucją inwestującą w tego typu rozwiązania. Pamiętajcie proszę w UM, że przedsiębiorcy raczej liczą na co wydają swoje pieniądze i nie lubią niepotrzebnie przepłacać. Ja osobiście chcę postawić stojak praktyczny dla rowerzystów, w rozsądnej cenie i wpisujący się w architekturę miasta. Myślę, że wiele osób chce postępować tak samo. Żeby jednak zachęcać do tego typu działanie na większą skalę (tak żeby włączył się do tego nie tylko UM) trzeba wybierać wzory estetyczne i jednocześnie maksymalnie proste (tanie), które będzie mógł wykonać przeciętny warsztat ślusarski, a nie jedna firma w Polsce, która bardzo drogo się ceni. O ile sama koncepcja stworzenia ujednoliconej strategii meblowania miasta jest genialna i bardzo mi się podoba, o tyle stwarzanie problemów ewentualnym osobom, które będą chciały działać zgodnie z tą strategią wydaje mi się nie do końca w porządku. Dla lepszego ukazania sprawy niech Pani postawi się w roli restauratora albo właściciela sklepu, który chce kupić stojaki rowerowe. Jeśli miasto narzuci wzór, który kosztuje bardzo dużo to raczej nikt tego wzoru nie będzie stosował, a tym samym strategia stanie się pustym dokumentem odnoszącym się wyłącznie do działań UM. Wystarczy sobie wyobrazić co się stanie jeśli miasto zainwestuje w drogie rozwiązania. Dojdzie do tego, że znów w mieście nastanie chaos estetyczny. UM będzie kupował drogie stojaki, a sklepikarze i inne instytucje wybiorą znów najtańsze rozwiązania czyli w najgorszym wypadku wyrwikółka. Akurat jestem teraz na etapie rozglądania się za stojakami rowerowymi i szczerze mówiąc sprawdziłem wiele ofert i znalazłem sporo bardzo ładnych i praktycznych wzorów, które producenci oferują w cenach do 200 zł, czyli w cenie według mnie bardzo rozsądnej. Gdyby nasze miasto postawiło na estetyczne i jednocześnie przystępne cenowo rozwiązania, a nie na wyjątkowo drogie, to wtedy byłaby w końcu możliwość stworzenia jakiegoś ładu stylistycznego. W przeciwnym razie mogę niestety wróżyć całej akcji estetyzacji miasta niepowodzenie.
jaro

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 11 sierpnia 2011, 10:21

Pana obawy są słuszne ale i rozwiazania ze strony miasta są dokładnie takie jak Pan proponuje.
Szkoda, że nie mam jeszcze gotowego dokumentu Strategii Meblowania, która wyjaśniła by wszystkie obawy.

Tak jak pisałam w swoim drugim poście, nie ma czegoś takiego jak jeden typ stojaka dla całego miasta. Typ powinien być dostosowany do otaczającej przestrzeni i projektowany mozliwie zgodnie dla całej ulicy lub placu. na Starym Mieście mamy obszar zabudowany i przyrodniczy, w zabudowanym zakładam stawianie pokazanych wcześniej stojaków, które kosztują 350 zł, takze drozej niż stojaki podstawowe takie jak przewiduję na Pieniężnego po 200 zł za sztukę. Ale przecież jest to Stare Miasto, jedna z najważniejszych miejskich przestrzeni i nie można tu postawić najtańszych stojaków. Ale zgadzam się i dokładnie tak postępuję wybierając modele, że kieruję się maksymalnym obiniżeniem ceny przy zachowaniu estetyki. Także generalnie, jako meble podstawowe dobieram stojaki w granicach 200zł/szt.
Wykonanie stojaka listek, który jak pisałam wcześniej nie nadaje się do każdego miejsca pewnie będzie droższe.
Jeżeli chodzi o Pana przypadek na Kościuszki to po prostu koniecznie trzeba zobaczyć to miejsce, absolutnie nie widzę na tej ulicy stojaka ze Starego Miasta, listek już bardziej, ale też nie wszędzie. Trzeba by zrobić wizję lokalną i wspólnie się nad tym zastanowić bo nie wiem o jakim konkrenie miejscu mówimy, zachecam odezwać się do mnie, przyjadę na miejsce i przeanalizujemy ulice pod kątem meblowania, bo co do formy mebli na tej ulicy nie ma jeszcze podjętych żadnych decyzji.

I tak jak pisałam już wcześniej, Stategia Meblowania pokazuje ogólne wytyczne i kierunki meblowania, ale potem będzie rozwijana o katalog mebli miejskich czyli już konkretne wytyczne dla każdego obszaru miasta.Gdzie będą pokazane typy mebli i stylistyka a nie konkretne modele. Bo to byłoby właśnie nieuczciwe wobec producentów. Jeśli jednak ja mam konkretne zadanie i mebluję np. Stare Miasto wybieram konkretny model stojaka i to wcale nie oznacza,że prywatny przedsiębiorca na starym mieście musi zastosować dokładnie taki. Przypominam,że w parkach w okolicy Starego Miasta będą listki.
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: wieliczka » 18 sierpnia 2011, 19:43

Dotyczy latarni pod ratuszem.

Bardzo proszę Pana Prezydenta i ludzi z nim pracujących o normalne lampy stylizowane na stare a nie świecące sierpy!.
"Olsztyn wita pałą i sierpem" przykre ale prawdziwe. Można na pewno taniej kupić takie latarnie jak mamy na starówce przecież ratusz to początek starówki będzie skromnie i na pewno ładniej niz to co nam obecna władza prezentuje. Zlitujcie się wybory już niedługo!
wieliczka

Lampy pod Ratuszem

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 19 sierpnia 2011, 06:46

Szanowni Państwo,
lampy pod ratuszem wywołały duży sprzeciw mieszkańców naszego miasta, chcąc spełnić Państwa oczekiwania o wymianie lamp, przez tydzień prezentujemy na placu dwa modele lamp, które mogłyby zastąpić oryginalne latarnie. Dziś po południu przedstawimy wizualizacje pokazujące jak wyglądała by kompozycja placu z innymi lampami. Lampy najlepiej prezentują się "na żywo" dlatego na prawdę zachęcam do obejrzenia ich na placu. Niestety wszystkie zdjęcia przedstawiane w gazetach, pokazują lampy bardzo nienaturalnie.
Obie wersje lampy są nowoczesne a nie stylizowane. Wiem,że większość z Państwa oczekuje rozwiązań historyzujących, ale proszę mi uwierzyć,że na skrzyżowaniu Piłsudskiego/Pieniężnego/11-Listopada jest już przewaga współczesnych budynków i rozwiązań chociażby komunikacyjnych. Szerokie arterie zawsze będą musiały być oświetlane współczesnym designem, nawet nie produkuje się historyzujących lamp na takie przestrzenie. Historyzujące, stylizowane, czy retro lampy będziemy stosować na ulicach i w obszarach, które zachowały więcej zabytkowej substancji i mają przekroje dróg odpowiadające historycznym. Na pewno wnętrze Starego Miasta Będzie utrzymane w tym stylu, Śródmieście ul. Warmińska, Dąbrowszczaków, Mickiewicza - tam zaplanowane są stylizowane meble i lampy, w historyzujący sposób chciałabym też umeblować Aleję Wojska Polskiego.
Ale omawiany obszar wyglądał by karykaturalnie gdyby zestawić nowoczesny, minimalistyczny plac, szerokie arterie, współczesne budynki z historyzującymi lampami i barierkami. Ja cały czas wieżę, że 11 Listopada powinno być deptakiem z tramwajem, ale będzie to przestrzeń zaprojektowana współcześnie.Tak jak planowany jest Plac Jedności Słowiańskiej. Dziś po południu umieszczę wizualizacje i przykłady placów z europejskich miast.

Wracając do naszych kandydatek:
1. Lampa CITY SPIRIT produkcji Philipsa - to spodek, beret
ta lampa będzie zamontowana na Placu Jedności Słowiańskiej, użycie jej na Placu Jana Pawła a potem w ciągu ulicy 11-Listopada zintegrowało by typy oświetlenia z korzyścią dla krajobrazu miejskiego. Jest to bardzo lekka lampa, w klasycznej stylistyce czyli pomiędzy nowoczesnością a rozwiązaniami stylizowanymi. Jak widać na placu jest bardzo delikatna i nie dominuje nad budynkiem Ratusza czy zielenią, jest eleganckim obiektem, który pozwala podziwiać tło.
2. Lampa PERLA produkcji Schredera - to flaming, sierp
bardzo nowoczesna, piękna i delikatna lampa która podobnie jak City Spirit nie dominuje pejzażu. Jest to propozycja bardzo nowoczesna, działa na zasadzie kontrastu z historyczną architekturą, ale dzięki właściwie filigranowej formie jest biżuterią dostojnego budynku.

Zdjęcie dwóch lamp
LAMPY.jpg
Marcelina Ch.Kuberska

Odp: Lampy pod Ratuszem

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 19 sierpnia 2011, 06:48

Lepsze niż w gazetach zdjęcia lampy PERLA
Squaresandpedestrianareas-Rouen-France-Perla-Schreder-PerlaRouen0057-002-HD.jpg

Squaresandpedestrianareas-Rouen-France-Perla-Schreder-PerlaRouen0055-003-HJ.jpg

Squaresandpedestrianareas-Rouen-France-Perla-Schreder-PerlaRouen0030-004-HJ.jpg

Squaresandpedestrianareas-Dnipropetrovsk-Ukraine-Perla-Schreder-DnipropetrovskP9169627-004-HJ.jpg

9679560204aa0fbdc050fc.jpg
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: tomasz birezowski FRO » 19 sierpnia 2011, 07:29

Zdecydowanie z tych dwóch do wyboru CITY SPIRIT.

Przykłady z Rouen odnoszą się do miasta, które ma gęstą uporządkowaną i bardo silnie określoną warstwę urbanistyczną. Przy tak mocnym kontekście architekci mogą sobie pozwolić na zastosowanie kontrastu. Przypominam Pani Marcelinie jej świetną wystawę na temat Architektury tła ;)

W naszym przypadku mamy do czynienia z przestrzenią, która jest stosunkowo chaotyczna. Z jednej strony dominująca, neorenesansowa bryła budynku Nowego Ratusza, na przeciw ciąg modernistycznych obiektów tj. od DH Dukat (obecnie zamieniony na telewizor), budynek SPOŁEM (świetny obiekt, który stanowił integralną część projektu DH Dukat arch. Ihnatowicza i Sołtana - cudem wciąż stoi) oraz tzw. okrąglak - również niezły obiekt. Jak wiadomo ta "ściana południowa" jest obecnie w fazie dewastacji i rozkładu polegającego na licznych przebudowach, wyburzeniach i ozdabianiu szeregiem szmat reklamowych plus ekranami LCD i ogólnym zaniedbaniem. Chaos pogłębia dziwacznie "uporządkowany" ruch w tym miejscu, który stanowi dziś trasę przelotową N-S dla miasta (co jest patologią). Modernistyczną pierzeję uzupełnia jeszcze budynek akwarium (dawny EMPIK) od strony wschodniej.
Z kolei zachodnia strona, tj. okolice ul.11 listopada to jedna z najstarszych ulic Olsztyna, gdzie w średniowieczu istniało Górne Przedmieście, prowadzące do monumentalnych obwarowań przedbramia i Wysokiej Bramy. Sama, widoczna zabudowa ulicy 11 listopada jest starsza niż średni wiek obiektów wzdłuż ulicy Prostej i Staromiejskiej (pomijając piwnice). Jej zabudowę zdominował eklektyczny budynek Książnicy Polskiej, i - niestety - Czarna Perła, która jest totalną pomyłką (jak widać nie ostatnią - wniosków w naszym mieście nikt nie wyciąga bo po co). Widać więc, że przestrzeń wokół Placu JPII jest dość różnorodna.

Ten postmodernistyczny (pod względem wielostylowości) charakter "urozmaicił" dodatkowo aktualny wygląd Placu. Jakby nie patrzeć na jego kompozycję to wydaje mi się ona raczej połączeniem minimalizmu z neomodernizmem (jakości tu oceniać nie będę). Stąd lampy "FLAMINGI" zupełnie mi tu nie pasują, jako że to raczej stylistyka High-Tech.

Nie będę jednak sobą jeśli nie przypomnę urzędnikom, że nie tylko nasze Stowarzyszenie długo przed budową pisało listy i przeprowadzało rozmowy z najwyższymi urzędnikami miasta na temat poważnych wątpliwości co do okoliczności w jakich przeprowadzana jest jego przebudowa placu (bo to żadna rewitalizacja nie jest).
Te listy nie były skierowane przeciwko jakiejkolwiek władzy, ani nie miały na celu blokowanie czegokolwiek. Odnosiły się merytorycznie do tego co się dzieje. Niestety, lakoniczne odpowiedzi z Ratusza pokazały nam gdzie jest nasze miejsce. Przykro dziś stwierdzać, że mieliśmy rację w tym i w kilku innych przypadkach. Jeszcze bardziej przerażające są - prowadzone z coraz większym rozmachem - kolejne pomysły i projekty. Mam tu na myśli oczywiście trasę tramwaju (choć FRO kocha tramwaje to już dziś wiadomo, że trasa jest błędna, skoro dyrektorzy MZDiM domagają się w jej wyniku kolejnych zmian w układzie komunikacyjnym) czy sprawa ul. Partyzantów.
Niestety wciąż jestem sceptykiem co do tego w jakim stopniu władze miasta pojmują współczesną rolę samorządu - a w tejże nie wystarczy już mówienie pięknych słów. Są oczywiście zwiastuny pozytywne jak np. Tartak, czy zaangażowanie w sprawie Koszar, ale i tam dyskusja jest niezwykle ciężka. Mimo wszystko zmiany kosmetyczne na Placu stanowią dla mnie jakiś rodzaj przyznania się do błędu (szkoda że nie ma jednak oficjalnego). Musze przyznać że wymagało to odwagi i odbieram to bardzo pozytywnie. Samego Placu przynajmniej przez kolejne 5 lat już nie uratujemy, ale wprowadzenie większej ilości zieleni to dobry pomysł. Czy Plac stanie się popularnym miejscem do przebywania - wątpię ale jest na to cień szansy, choćby ze względu na jego umiejscowienie. Planiści Ratusza błędnie zakładają jednak, że ciąg Alfa - Stare Miasto stanie się głównym. Nie tędy droga Proszę Państwa. Niestety tu potrzebna byłaby wymiana pokolenia - FRO nadal podtrzymuje prośbę o konieczne zmiany na stanowiskach, które klarownie przedstawiliśmy w styczniu b.r. Wierzymy, że to zmiany konieczne do przeprowadzenia jakiejkolwiek reformy w myśleniu na najwyższych szczeblach.

pozdrawiam
tb
tomasz birezowski FRO

Oświetlenie placu Jana Pawła II

Postautor: Krzysiek Kempisty » 19 sierpnia 2011, 09:29

Z tego co zauważyłem plac jest w strefie historycznej, skąd więc pomysł na "kosmiczne" oświetlenie?
Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwe ustawienie w tym miejscu oświetlenia gazowego na wzór tego pod zamkiem?
Moim zdaniem byłoby to dobre połączenie historii miasta z nowoczesnością.

I jeszcze jedna uwaga. Proponowane przez Państwa warianty oświetleniowe emitują zimne światło, które jest mało przyjemne. Czy można zastosować tam źródła światła o cieplejszej barwie?
Krzysiek Kempisty

Odp: Oświetlenie placu Jana Pawła II

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 19 sierpnia 2011, 11:03

Witam,
zrobiłam wstępne zestawienie opcji, o których dyskutujemy.
Nie jest postanowione czy latarnie zproponowane przez Pana Dezora nie zostaną. Głosy są podzielone, ja utyskuję na beznadziejne zdjęcia lamp w gazetach i przygotowuję dla Państaw czytelne wizualizacje.
Na razie na jednym rysunku cztery opcje o których dyskutujemy:
1. Opcja bez zmian
2. Opcja dostosowania obecnych latarni do postanowień Strategii Meblowania - czyli kolor grafitowy ( jest możliwe przemalowanie słupa), to rozwiązanie wyszczupli latarnię i zachowa w pełni ideę kompozycyjną architekta
3. Nowoczesna lampa Perla w kolorze grafitowym - zaznaczam,że na placu oprawa ( czyli ta górna część jest srebrna) to dlatego,ze jest to lampa z ekspozycji, na wizualizacjach pokazana jest w graficie.
4. Klasyczna lampa City Spirit w kolorze grafitowym

wyborlampdonetu.jpg
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 19 sierpnia 2011, 13:04

Przedstawiam wizualizację czterech rozważanych opcji zmian oświetlenia na placu.
Są to wizualizacje z photoshopa, także proszę wybaczyć niedociągnięcia.
CO ważne usunęłam te ohydne raklamy oblepiające budynki, ponieważ powinny one prędzej czy później zniknąć, krucjata takich reklam jest zaplanowana w Programie Estetyzacji ale nie na teraz. Obiecuję jednak,że tą sprawą sie zajmę i w kolejnych etapach pracy zadbam o to żebyśmy nie byli "gwałceni" wizualnie przez agresywną i w 98 procentach nielegalną reklamą. Żeby ułatwić Państwu decyzje w sprawie wyboru lamp reklamy z budynków usunęłam.

opcjajedenwiznet.jpg

opcjadwanet.jpg

opcjatrzyperlanet.jpg

opcjaczterynet.jpg
Marcelina Ch.Kuberska

Postautor: Suchar » 19 sierpnia 2011, 16:37

Kontrowersje dotyczące wyboru lamp pokazują jak beznadziejny jest ten Plac. Moim zdaniem, nie byłoby aż tak dużego problemu z ich dopasowaniem do istniejącej architektury (jakże różnorodnej i niestety chaotycznej), gdyby to sam Plac prezentował się o wiele lepiej.
A co do zaproponowanych lamp, tak jak i moi poprzednicy, uważam że City Spirit jest zdecydowanie lepsza.
Suchar

Postautor: olsztynianka » 20 sierpnia 2011, 09:20

Jestem olsztynianką od urodzenia i bardzo lubię swoje miasto, gdyż ma niesamowitą historię i wspaniałą architekturę. Szczerze mówiąc patrząc na nowy plac przed Ratuszem i te wszystkie lampy ogrania mnie przerażenie, mimo że jestem osobą młodą. Jakoś nie komponuje mi się to z architekturą starego miasta. Z czworga złego najlepsza jest rzeczywiście wersja 4. Ale myślę, że jak większość mieszkańców ja w tym miejscu widziałabym lampy stylizowane na średniowiecze. Mam nadzieję, że nie trzeba pokazywać jak one wyglądają... W innych miejscowościach bardzo ładnie komponują się ze starym miastem.
Zgadzam się z przedmówcą, że w obecnych czasach niestety nasza architektura robi się coraz bardziej chaotyczna i psuje klimat miasta :(
Pozdrawiam
olsztynianka

Postautor: olsztynianka » 20 sierpnia 2011, 09:38

Nie widzę tu opcji edytowania postów, więc dodam jeszcze jeden. Jeśli lampy średniowieczne nie wkomponują się w otaczającą architurę może dobrym pomysłem byłoby rozważenie lamp gazowych takich jak przed zamkiem. Popieram tą propozycję.
olsztynianka

Postautor: apap » 21 sierpnia 2011, 07:08

Nie widzę powodu, dla którego trzeba by było zmieniać bądź modyfikować lampy obecne. Kupowanie nowych jest bezsensownym wyrzucaniem pieniędzy, i demonstruje brak zdecydowania rządzących ( a chyba powinni oni podejmować wiążące decyzje).

Do "pał" ludzie już zdążyli się troszkę przyzwyczaić. Bardzo dobrze spełniają też swoją podstawową rolę. Dają rozproszone światło. Może troszkę za mocne (ale nie zapominajmy o tym ile światła dostarczają paskudne reklamy przy placu).

Kiedy miasto zajmie się w końcu reklamami wielkoformatowymi w centrum miasta i na starówce?
Inne miasta zaczynają już coś robić w tym temacie.
apap

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna