Skwer przy Placu Pułaskiego

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: admin_o » 17 maja 2011, 12:29

Zapraszam Mieszkańców Olsztyna na spotkanie plenerowe w sprawie skweru przy Placu Pułaskiego. Jest to zapomniane miejsce zlokalizowane pomiędzy ul. Kościuszki (zasłonięte, przez niewielkie budynki i przystanek autobusowy), parkingiem przy Manhattanie a budynkiem Neonetu.
W Centrum miasta Mieszkańcom jest potrzebne miejsce gdzie mogliby odpocząć od miejskiego pośpiechu i letniego upału, zwłaszcza że teren jest ocieniony rosnącymi tam lipami. Skwer ten położony jest na przeciwko Filharmonii, dlatego jego odpowiedni wystrój jest tym bardziej pożądany.

Spotkanie zaplanowaliśmy na 27 maja 2011 r. Godziny i szczegóły spotkania podamy do końca tygodnia.

Kiedy zastanawiam się nad wyglądem tego miejsca, widzę tam instalację / rzeźbę nawiązującą do tej, która znajduje się pod Filharmonią od strony ul. Kościuszki. Jednocześnie wydającą delikatne dźwięki jak wietrzne dzwonki, w postaci metalowych rurek. Być może wtedy pasowałyby w tym miejscu latarnie (o kształcie takich metalowych rurek) jakie są obecnie pod ratuszem. Byłyby nawiązaniem do planowanej przeze mnie instalacji. Budynek Neonetu od strony skweru byłby osłonięty pnączem o sercowatych liściach, odpornym na mocne zacienienie (kokornak), osłonięty byłby od strony parkingu krzewami. Wewnątrz całość dopełniałyby byliny o białych kwiatach i liściach o białych brzegach. Nawierzchnia mogłaby być z kostki rzędowej.
Przyjdźcie Państwo ze swoimi pomysłami. Chcielibyśmy poznać Państwa potrzeby i marzenia. Fontanna, rzeźba drewniana? Może piaskownica, miejsce czy stolik do gier? Wygodne ławki? Oświetlenie?
Może nie uda się zrealizować w tym roku wszystkich "szaleństw", ale może warto byłoby na niektóre poczekać do przyszłego roku. Być może pojawią się inne pomysły?

Czekamy na Państwa propozycje, które można składać w tym wątku dyskusyjnym.
Tekla Żurkowska – Miejski Ogrodnik

Agendaplener.doc

zarzadzenie-103.doc

skwer1.JPG

skwer2.JPG

skwer3.JPG

skwer4.JPG

skwer5.JPG

skwer6.JPG
admin_o
 
Posty: 378
Rejestracja: 08 lutego 2010, 12:11

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Marian Jurak » 17 maja 2011, 17:59

Niestety, ten kawałek miasta jest przykładem barbarzyńskiego podejścia do kształtu przestrzeni miejskiej, które trwa w Olsztynie od dawna. Część tego placu była pozostałością po obszernym ogrodzie przylegającym do willi, która stała w miejscu przystanku przy Kościuszki. Zachodnia część, gdzie stoi obecnie pawilon ze sprzętem AGD była basenem przeciwpożarowym wybudowanym w okresie II wojny, który po zasypaniu ziemią służył jako dalsza część skwerku z placem zabaw i łączył się optycznie z placykiem w ciągu ulicy Kopernika. Niestety, bezmyślność i brak wizji tej części miasta spowodowała wybudowanie w początku lat 70 brzydkiego pawilonu od strony ul Kopernika a w latach 90 dodano niewyszukanej formy domki od strony Kościuszki. Co gorsza, na resztce osi parkowej stoi wiata przystanku! Tak więc odcięty od otoczenia plac stał się siedziba mętów społecznych i chuliganów. Jeżeli dodamy do tego klepisko od strony Manhattanu i parking od strony przeciwnej, mamy kompletny obraz bezmyślności i braku poczucia estetyki.
Jeżeli istnieje zamiar przywrócenia temu miejscu funkcji wypoczynkowej to od zaraz trzeba usunąć wiatę przystanku i otworzyć oś skweru od strony Kościuszki. Nawierzchnia żwirowa alejek mi osobiście nie przeszkadza, pod warunkiem uporządkowania krawężników. Udrożnić należało by tez przejście po przekątnej przez skwerek, co oznacza uporządkowanie ścieżek od strony klepiska przy Manhattanie oraz wyburzenie kolejnych budek stojących akurat na drodze w pobliżu nieszczęsnego pawilonu. Jak to zrobimy, można brać się za kształtowanie zieleni. Przy okazji może jeszcze starczy zapału na placyk-nibyrondo przed pawilonem.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Spooky » 18 maja 2011, 14:56

Witam!

Zgadzam się całkowicie z Panem Marianem, że do sensownej zmiany tego skweru niezbędne jest usunięcie bud/budynków od strony ul. Kościuszki. Bez tego ten obszar praktycznie ze wszystkich stron jest tyłami budynków i raczej nie będzie stanowił miłego miejsca do odpoczynku, nawet pomimo zasłonięcia parkingu i pawilonu. Należy od razu jednak pamiętać o planowanym przystanku tramwaju naprzeciwko filharmonii. Moim zdaniem najlepiej gdyby znajdował on się w jak najbliżej CH Manhattan, bez towarzystwa budki kiosku. Nie orientuje się w jakim etapie jest projekt umiejscowienia przystanków na linii tramwajowej, ale trzeba to wziąć pod uwagę. Ewentualnie w miarę możliwości nalegać na lobbować za lokalizacją przystanku w tym miejscu.
Wracając do tramwajów, pomysł Pani Tekli bardzo przypadł mi go gustu, ale w sytuacji przejeżdżającego tuż obok tramwaju grająca rzeźba może się nie sprawdzić. Bardzo chętnie za to widziałbym taką konstrukcje w parku centralnym. Proponowałbym poprowadzenie drogi w alei drzew, a na jej końcu od strony parkingu (wydaje mi się, że od tamtej strony jest więcej miejsca) zrobić połączenie skalniaka i fontanny otoczonego ławkami. A przy ścianie budynku dalsze przejście do ulicy.
Spooky
 
Posty: 42
Rejestracja: 16 kwietnia 2010, 17:29

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Marian Jurak » 18 maja 2011, 20:01

Pani ogrodnik namawia do szukania propozycji - no to się jednym pomysłem podzielę, nie wiem na ile realnym , ale.. pomysł na pomnik tak sobie mi sie podoba, ale prawie na środku skwerku stoi pompa, woda w tej studni pewnie jest, warto by ja przebadać i sprawdzić jakość, może przecież tam powstać niewielki zdrój uliczny, każda płynąca woda jest ozdobą parku.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Marian Jurak » 19 maja 2011, 20:19

Pewnie stanę się głównym dyskutantem, ale trudno - mam duży sentyment do tego miejsca. W dzisiejszej gazecie przeczytałem o propozycji zainstalowania na tym skwerku słynnych świecących pał (zresztą taka sugestia jest i w pierwszym poscie). Moim zdaniem oświetlenie tego miejsca powinno być zgodne z tym, co stoi w okolicy nowej filharmonii. Powstanie w ten sposób spójny kawałek miasta. Na świecące pały mam zupełnie inne miejsce, gdzie będą pasować i staną się walorem estetycznym - tym miejscem jest otoczenie dworca, budynku modernistycznego, z którym te latarnie doskonale współgrają.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: tomasz birezowski FRO » 19 maja 2011, 20:54

Witam

Czy dałoby rade wrzucić na forum jakiś schematyczny rzut tego placu razem z inwentaryzacją drzew?

Z góry dziękuję
tb
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Tekla Żurkowska » 23 maja 2011, 05:43

Witam Państwa
Nie mogłam wcześniej uczestniczyć w tej rozmowie, ponieważ byłam przez ostatnie dwa dni w Gdyni na konferencji nt. zielni miejskiej.
Pomysł z zastosowaniem latarni, w kształcie rurek miał mieć kontynuacją proponowanej instalacji, która także miałaby składać się po części z rurek. Jednak biorę pod uwagę wszelkie inne pomysły, jak np. fontannę. W trakcie tych plenerowych konsultacji, 27 maja, które będą trwały od godziny 10-18, zadamy Państwu pytania z ankiety, w których między innymi będziemy chcieli się dowiedzieć jaka nawierzchnia miałaby tam być, jaki przebieg dróg, jakie dodatkowe atrakcje, ławki, latarnie a także będą Państwo mogli przekazać nam inne pomysły i sugestie.
Zgadzam się, że teren ten jest zasłonięty z każdej możliwej strony. Między innymi dlatego chciałam się zająć tym skwerem. Wiele osób nie pamieta, że tam w ogóle jest takie zadrzewione miejsce!!!
Aż szkoda aby "marnował się" taki teren w środku dość zwartej zabudowy. A w toku wszelkich towarzyszących remontów, być może będzie szansa aby połączyć to miejsce widokowo z terenem filharmonii.
Skalniak zwykle jest to miejsce dla roślin, które lubią słoneczne miejsca i znoszą bardziej suche gleby. W tym miejscu mamy teren bardzo zacieniony, dlatego będziemy korzystać z bylin, które takie warunki wytrzymają. Ale z pewnością ich rola będzie dość spora. Poza pnączami od strony Neonetu i krzewami od strony parkingu, byliny będą głównymi roślinami jakie zostaną wprowadzone aby dodatkowo nie zaciemniać tego miejsca.
Dzisiaj zorganizuję wstawienie mapy z naniesionymi drzewami i ważniejszymi elementami.
Pozdrawiam Tekla Żurkowska
Tekla Żurkowska
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2011, 09:05

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Tekla Żurkowska » 23 maja 2011, 05:59

Obrazek
Tekla Żurkowska
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2011, 09:05

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: tomasz birezowski FRO » 23 maja 2011, 06:35

[quote=""Tekla Żurkowska" post=1252"][img]C:\\Users\\ogrodnik\\Desktop\\521_11.dxf[/img][/quote]

Niestety link do Pani twardego dysku nie chce działać.
Proponuję umieszczenia mapy na jakimś darmowym serwerze, np. www.rapidshare.com
;)

pozdrawiam
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: hajny.tomasz » 23 maja 2011, 07:59

tomasz birezowski FRO napisał:
Tekla Żurkowska napisał:
C:\\Users\\ogrodnik\\Desktop\\521_11.dxf


Niestety link do Pani twardego dysku nie chce działać.
Proponuję umieszczenia mapy na jakimś darmowym serwerze, np. www.rapidshare.com


pozdrawiam


Poprawilem linkowanie do mapy (post #1251)
hajny.tomasz
 
Posty: 54
Rejestracja: 04 marca 2011, 12:37

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Tekla Żurkowska » 23 maja 2011, 08:12

Z tego co sama widzę, mapa jest mało czytelna. Może faktycznie zrobię jeszcze raz w wersji bardziej szkicowej?
Tekla Żurkowska
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2011, 09:05

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: hajny.tomasz » 23 maja 2011, 12:10

Mapa o której mowa w wiadomości #1255 do pobrania: skwer1.pdf
hajny.tomasz
 
Posty: 54
Rejestracja: 04 marca 2011, 12:37

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: jarojk » 23 maja 2011, 12:25

[quote=""Tekla Żurkowska" post=1250"]trwały od godziny 10-18, [/quote] ? Witam
8 godzin Pani planuje na konsultacje na miejscu??
jarojk
 
Posty: 145
Rejestracja: 30 marca 2010, 19:25

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: tomasz birezowski FRO » 23 maja 2011, 15:50

Mapka w zupełności wystarczy. Bardzo dziękuję i pozdrawiam

tb
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: Skwer przy Placu Pułaskiego

Postautor: Tekla Żurkowska » 23 maja 2011, 19:37

[quote=""jarekk" post=1258"][quote=""Tekla Żurkowska" post=1250"]trwały od godziny 10-18, [/quote] ? Witam
8 godzin Pani planuje na konsultacje na miejscu??[/quote]
Planujemy tam być, na miejscu, na omawianym skwerku przez 8 godzin. Osoby prowadzące konsultacje będą się zmieniały ale przez cały czas ktoś będzie (ja postaram się tam być przez cały czas) a Państwo mogą przyjść w dowolnej porze.
Tekla Żurkowska
 
Posty: 24
Rejestracja: 17 maja 2011, 09:05

Następna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna