Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 29 kwietnia 2011, 12:15

Witam Państwa
w środę odbyło się spotkanie w sprawie ożywienia gospodarczego Starego Miasta.
Padło bardzo dużo dobrych pyteń i postulatów, nad częścią z nich już pracujemy w urzędzie.
Protokół ze spotkania zamieścimy po długim weekendzie, ale dziś chciałabym przedstawić do dyskusji i analizy poszczególne pomysły z zakresu estetyki i gospodarki.

Zaznaczam na wstępie, że skala Starego Miasta jest mała i problemy gospodarcze, oprócz szerokiego kontekstu to problemy w detalach.
Detalach takich jak załatwianie spraw urzędowych zwiazanych z ogródkami w jednym okienku, stabilne zasady dotyczące lokalizacji ogródków piwnych czy lokalizacji scen i miejsc gdzie odbywa się handel.
Stabilność lokalizacji tych elementów i odpowiednie ich skomponowanie będzie tworzyło markę olsztyńskiego Starego Miasta i przez to poprawi się poziom zarobków przedsiębiorców.
Głownym założeniem programu ożywienia, który teraz omawiamy SĄ PRZEJŻYSTE ZASADY RÓWNE DLA WSZYSTKICH.

na weekend zostawiam Państwa z ankietą, którą oczywiście możemy uzupełniać.

Lista pomysłów ożywienia gospodarczego i poprawy estetyki dla Starego Miasta
Wyłoniona w toku rozmów z mieszkańcami, przedsiębiorcami, urzędnikami i ludźmi tworzącymi kulturę.


OCZYWIŚCIE ZAPRASZAM DO ANALIZOWANIA I ODPOWIADANIA NA PYTANIA W WĄTKU. wSZELKIE FORMY ANALIZY DOZWOLONE :))

1. SCHEMAT SYTUOWANIA OGRÓDKÓW
TAK……………. NIE………………….
Ogródki gastronomiczne na jednakowych zasadach:
Przy pierzejach budynków, na szerokości elewacji, którą zajmuje dany podmiot ( możliwość rozszerzenia ogródka wszerz za zgodą sąsiednich podmiotów), głębokość ogródka stała ale zależna od konkretnego miejsca na Starym Mieście.2. Ujednolicenie kolorystyki parasoli do ECRU i BRĄZ
Parasole w dwóch możliwych kolorach z kolorowym brandingiem ( logo) na falbanach.Czy może forma dowolna?
TAK …………….. NIE………………….

3. MEBLE W OGRÓDKACH TYLKO Z DREWNA I STALI?
TAK………………. NIE……………….
Czy potrzebne są zasady w tej sprawie, wszyscy zgadzają się, ze nie wolno umieszczać jasnych mebli z plastiku, ale inne, nowe materiały, które co roku pojawiają się na rynku, czy powinny być zabronione?

4. PODESTY POD OGRÓDKAMI
TAK…………….. NIE ……………….
Opinie na temat podestów są podzielone, jedni twierdzą, że ładnie wydzielają przestrzeń inni, ze są koszmarnymi drewnianymi pudłami. Podesty służą wszędzie tam gdzie posadzka jest nierówna ( kocie łby) lub tam gdzie jest duży spadek ( Rynek, ul. Prosta). Poza tym pod podestem chowa się stopa parasola, która była by bardzo brzydkim elementem ogródka.
Idealnym rozwiązaniem jest specjalnie przygotowana posadzka z dziurkami na parasole.

5. ZMIANA POSADZKI NA GŁADKĄ NA RYNKU I PRZYGOTOWANIE OTWORÓW POD PARASOLE, TAK BY UNIKNĄĆ PODESTÓW

TAK………………. NIE……………
Jednym z pomysłów urzędników z grupy koordynującej Program Eststyzacji było dokończenie remontu posadzki rynku i bocznych uliczek i doprowadzenie go do stanu jak na ul. Staromiejskiej. Jest to jednak duża inwestycja i może być problem z zabezpieczeniem środków. Jednak ta inwestycja umożliwiłaby przeprowadzenie pod posadzką światłowodów i doprowadzenie na Stare Miasto Internetu i kablówki, której dzisiaj nie ma.

6. PRZEBUDOWA SCENY STAROMIEJSKIEJ
TAK………….NIE……………….

Z rozmów z mieszkańcami wynika, że Scena Staromiejska stworzona przez Stowarzyszenie Starówka Razem na trwałe wpisała się w krajobraz olsztyńskiego lata artystycznego i mieszkańcom zależy na jej utrzymaniu.
Dziś razi forma obiektu, ale tu Miasto ma w planach jej przebudowę i wyłonienie projektu w konkursie.

Ważnym pytaniem jest FORMA, czy powinna to być scena
ZADASZONA NA STAŁĘ …………………. Z DACHEM STAWIANYM NA IMPREZY…………………….

NOWOCZESNA………………………. HISTORYZUJĄCA…………………

Oraz jakie dodatkowe funkcje mogła by pełnić ?

……………………………………………..

Jednym z ważnych tematów dotyczących sceny jest jej program, pojawiało się wiele sugestii,żeby program na scenie Staromiejskiej był „delikatniejszy” np. Chopin . Mieszkańcy sugerowali ,żeby głośne imprezy lokalizować w Amfiteatrze.

SPOKOJNIEJSZY PROGRAM NA SCENIE STAROMIEJSKIEJ
TAK…………. NIE………………………

7. PRZEBUDOWA FONTANNY „ CEMBROWINY” NA NOWOCZESNĄ FONTANNĘ W KTÓREJ MOŻNA WCHODZIĆ DO WODY

TAK………… NIE……………….


8. CAŁOROCZNE STOISKA DLA KWIACIAREK NA PLACU PRZED STARYM RATUSZEM
POMYSŁ „ Placu Kwiatowego”
TAK…………….. NIE……………………..
Dzisiejsza sytuacja naszych olsztyńskich kwiaciarek jest trudna, ponieważ stoją na wynajmowanej ziemi przed lokalami gastronomicznymi, które chcą mieć ogródki. Kwiaciarki potrzebują ,żeby znaleźć im stałe miejsce na płycie Rynku Głównego, tak by można było wybudować im małe pawiloniki dzięki którym nie będą potrzebowały rozkładać namiotów zimą.9. DROBNY HANDEL. Na starówce mamy wielki problem ze zlokalizowaniem miejsc dla osób chcących handlować drobiazgami, pamiątkami, książkami. Taki handel jest urokiem starego miasta dlatego trzeba jak najszybciej znaleźć dla niego odpowiednie miejsce. Targ Rybny jest martwym obszarem i taki handel nie utrzyma się tam. Ilustracja pokazuje propozycję zlokalizowania straganów w następujących miejscach:

PRZED WYSOKĄ BRAMĄ Z OTWARCIEM TRAKTU PIESZEGO NA TARG RYBNY
TAK…………….NIE……………

NA MOŚCIE DO ZAMKU
TAK………………NIE…………………

INNE PROPOZYCJE………………………….
Dla drobnego handlu zostaną zaprojektowane stoiska stałe i mobilne, stoiska mobilne będą mogły być ustawiane w pasach – jak ogródki piwne – jeśli pas będzie wolnyMOBILNE STRAGANY WSZĘDZIE TAM GDZIE NIE MA OGRÓDKÓW PISNYCH
TAK……………NIE……………………

10. TARAS KONCERTOWY NA TARGU RYBNYM
TAK ………………NIE ……………………….
Jednym z pomysłów ożywienia Targu Rybnego jest wprowadzenie tam infrastruktury, którą mógłby używać Miejski Ośrodek Kultury i przedsiębiorcy ze Starego Miasta wzorem Sceny Staromiejskiej,żeby sami urządzać tam imprezy. Taras koncertowy (niska scena) mógłby być też używany jako miejsce handlu w ramach cyklicznych jarmarków.11. CYKLICZNE JARMARKI RÓŻNOŚCI NA STARYM MIEŚCIE
TAK……………NIE……………..
WARMIŃSKI JARMARK ŚWIĄTECZNY to wspaniała impreza cieszaca się wielkim powodzeniem, jednak latem nie ma możliwości kupić rękodzieło, sztukę, pamiątki, starocie. Pomysł cyklicznego ( co miesiąc) jarmarku różności miałby obejmować trasę od Wysokiej Bramy do Mostu Św.Jana. Organizacją i administracją zajmował by się Urząd Miasta – minimum formalności dla handlujących. Dla turystów mogła by to być oryginalna atrakcja.


12. LIKWIDACJA PŁOTU W AMFITEATRZE
TAK………….NIE……………….
95% przedsiębiorców, mieszkańców a nawet urzędników twierdzi, że ogrodzenie amfiteatru negatywnie wpłynęło na estetykę i potencjał gospodarczy Starego Miasta. Mieszkańcy i turyści boja się przekraczać płot, nawet gdy amfiteatr jest otwarty. Amfiteatr z płotem stał się budynkiem a nie elementem otwartej przestrzeni publicznej. Przedsiębiorcy twierdzą, że dochody wzrastają przy imprezach otwartych, a odkąd amfiteatr jest zamknięty dochody ciągle spadają. Miasto zainwestowało w ten obiekt z Unijnym wsparciem wielkie pieniądze, jest on tzw. aktywatorem gospodarczym, czy powinien być przywrócony mieszkańcom?

13. WIĘCEJ DARMOWYCH SIEDZISK
TAK…………… NIE……………..
Na Starym Mieście można usiąść w ogródku piwnym i na dosłownie kilku ławkach, w toku rozmów wyszłą ogromna potrzeba zorganizowani znacznej ilości miejsc do siedzenia za darmo. Proponowana lokalizacja dużej ilości siedzisk wokół sceny Staromiejskiej oraz przy „ Placu Kwiatowym”14. ZAŁATWIANIE OGRÓDKÓW W JEDNYM OKIENKU
TAK……….. NIE……………..
Ten rok jest dla przedsiębiorców wyjątkowo uciążliwy, do opinii, które musza zebrać by otrzymać zgodę na ogródek doszła Asystentka PMO ds. Eststyzacji i Wydział Architektury. Chcąc zaoszczędzić przedsiębiorcom nerwów i czasu w grupie koordynującej program będziemy starać się dogadać wszystkie jednostki i uprościć procedurę do jednego okienka.

15. CZYTELNE ZASADY SYTUOWANIA OGRÓDKÓW, STRAGANÓW, REKLAM POMOGĄ PRZEDSIĘBIORCOM PLANOWAĆ BIZNES NA STARÓWCE
TAK………….. NIE…………….
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Danuta Abramczuk » 01 maja 2011, 13:35

Dałam sobie uroczyste słowo, ze już nie będę wypowiadała się na żadnych forach konsultacyjnych, bo efekt jest znikomy.
Jednak - pro publico bono - raz jeszcze ...
Dyskutujemy o rzeczach drugorzędnych. Pierwszorzędną jest unicestwianie klimatu starówki: vide: Awangarda (NB. Co z odpowiedzią władz miasta na apel stowarzyszeń o podjęcie nadzwyczajnych działań i wpisanie kina do rejestru zabytków ?)
Nie ma usprawiedliwienia dla tego co ma się stać.

Co do koloru parasoli na starówce, rodzaju ławeczek etc...
Stare Miasto to obszar od Wysokiej Bramy do Mostu Jana.
Proponuję zajrzeć poza fasady kamieniczek okalających Stary Ratusz - jest tam (dosłownie) brud, smród i ubóstwo:
- bezdomni, biwakujący pod śmietnikami,
- pozostałości po klubowych imprezowiczach,
- "magazyny" rzeczy niepotrzebnych, kartonów, ciucholandów i czego się - da przy śmietnikach,
- porozjeżdżane, powyłamywane krawężniki,
- pozostałości zieleni, którą miasto zajmowało się ostatni raz może 20 lat temu,
- uliczki po części wylane asfaltem (dziurawym), po części łatane czym tylko można (i to różnymi rodzajami "nawierzchni" na przestrzeni kilkunastu metrów),
- samochody parkujące gdzie się da, uniemożliwiające spacerowiczom korzystanie z chodników np. na ul. Długosza, Piastowskiej (NB miasto sankcjonuje ten - naruszający prawo - proceder, pobierając opłaty parkingowe),
- zaplecze "działalności" kwiaciarek -brud, śmieci i podręczne magazyny...

Wierzę w dobre chęci zespołu odpowiedzialnego za estetyzację starówki, ale działania trzeba zacząć od podstaw, inaczej jest to niepoważne.
Turyści i goście, wędrujący w stronę katedry czy zamku, nadal będą mieli zagwarantowane niezwykłe przeżycia, ale nie te o które nam chodzi.
Proponuję wsłuchać się czasami w ich komentarze...
Danuta Abramczuk
 
Posty: 93
Rejestracja: 15 lutego 2011, 11:04

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Marian Jurak » 02 maja 2011, 12:15

W sprawie estetyzacji Starego Miasta proponuję jeszcze jeden temat: elewacje budynków. Znaczna część z nich przy Rynku i sąsiednich ulicach wykonana została w połowie lat 60. przez olsztyńskich plastyków i jest pewnego rodzaju świadectwem historii naszego miasta. Niestety, elewacje są w coraz gorszym stanie, a nie sądzę by wspólnoty mieszkaniowe miały ochotę i pieniądze zająć się nimi. Warto by więc wypracować jakiś sposób działania w tej sprawie.Przy okazji jeszcze jeden drobiazg: z niezrozumiałych powodów formalnie Rynek Starego Miasta nie istnieje, nie ma takiej nazwy. Wiem, że proponowanie zmian nazewnictwa budzi duży opór, ale może jednak warto spróbować przywrócić nazwę Rynek i choć Staremu Ratuszowi dać adres Rynek 1. Ta nazwa ma przecież utrwaloną tradycję.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: pepech » 10 maja 2011, 21:07

Witam,

w ankiecie pojawia się pytanie:

3. MEBLE W OGRÓDKACH TYLKO Z DREWNA I STALI?
TAK………………. NIE……………….
Czy potrzebne są zasady w tej sprawie, wszyscy zgadzają się, ze nie wolno umieszczać jasnych mebli z plastiku, ale inne, nowe materiały, które co roku pojawiają się na rynku, czy powinny być zabronione?


Wydaje mi się, że zapis powinien dotyczyć wyłącznie kolorystyki (brąz, czerń, beż). Ograniczając wybór materiałów do drewna i stali pozbawimy Stare Miasto między innymi takich mebli:

Obrazek

Pewnie w przyszłym roku, ze względu na cenę, jeszcze ich nie zobaczymy, ale może już wkrótce :)
Pozdrawiam,

Pepech
pepech
 
Posty: 15
Rejestracja: 04 kwietnia 2011, 22:03

Odp: O:MATERIAŁY GRAFICZNE DO DYSKUSJI

Postautor: Grażyna » 11 maja 2011, 07:34

[quote=""Marcelina Ch.Kuberska" post=841"]tak, zdecydowanie chodzi o udrożnienie chodnika, dodatkowo ogródki nie powinny blokować wygodnych wejść do sklepów czy klatek schodowych. W analizowanym miejscu jest ok. 3 metry przejscia, a ogródki mają szerokość 6 metrów.[/quote]

Chcę zwrócić uwagę na fakt, że lokal CHIMERA ul. Kołłątaja wystawił ogródek od budynku do ulicy i tym samym chodnik jest niedostępny do przejścia.
Szkoda, że Miasto nie egzekwuje pewnych zasad.
Grażyna
 
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2011, 07:17

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Suchar » 13 maja 2011, 20:05

1.SCHEMAT SYTUOWANIA OGRÓDKÓW
TAK

2. Ujednolicenie kolorystyki parasoli do ECRU i BRĄZ
TAK
Zdecydowanie należy ujednolicić kolorystykę parasoli. Kolory ecru i brąz są chyba najlepszym rozwiązaniem. Jednakże zasady kolorystyki powinny być nakreślone w sposób uniemożliwiający ich szeroką interpretację. Wszak każdy człowiek inaczej widzi te same barwy. Nie zdziwiłbym się, gdyby dla niektórych właścicieli ogródków piwnych brązowy byłby tym samym co czerwony…

3. MEBLE W OGRÓDKACH TYLKO Z DREWNA I STALI?
TAK co do zasady
Metal i drewno to najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednakże powinno być dozwolone użycie rattanu czy szkła. Wiele mebli obitych tkaniną także wygląda bardzo dobrze. Sądzę, że ważny jest nie tylko materiał mebli w ogródkach, ale również ich kolorystyka. Konieczne jest zatem ustalenie wytycznych regulujących i tę kwestię.

4. PODESTY POD OGRÓDKAMI
NIE
Podesty pod ogródkami powinny być ostatecznością. O ile nie psują aż tak bardzo wyglądu przestrzeni publicznej np. obok lokali gastronomicznych nad Łyną, o tyle „wewnątrz” Starego Miasta wyglądają szkaradnie.

5. ZMIANA POSADZKI NA GŁADKĄ NA RYNKU I PRZYGOTOWANIE OTWORÓW POD PARASOLE, TAK BY UNIKNĄĆ PODESTÓW

TAK/NIE
Nie jestem do końca przekonany co do zmiany posadzki na gładką, na rynku Starego Miasta. Może istnieją jakieś mniej inwazyjne metody, aby umożliwić umocowanie parasola w posadzce i tym samym rozwiązać problem podestów pod ogródkami? W mojej ocenie bruk wygląda o wiele lepiej niż gładkie płyty.

6. PRZEBUDOWA SCENY STAROMIEJSKIEJ
TAK

Scena Staromiejska jak najbardziej wymaga przebudowy. Jako że mamy do czynienia z obszarem Starego Miasta skłaniałbym się ku formie historyzującej, chociaż niewykluczone, że nowoczesny i przede wszystkim lekki kształt mógłby pasować równie dobrze. Zdecydowanie opowiadam się za sceną, która byłaby zadaszona tylko w razie potrzeby. Stary Ratusz powinien być jak najbardziej widoczny, w szczególności gdy nie odbywają się żadne imprezy.

Na scenie staromiejskiej mogłyby odbywać się występy nie tylko spokojniejsze ale i bardziej alternatywne, nie zawsze związane z muzyką. Może po pewnym czasie wytworzyłby się jasny podział na dwie sceny, które oferują różny od siebie program artystyczny. Warto byłoby tak zaplanować Scenę Staromiejską, żeby umożliwić na nią dogodne wejście. Dzięki temu mogłaby posłużyć ona także do innych celów - nie tylko do koncertów wymagających biernego oglądania. Chodzi o to, żeby stała się otwartym elementem przestrzeni publicznej.


7. PRZEBUDOWA FONTANNY „ CEMBROWINY” NA NOWOCZESNĄ FONTANNĘ W KTÓREJ MOŻNA WCHODZIĆ DO WODY

Nie mam zdania


8. CAŁOROCZNE STOISKA DLA KWIACIAREK NA PLACU PRZED STARYM RATUSZEM
POMYSŁ „ Placu Kwiatowego”

TAK
Kwiaciarki powinny mieć wydzielone miejsce na Starym Mieście. Dotychczasowa lokalizacja ich stoisk jest powszechnie znana, lecz nie do końca wkomponowana w wygląd Starego Miasta. Aby tego dokonać wystarczyłoby stworzenie estetycznych stanowisk, co razem z kwiatami nadałoby dodatkowy walor temu miejscu.


9. DROBNY HANDEL. Ilustracja pokazuje propozycję zlokalizowania straganów w następujących miejscach quo te
Czy chodzi o ilustracje zamieszczone na początku tego tematu, czy może o jakieś inne, które przypadkiem nie zostały zamieszczone? 

PRZED WYSOKĄ BRAMĄ Z OTWARCIEM TRAKTU PIESZEGO NA TARG RYBNY
Tak

NA MOŚCIE DO ZAMKU
Nie

Most prowadzący na Zamek powinien pozostać wolny od jakichkolwiek stoisk. Myślę, że stragany oszpeciłyby widok na budowlę. W szczególności latem, gdy most jest bardzo malowniczo zacieniony przez rosnące obok drzewa.


MOBILNE STRAGANY WSZĘDZIE TAM GDZIE NIE MA OGRÓDKÓW PIWNYCH
NIE


10. TARAS KONCERTOWY NA TARGU RYBNYM
TAK. Byle był niski i dobrze wkomponowany. ;)
11. CYKLICZNE JARMARKI RÓŻNOŚCI NA STARYM MIEŚCIE
TAK.

12. LIKWIDACJA PŁOTU W AMFITEATRZE
TAK
Płot w dotychczasowej postaci musi zniknąć. Rozwodzenie się nad jego walorami estetycznymi nie ma sensu. Amfiteatr powinien stać się otwarty dla mieszkańców. Jest to doskonałe miejsce, gdzie można usiąść i podziwiać widok na Zamek. Rozumiem potrzebę ogrodzenia amfiteatru np. na czas płatnych koncertów, ale można tego dokonać w o wiele bardziej przemyślany sposób. Chodzi jedynie o zaznaczenie faktu, że podczas biletowanych imprez nie każdy może wejść na jego teren. Poza tym w trakcie takich wydarzeń i tak ustawiane się specjalne kurtyny mające na celu zasłonięcie widoku na scenę. Nie wierzę, że nie istnieją tanie i szybkie metody ogrodzenia tego miejsca w razie doraźnej potrzeby. Jedyne co nadawałoby się do wytyczenia granicy amfiteatru na stałe, to żywopłot, małe drzewka itp.


13. WIĘCEJ DARMOWYCH SIEDZISK
Zdecydowanie powinno pojawić się więcej ławek. Stare Miasto potrzebuje miejsca, w którym będzie mogła usiąść większa liczba ludzi. Plac wokół Sceny Staromiejskiej oraz proponowany „Plac Kwiatowy” nadawałyby się do tego najlepiej. Nie ma chyba w tym celu bardziej sprzyjającej lokalizacji niż centralny punkt Starego Miasta.
Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na jeden mankament tego miejsca, jakim są gołębie odchody. Skoro tak wiele mówimy o estetyce Starego Miasta władze muszą rozwiązać i ten problem. Jeśli ta część olsztyńskiej starówki ma być miejscem, w którym w przyszłości znajdzie się więcej siedzisk, konieczna jest dbałość o jego czystość!


14. ZAŁATWIANIE OGRÓDKÓW W JEDNYM OKIENKU
Nie mam zdania

15. CZYTELNE ZASADY SYTUOWANIA OGRÓDKÓW, STRAGANÓW, REKLAM POMOGĄ PRZEDSIĘBIORCOM PLANOWAĆ BIZNES NA STARÓWCE
Zdecydowanie TAK! 
Suchar
 
Posty: 58
Rejestracja: 08 stycznia 2011, 11:16

Odp: O:MATERIAŁY GRAFICZNE DO DYSKUSJI

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 19 maja 2011, 08:30

Szanowna Pani,
układ ogródków na ulicy Kołłątaja ma docelowo być właśnie taki jak Chimery. Chodzi o maksymalizowanie ogródków i to, żeby klienci ogródków mieli wygodniej, czyli mogli oprzeć się o ścianę budynku.

Decyzja o tej lokalizacji była naszą propozycją, która złożyliśmy wszystkim przedsiębiorcom z tej uliczki. Dzisiejsze ogródki z przejściem pod elewacją sa malutkie, a klienci nie mogą się zrelaksować bo dookoła chodzą ludzie.
Załozenie jest takie, żeby chodzić środkiem uliczki a lokale miałyby ogródki dosunięte do witryny z zachowaniem przejścia do drzwi lokalu bez konieczności wchodzenia do ogródka. Oczywiście zachowane są też wszystkie wejścia do klatek schodowych.

Przedsiębiorcy bz innych lokali nie umieścili ogródków przy pieżei ze względu na to że mieli już gotowe podesty w zeszłorocznym formacie.
W przyszłym roku więcej ogródków będzie dosuniętych w ten sposób.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 19 maja 2011, 08:32

dobra sugestia, baqrdzo obawiamy się ograniczeń materiałowych ze względu na eleganckie nowinki. Takie meble ( sztuczny rattan) już są na naszym Starym Mieście. Dlatego w regulacjach faktycznie trezba skupić się na kolorach. Nawet zdanie o wyeliminowaniu plastiku ( czyli polięglanu) jest krzywdzące bo w tej kategorii materiałowej jest mnóstwo świetnych jakościowo mebli.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 24 maja 2011, 18:15

Witam Państwa,
Rozpoczął się sezon letni, na Starym Mieście pojawiły się już ogródki gastronomiczne w nowym porządku, większość ma już parasole w kolorze ecru, kwiaty i bardzo ładne meble.
Chciałam podziękować wszystkim przedsiębiorcom, którzy choć nie byli zmuszani, już w tym roku postawili ogródki według sugerowanych przez Urząd Miasta zasad. Dziękuję za cierpliwość wszystkim tym, którym w tym roku doszły kolejne "okienka" w których muszą uzyskać zgodę na lokalizację i informuję,że pracujemy nad maksymalnym uproszczeniem procedury na przyszły rok.

Współpraca z Państwem była dla sprawy ożywienia gospodarczego i estetyzacji Starego Miasta, wielką pomocą. Każde indywidualne spotkanie ( podczas wydawania opinii o lokalizacji i wyglądzie ogródka) owocowało długą rozmową, spisywaniem Państwa problemów i postulatów. Dostarczyliście mi Państwo wielu bardzo ważnych informacji i pomysłów na poprawę funkcjonowania obszaru Starego Miasta. Taka partycypacja społeczna- bezpośrednia :) I zapewniam,że te pomysły i postulaty wdrażamy w życie.

Dziękuję też wszystkim, którzy przychodzili na spotkania konsultacyjne, szczególnie to ostatnie, bardzo trudne o gospodarce. Było ważnym głosem i pokazało realne problemy, które trzeba rozwiązać.

To nie koniec spotkań, ponieważ nie mamy ostatecznego programu dla Starego Miasta. Nad tym programem pracujemy w urzędzie korzystając z przeprowadzonych z Państwem spotkań i wywiadów.
Jednak projekt jest ogromy (przez skalę detalu) i muszę odwołać kolejne spotkanie, które było planowane na dzień jutrzejszy.
Jutrzejsze spotkanie nie było nigdzie reklamowane ale faktycznie jest na liście na tym forum i wiem, że niektórzy z Państwa się wybierają. Dlatego informuję, że jutrzejsze spotkanie się nie odbędzie. Jutro Biblioteka Wojewódzka obchodzi swoje 60-lecie i z tej okazji w Atrium Starego Ratusza będą odbywały się uroczystości.


pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję przedsiębiorcom ze Starego Miasta za współpracę i cierpliwość.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

przedsiębiorcy będą mieli lepiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 29 maja 2011, 08:34

Już wielokrotnie w tym wątku pisaliśmy o tym,że poprawa wizerunku Starego Miasta musi iść w parze z poprawą jakości funkcjonowania, prowadzenia działalności na tym wyjątkowym obszarze.

Prezydent Grzymowicz polecił skompletować międzywydziałowy zespół, który dostał zadanie wypracowania ułatwień dla przedsiębiorców na Starym Mieście.
Ułatwienia to przede wszystkim sformułowanie i opublikowania czytelnych zasad lokalizacji i wyglądu wszelkich inicjatyw gospodarczych ( czyli KODEKS ESTETYZACJI). Następnie ujednolicenie opłat za zajęcie pasa drogowego i atrakcyjna cena tego zajęcia. Kolejnym ważnym punktem, który opracowujemy jest uproszczenie procedury wydawania pozwoleń do maxymalnie dwóch okienek, gdyż Wojewódzki Konserwator Zabytków jest instytucją nadzorującą i jakby "sprawdza" decyzje urzędników miejskich, dlatego raczej nie możemy go włączyć do jednego okienka. Także zasady estetyczne nie są wprowadzane obligatoryjnie, w tym roku jeśli ktoś deklarował,ze nie ma funduszy na zmianę parasoli czy podestów, nie robiliśmy problemów, tylko pisaliśmy i omawialiśmy precyzyjne wytyczne na przyszły rok. W tym roku też ostatni raz wydawaliśmy zgodę na lokalizację lodówek i szaf z napojami ostrzegając przedsiębiorców, że w przyszłym roku nie będzie wolno wystawiać obiektów typu "wolno stojąca szafa" na Starym Mieście.

Mamy już jeden duży skuces - to ujednolicenie opłat za zajęcie pasa drogowego na obszarze Starego Miasta bez względu na lokalizację. Opłaty zostały ujednolicone do najniższej 40 gr / m2 Uchwałą Rady Miasta 25.05.2011. Jesteśmy pewni ,że to spowoduje wzrost ilości i jakości ogródków gastronomicznych, którymi w innych miastach szczelnie obudowane są pierzeje rynku.

W tym wątku konsultacyjnym, aby użytkownicy wiedzieli z czego wynikała rozbieżność w opłatach ( która nie była niczyją winą tylko kwestią zmiany czasów i naturalnej zmiany funkcji rynku)wyjaśnię jak to wygląda.

Problem, który wyszedł po ustawieniu ogródków przy pierzejach polegał na tym ,że w "dawnych czasach" lata 70-te było zupełnie normalną praktyką jeździć samochodem i parkować na płycie RYNKU. Miejski Zarząd Dróg i Mostów naliczając opłaty wg. uchwały posługiwał się załącznikiem graficznym wykonanym w tamtych czasach i który jako plan dróg funkcjonuje do dzisiaj. W tym planie część rynku jest chodnikiem, część deptakiem, część parkingiem a część jezdnią. I ta jezdnia jest pod ogródkami Sushi, Apteki, Awangardy,Highlandera, Pierogarni, Biby, Alhemii. Opłata za zajęcie jezdni ( kiedy zajmujemy ponad 50%) wynosi 2zł.

Z kolei przedsiębiorcy po drugiej stronie rynku jak Stareomiejska, Sioux, Dziupla, House Cafe i Kwiaciarki stoją na deptaku i płacą 0,40 zł m2.
MZDiM nalicza opłaty zgodnie z uchwałą, zgodnie z prawem. Jednak ten układ powodował,że przedsiębiorcy byli potraktowani niesprawiedliwie, a sam Rynek już dawno zmienił funkcję na plac publiczny. Przedsiębiorcy w poszukiwaniu tańszych miejsc przykleili się do Sceny Staromiejskiej( tam na planach jest parking - 40 gr.). To spowodowało, że nie wytworzył się układ przy pierzei ulicy, ogródki były oddalone od lokali i ustawione w bałaganie urbanistycznym. W projekcie estetyzacji jednym z głównych celów było naturalne pierzejowe uporządkowanie lokalizacji ogródków. To ustawienie silnie oprotestowali właściciele ogródków przy scenie. Dopiero jak okazało się,że przy pierzejach będą płacić 4x więcej zrozumieliśmy dlaczego nigdy nie chcieli tam stać. Wtedy od razu zostały podjęte działania w celu ujednolicenia opłat - i udało się. Teraz przedsiębiorcy będą mogli poddać się ogólnemu planowi ustawienia bez strat finansowych.Dodatkowo cała ulica Stare Miasto przy sushi i aptece , przy Awangardzie będzie w końcu mogła obudować się ogródkami.

Dziś Rynek Starego Miasta i całe Stare Miasto zmienia funkcje, całe jest przestrzenią rekreacyjną i deptakiem, gdzie wszyscy przedsiębiorcy bez względu na lokalizację powinni mieć szansę rozwoju.
Dlatego tak ważnym krokiem było ujednolicenie opłat, kolejnym krokiem powinna być zmiana funkcji z jezdni na deptak oraz usunięcie parkingu z Rynku...ale to oczywiście dopiero po tym jak pojawi się w okolicy parking wielopoziomowy i oferta turystyczna oraz atrakcje będą pojawiały się przez cały rok a nie tylko w sezonie.

Drodzy Państwo, krok po kroku spełniamy postulaty wynikające z konsultacji społecznych, spotkań i wywiadów. Ja ze swojej strony chciałam jednak poprosić przedsiębiorców też o empatię dla innych przedsiębiorców i użytkowników Starego Miasta. Jako urząd znamy sprawę z każdej strony medalu, bo rozmawiamy ze wszystkimi grupami społecznymi- dlatego nie będzie pełnej swobody i nie możemy w 100% przychylić się do niektórych postulatów. Niestety niektóre Państwa propozycje wykluczają istnienie i godne funkcjonowanie tych innych. Dlatego proszę pamiętajmy o harmonijnym współistnieniu i szacunku dla innych użytkowników tej przestrzeni.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: przedsiębiorcy będą mieli lepiej

Postautor: tomasz birezowski FRO » 29 maja 2011, 20:53

[quote=""Marcelina Ch.Kuberska" post=1282"](...)Mamy już jeden duży skuces - to ujednolicenie opłat za zajęcie pasa drogowego na obszarze Starego Miasta bez względu na lokalizację. Opłaty zostały ujednolicone do najniższej 40 gr / m2 Uchwałą Rady Miasta 25.05.2011. Jesteśmy pewni ,że to spowoduje wzrost ilości i jakości ogródków gastronomicznych, którymi w innych miastach szczelnie obudowane są pierzeje rynku.
(...)
Dziś Rynek Starego Miasta i całe Stare Miasto zmienia funkcje, całe jest przestrzenią rekreacyjną i deptakiem, gdzie wszyscy przedsiębiorcy bez względu na lokalizację powinni mieć szansę rozwoju.
(...)[/quote]

Gratuluję Pani Marcelinie i jej zespołowi rozwiązania sprwy tej patologii. Dziękuję również przedsiębiorcom, którzy byli skłonni do ustępstw na rzecz wprowadzenia przejrzystych warunków wynajmu ogródków - z pewnością opłaci się to wszystkim.
Od dawna znana jest w tym biznesie zasada - im więcej kawiarni/pubów/restauracji w jednym miejscu tym więcej klientów, stąd min. szczera współpraca właścicieli tychże lokali na warszawskim Nowym Świecie, czy też poznańskim Rynku Starego Miasta - to działa i będzie działało także u nas.
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: przedsiębiorcy będą mieli lepiej

Postautor: tomasz birezowski FRO » 29 maja 2011, 20:59

Chciałbym jeszcze wyrazić nadzieję, że takie działania jak cywilizowanie przestrzeni miejskiej poprzez powięszkanie przestrzeni publicznej wolnej od ruchu samochodowego będzie postępowało w dobrym kierunku. Jak najszybciej do obszaru tego "placu" jakim stanie się Stare Miasto powinny dołączyć ulice: 11 Listopada, Stara Warszawska i Dąbrowszczaków.
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: przedsiębiorcy będą mieli lepiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 30 września 2011, 11:01

Szanowni Państwo
Spadły jesienne liście, trzeba podsumować to trudne lato i zaplanować następne, które będzie kolejnym krokiem w ożywieniu i poprawie estetyki Starego Miasta.

Żeby podsumować nasze tegoroczne rozmowy, doświadczenia praktyczne, sukcesy i potknięcia proponuję Państwu wzięcie udziału w stworzeniu jednego, bardzo konkretnego raportu z estetyzacji sezon 2011.
Raport pisze Asystentka Prezydenta ds. Estetyzacji dla Prezydenta Miasta, ażeby w jednym konkretnym dokumencie przedstawić propozycje własne, mieszkańców, przedsiębiorców, doświadczenia z tego roku i pomysły na przyszłe sezony. Raport będzie też podsumowaniem konsultacji społecznych przeprowadzonych do tej pory. Zależy mi na kompleksowości tego dokumentu, jest on konsultowany z konserwatorami zabytków, drogowcami, instytucjami kultury tak by dać pełen obraz sytuacji i pokazać kierunki i działania na przyszłość.
Stare Miasto z programem estetyzacji i ożywienia gospodarczego okazało się być projektem wielowymiarowym dotykajacym gosporarki, spraw społecznych, prawa i planowania przestrzennego, i prawidłowo, bo powtarzam, że efekt estetyczny osiągniemy tylko wtedy gdy Stare Miasto będzie odpowiednio zaprojektowane ( w sensie małej architektury), zarządzane, skomunikowane i przedsiębiorcy będą zarabiać.
Dlatego Przedsiębiorców zapraszamy serdecznie na kreatywne spotkanie podsumowujące ten rok i definiujące plany na następne do Urzędu Miasta 10.10.2011 o godz. 10.00 a użytkowników forum proszę o podsumowujące posty, które wesprą nasz raport.

Na spotkaniu dla przedsiębiorców poruszane będą też inne tematy, poniżej treść zaproszenia.

Raport z estetyzacji
Starego Miasta
Spotkanie robocze dla przesiębiorców
10.10.2011 godz. 10.00 sala 219Szanowni Przedsiębiorcy!
Zapraszamy na spotkanie robocze podsumowujące cykl konsultacji dotyczących poprawy wizerunku estetycznego oraz ożywienia gospodarczego Starego Miasta.
Czekamy na Wasz głos, także w formie pisemnej.

W programie:
- dyskusja i sprecyzowanie wniosków z funkcjonowania starówki w sezonie 2011;
- sformułowanie planów i oczekiwań przedsiębiorców na rok 2012, które umożliwią podejmowanie decyzji strategicznych dla funkcjonowania i kształtu Starego Miasta;
- przedstawienie planów zmian przestrzennych i organizacyjnych na sezon 2012 i lata następne, w obrębie małej architektury oraz organizacji handlu i wydarzeń kulturalno – rozrywkowych;

Ponadto
- dyskusja o Starym Mieście w kontekście Euro 2012 i sondaż preferencji restauratorów i przedsiębiorców – Football free czy football friendly?
- Informacja o przygotowaniach do III Jarmarku Warmińskiego
raportgraf.jpg

raport3.jpg
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Stare Miasto- nasza wspólna sprawa ( projekt )

Postautor: bartek_b » 11 października 2011, 14:48

Mam nadzieję, że przewidziane jest również otwarte spotkanie podsumowujące dla osób biorących udział w konsultacjach, a nie będących przedsiębiorcami.
W trakcie konsultacji poruszane tematy rozrosły się z małej architektury i estetyzacji do rozmów o przyszłości Starego Miasta, co jest dobrym kierunkiem.

Moje podsumowanie:
1. Ujednolicenie kolorystki i materiałów wykorzystywanych w tworzeniu ogródków jest działaniem w dobrą stronę.
2. Powinien zostać wprowadzony zakaz ruchu samochodowego na całym obszarze Starego Miasta. Pozwoliłoby to odzyskać pozostałe uliczki dla ludzi. Okazja do tego działania jest znakomita gdyż trwają konsultacje w sprawie budowy parkingów.
3. Likwidacja parkingu wokół Katedry.
4. "Fontanna" powinna zostać zlikwidowana. W jej miejsce można by np. postawić makietę średniowiecznego Olsztyna lub prawdziwą fontannę z otwartego konkursu architektonicznego.
5. Zamiana obecnie istniejącej sceny staromiejskiej na scenę kameralną. Obecna scena zasłania budynek Starego Ratusza.
6. Kwiaciarki znakomicie się komponują z utworzonymi ogródkami, nie trzeba ich przenosić.
7. Należy zmienić sposób przejścia z Targu Rybnego do Starego Ratusza, obecne schody stanowią znaczne utrudnienie w poruszaniu się, a dla niektórych stanowią barierę nie do przejścia (rodzice z wózkami, osoby mające problemy z poruszaniem się, osoby starsze, niepełnosprawne i rowerzyści).
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

Odp: O:MATERIAŁY GRAFICZNE DO DYSKUSJI

Postautor: Marian Jurak » 11 kwietnia 2012, 20:10

Zniknęła kamienica przy Pieniężnego. Ja tego budynku nie żałuję. Widzę plusy tej sytuacji - otworzył się widok na katedrę i budynki parafialne usytuowane na wysokiej skarpie (choć to trochę powiedziane na wyrost - widok psują zabudowania gospodarcze, mam nadzieje, ze tez znikną lub zmienia stan techniczny i wygląd), widok który może być bardzo ciekawym elementem krajobrazu miasta. Są też i minusy - mamy kolejny pusty plac w centrum miasta. Niestety - obawiam się, ze mogą zaistnieć także zagrożenia dla tej części miasta. Z prasowych doniesień dowiedziałem się, że teren należy do prywatnego inwestora i zamierza on postawić tam jakiś wyjątkowy obiekt. Z całym szacunkiem do tego zamiaru, budzi to jednak mój niepokój. Po "osiągnięciach" architektonicznych zafundowanych nam ostatnio (że wspomnę tylko plac przed Ratuszem) obawiam się, ze powstanie kolejne "wybitne dzieło" bez szacunku do otoczenia i tradycji, ale obrazujące wielkie ego wybitnego w swojej samoocenie architekta. Obym się mylił. Jednak chciałbym, aby przekazane zostały do publicznej wiadomości zamiary dotyczące zagospodarowania tego obszaru. Póki nic w tamtym miejscu nie stoi jest czas na dyskusję, z inwestorem także.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna