System Informacji Miejskiej

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

System Informacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 22 września 2010, 14:40

Dzieląc dla porządku wątki dotyczące wizerunku przestrzennego Olsztyna proponuję przenieść dyskusję na temat SIMU i Mebli Miejskich tutaj.
Aby sensownie zacząć wątekprzygotuję zaraz zestaw graficznych materiałów wyjściowych. Jutro od rana będziemy mogli nad nimi dyskutować. Jeśli jednak już dziś są sugestie i spostrzerzenia na temat SIM i MM proszę zamieszczać je tutaj.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:System Informacji Miejskiej i Meble Miejskie

Postautor: Zenon » 23 września 2010, 13:41

Proszę o informację kto i na jakich zasadach będzie dobierał meble miejskie oraz wiaty przystankowe, które zostaną ustawione w ramach realizacji inwestycji "tramwajowej" (modernizacja systemu transportu miejskiego).
Czy będą to projekty narzucone wykonawcy inwestycji przez zamawiającego, czy też wykonawca przedstawi własne propozycje?
Czy będzie Pani brała udział w zatwierdzaniu mebli miejskich zaproponowanych przez wykonawcę dla tej inwestycji, jeśli wykonawca zostanie zobowiązany do przedstawienia własnych propozycji?
Zenon
 
Posty: 49
Rejestracja: 26 marca 2010, 09:19

O:System Informacji Miejskiej i Meble Miejskie

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 24 września 2010, 08:11

Przygotowujemy ogólną strategię meblowania miasta. Ma ona polegać na tym, że Olsztyn będzie miał określone, meble podstawowe ( różne dla części historycznej, współczesnej i terenów zielonych). Funkcją mebli podstawowych jest uporządkowanie miasta. Jednak na trasie tramwajowej, jak i w całym mieście mamy miejsca wyjątkowe, które zasługują na wyjątkowe umeblowanie. W tych miejscach będziemy proponowali wykonawcy zaproponowanie mebli wyjątkowych tzw. linii design.
Dam przykład z Warszawy, przystanki tramwajowe i zejścia do metra są standardowe, co doskonele identyfikuje je w przestrzeni ( widać z daleka gdzie są i łatwo rozpoznać jaką pełnią funkcję). W przestrzeniach wyjątkowych jak Trakt Królewski i ulica Nowy Świat , zorganizowany został konkurs na wyjątkowe meble miejskie, te meble ( przystanki, kioski, ławeczki) dziś już stoją i dopasowane są stylistyką idealnie do chrakteru tego wyjątkowego miejsca. Kolejnym przykładem jest mała architektura Placu Bankowego w okolicy Kina Muranów - tam przystanki , wejście do metra są stalowe z charakterystyczną kratownicą, innym wyjątkowym przykłądem jest wejście do stacji metra Plac Wilsona.
Niestety nie mam czasu wykonać dla Państwa researchu i zaprezentować zdjęcia z tych miejsc ale jeśli sami Państwo to zrobią wpisując słowa kluczowe, które tu podałam odczytają na pewno ideę.

Wracajac do spraw olsztyńskich, najpierw musimy wydzielić strefy , w których będą stały konkretne meble podstawowe, potem zaproponujemy ich design z gotowych, dostępnych na rynku mebli. Nie oznacza to oczywiście, że Olsztyn będzie miał tylko jednego dostawcę mebli. Zaproponujemy ramy designu, w których zamawiane w poszczególnych inwestycjach meble powinny się mieścić aby spełnić nasze nowe standardy.
W tej kwestii będę współpracować z dyr.Jaszczukiem.
Dziś już zaznaczam, że proszę nie spodziewać się ode mnie decyzji - jaki konkretny mebel i barierka - gdzie? na jutro. Chcąc uporządkować miasto systemowo trzeba dać nam czas na przemyślenie strategii dla mebli, która jak pisałam w innych wątkach ściśle wiąże się z innymi elementami wizerunku przestrzennego miasta.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:System Informacji Miejskiej i Meble Miejskie

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 24 września 2010, 14:23

Przedstawiamy koncepcję tablic, które są jedną ze składowych systemu informacji miejskiej.
Na jednakowym layoucie- czyli układzie graficznym i jednolitej mapie możemy pokazywać różne treści. Przedstawione są tablice tematyczne i orientujące w dwóch zoomach. Wszystkie tablice z mapą zaopatrzone są też w małą mapkę pokazującą dany obszar w większej skali.
Na tablicy z większym zoomem ( nazywamy ją zoom 2) będą umieszczane ikony ważnych budynków w izometrii 3D. Ikony budynków pomogą turystom i mieszkańcom orientować się w terenie. Na mapie zoom 2 przewidujemy umieszczenie nazw wszelkich atrakcji podzielonych w kategoriach : kultura, natura, rekreacja, rozrywka.
Kolorystyka tablic, która ściśle wiąże się z innymi elementami SIMU oraz ogólnym wizerunkiem miasta jest następująca: Olsztyn jest zielony, podstawowym kolorem informacji w przestrzeni miejskiej jest ciemna zieleń, na której informacja pisana jest kolorem jasnozielonym - limonką. Obszar historycznego Śródmieścia i Starego Miasta ma kolorystykę brązowo-beżową. Czyli taką, która stylistycznie będzie pasowała do historycznej zabudowy. Obrazek Obrazek Obrazek

na ostatniej ilustracji zaprezentowane są min. tablice, które już stoją w Lesie Miejskim i są prezentacją Systemu Tras Rowerowych, które wysiłkiem społeczników i urzędników powstały już w proponowanym przez Ratusz layoucie.
Załączniki
kolorystyka_stref_prezentacja.jpg
kolorystyka_stref_prezentacja.jpg (158.01 KiB) Przeglądany 42102 razy
kolorystyka_stref_prezentacja.jpg
kolorystyka_stref_prezentacja.jpg (158.01 KiB) Przeglądany 42102 razy
kolorystyka_stref_prezentacja.jpg
kolorystyka_stref_prezentacja.jpg (158.01 KiB) Przeglądany 42102 razy
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:System Informacji Miejskiej i Meble Miejskie

Postautor: Zenon » 18 października 2010, 17:15

Podstawowa uwaga co do tablic już ustawionych w Lesie Miejskim, a odnosi się do całego SIM-u i ogólnie SIW-u: czcionka tekstów powinna być przynajmniej 2x większa! Żeby przeczytać opisy umieszczone na tablicach trzeba stanąć max. 0,5m od tablicy, co w praktyce ogranicza możliwość czytania tablicy przez więcej niż 1 osobę. A co z ludźmi o słabszym wzroku?

Druga sprawa dotycząca tras w Lesie Miejskim: na drzewach jest tyle oznaczeń, że czasem nie wiadomo, które odnoszą się do nowych tras rowerowych, które do tras biegowych, a które do szlaków PTTK... Uważam, że znaki powinny być wyraźniej zróżnicowane graficznie i poszczególne symbole powinny być jasno opisane na tablicach. To samo dotyczy oznaczeń różnych szlaków/tras na mapkach.

Po trzecie: na wszystkich mapkach powinien być pokazany cały system tras, a nie tylko wybrana 1 trasa, ponieważ zdarza się, że ktoś zabłądzi i chciałby wrócić na swoją trasę, albo po prostu "przeskakuje" z jednej trasy/szlaku na inną (ile można jeździć tą samą trasą ;) ).
Zenon
 
Posty: 49
Rejestracja: 26 marca 2010, 09:19

O:System Informacji Miejskiej i Meble Miejskie

Postautor: Mazaki » 31 października 2010, 21:14

Witam serdecznie.
Bardzo podoba mi się pomysł usystematyzowania pewnych spraw w mieście. Zdecydowanie popieram ujednolicenie tablic informacyjnych i co najważniejsze ustawienie ich w takiej ilości, żeby nie tylko turysta, ale również mieszkaniec miasta mógł znaleźć interesujący go obiekt/ulicę.

Prawidłowa tablica informacyjna poza odpowiednią informacją powinna właściwie ją pokazywać. Barwy stosowane do oznaczenia powinny pasować do siebie przy jednoczesnym wykluczaniu. Stosowanie kontrastu po pierwsze przyciąga oko, po drugie nie męczy go. Książki do dnia dzisiejszego najczęściej są drukowane czarnym tuszem na białym papierze, jest to nie tylko najtańsze, ale również zalecane przez optyków.
Proponowane zestawienie zieleni z żółcią może nie zdać egzaminu. Zieleń ma za małe zdolności absorbowania światła słonecznego, a żółć światło odbija. Nie jest to zestawienie kontrastowe, a dodatkowo męczy oczy. Będzie niewidoczne dla kierowców i może ich oślepiać. Można pozostać przy takiej kolorystyce, jednakże należy trochę ją dopracować (temperatura, luminancja itd.).

Druga sprawa to wielkość liter. Im większe tym wyraźniejsze, a przez co zyskujemy chęć turysty/przyjezdnego do podróżowania po dobrze - wyraźnie oznakowanym mieście. Litery na nowych tablicach powinny być 2 razy większe niż na obecnych. Proponuję jako przykład oznaczenia Rzeszowa i wielkość tamtejszych liter.

Pozdrawiam serdecznie i oferuję pomoc przy doborze barw.

Mazaki
Mazaki
 
Posty: 5
Rejestracja: 31 października 2010, 19:43

O:System Informacji Miejskiej i Meble Miejskie

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 02 listopada 2010, 15:54

Witam Państwa,
temat Systemu Informacji Miejskiej to jeden z trzech najważniejszych elementów procesu estetyzacji miasta. Także zapewniam, że cały czas nad nim pracujemy, wszystkie tu zawarte uwagi czytam i notuję. W przypadku Simu rozmawiamy na etapie projektu, dlatego uważnie przyglądam się wszystkim sensownym komentarzom.
Proces projektowania całego systemu przebiega równolegle z innymi projektami mającymi uporządkować i ujednolicić wizerunek przestrzenny Olsztyna.

Chcę Państwa uświadomić w jednej kwestii a tym samym poprosić o cierpliwość.
Przystąpienie do projektowania i realizacji Systemu Informacji Miejskiej to wielka i kosztowna sprawa- na pewno musi być podjęta Uchwałą Rady Miasta i zabudrzetowana z odpowiednim wyprzedzeniem.

To co dzieje się teraz to szkicowanie i budowanie pomysłu na sam system i jego graficzne i architektoniczne przedstawienie. Tablice w Lesie Miejskim traktujemy jako tzw. „wdrożenie beta” czyli test systemu. Rozwiązania graficzne w lesie są jeszcze świeże, będą się zmieniały. ( grafika nadrukowana jest na folii monomerycznej, także łatwo i tanio możemy przekleić zawartość graficzną tablic).
Aktualnie projektowana jest druga część Systemu Tras Rekreacyjnych w Lesie Miejskim, Dyrekcja Lasów przymierza się też do wymiany tablic edukacyjnych – wszystkie nowe tablice będą wykonane w SIM-ie , który coraz bardziej się precyzuje.
Stare tablice ( te zrealizowane w sierpniu tego roku) zostaną przeklejone, ponieważ ujednolicona zostanie mapa i ikonografia różnych szlaków rekreacyjnych. Dzięki chęci współpracy rowerzystów, którzy zrealizowali projekt Tras Rowerowych w Lesie Miejskim, mogliśmy przetestować założenia SIMU, teraz powracamy do tematu i pracujemy nad polepszeniem jakości grafiki, przede wszystkim mapy.
Drugą sprawą jest to, że tablice postawione w Lesie Miejskim ( na razie na trasach rowerowych- ponieważ w ramach projektu Tras Rowerowych ) docelowo staną się tablicami SIM- pokazującymi Szlaki Rekreacyjne wszystkich dyscyplin, historię lasu oraz wiedzę o lesie.

Wracając do ogółu.
Projekt SIMU jest teraz szkicowany, doprecyzowywany tak, by móc go zaprezentować Radzie Miasta i zabrać się w przyszłości za realizację. Projekt SIMu powstaje razem z innymi elementami Programu Estetyzacji Miasta np. Strategią Meblowania Miasta.

Także jak, wcześniej mówiłam w tym wątku będę pokazywać i konsultować z Państwem proponowane rozwiązania i postępy projektu. Niebawem pojawi się cała nowa porcja informacji, nad którą aktualnie pracujemy.

Teraz na zakończenie obrazek pokazujący sytuację dzisiejszą i efekt, który osiągniemy wprowadzając SIM, wszystkie dzisiejsze nieskoordynowane tablice, znaczki tabliczki będzie można zawrzeć w jednakowym czytelnym systemie, który nie będzie odciągał uwagi od architektury i przyrody.
Samym porządkiem, konsekwencją i umiarem komunikatu wizualnego tablice SIM będą przyciągały wzrok. Obrazek
Załączniki
wizka_przed_po_mini.jpg
wizka_przed_po_mini.jpg (283.09 KiB) Przeglądany 42102 razy
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O:System Informacji Miejskiej i Meble Miejskie

Postautor: Mazaki » 06 listopada 2010, 19:50

Tablice w barwach brązu są czytelne, oczywiście przy odpowiedniej wysokości czcionki. Nie można tego samego powiedzieć o tablicach w barwach zieleni. Dla przykładu, stoją takie przy ul. Leśnej, przy Sikorskiego, przy Moście Jana. Trzeba wytężać wzrok, żeby wysublimować literki i właściwie odczytać informację. W przypadku oznaczenia takimi barwami nazw ulic, zwłaszcza na skrzyżowaniach kierowcy będą mieli osłabioną czujność, bo zamiast zważać na bezpieczeństwo na drodze będą się wpatrywać w malutkie, ciężkie do rozczytania literki.
Mazaki
 
Posty: 5
Rejestracja: 31 października 2010, 19:43

O: Meble Miejskie

Postautor: Spooky » 17 listopada 2010, 18:02

Bardzo się cieszę, że można już zobaczyć pierwsze efekty Pani działań.

Mam natomiast kilka spostrzeżeń do materiałów. Proponowałbym wprowadzić strefę 4 na terenach zielonych wewnątrz miasta. Moje propozycję to park Kusocińskiego, centralny, teren poligonu oraz park pod Nagórkami.

Zgadzam się z Panią, że Olsztyn nie potrzebuje dedykowanych mebli do każdej strefy. Ale uważam, że każda z nich powinna mieć wybrane przynajmniej podstawowe modele najczęstszych sprzętów. Olsztyn to małe miasto, pozwoli to uniknąć mijania co paręset metrów innych mebli. Dla zamkniętych przestrzennie miejsc jak place czy skwery mała architektura mogłaby być inna, zgodna z wytycznymi, także dla podkreślenia odrębności miejsca.

Takie rozwiązanie pozwoli w odpowiedni sposób wyeksponować miejsca ważne, a z drugiej strony będzie stanowić ułatwienie nie tylko dla służb miejskich, ale też dla innych podmiotów (np. spółdzielnie mieszkaniowe) które będą chciały dbać o estetykę miasta.

Potwierdzam słowa przedmówców. Należy popracować nad kontrastem zielonych tablic i powiększyć rozmiar liter na wszystkich.

I tak z innej strony.
Czy będzie miała Pani wpływ na wzory mebli w parku centralnym?
Spooky
 
Posty: 42
Rejestracja: 16 kwietnia 2010, 17:29

O: Meble Miejskie

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 18 listopada 2010, 08:26

Witam,
niestety sugestii o jednakowych meblach w każdej strefie nie da się spełnić.
Chciałabym, żeby tak było ze względów estetycznych, ale nie da się ze względów formalno-prawnych.
Meble miejskie wymieniane są w różnych częściach miasta w różnych terminach, w miarę zużycia. Na wszystkie meble rozpisywane są przetargi aby umożliwić wielu producentom staranie się o kontrakt sprzedaży. Nieuczciwym wobec producentów było by wyspecyfikowanie jednego typu mebla, bo musiał by to być mebel jednej firmy. Dlatego zdecydowaliśmy po prostu stworzyć RAMY STYLISTYCZNE dla stref. To pierwszy krok do uporządkowania. Kolejnym krokiem jest wdrożenie tego pomysłu, które zajmie dobrych kilka lat ze względu na to że mamy wielu operatorów, którzy stawiają meble miejskie.
Kto inny stawia kioski, wiaty przystankowe, słupy ogłoszeniowe, ławki, barierki. Zachęcenie wszystkich tych jednostek do chociażby jednakowej kolorystyki i trzymania się zasad jest nie lada wyzwaniem. Dlatego z jednej strony jestem pełna optymizmu do tej sprawy, a z drugiej zdaję sobie sprawę ze skali przedsięwzięcia.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O: Meble Miejskie

Postautor: Zenon » 19 listopada 2010, 10:33

Marcelina Ch.Kuberska napisał:
Nieuczciwym wobec producentów było by wyspecyfikowanie jednego typu mebla, bo musiał by to być mebel jednej firmy.

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Wiem z własnego doświadczenia, że taki sam produkt może być wykonany przez różnych producentów/wykonawców - pod warunkiem, że narzucony im zostanie konkretny projekt. Oczywiście produkty wykonane przez różnych wykonawców mogą różnić się pewnymi szczegółami związanymi z technologią i starannością danego wykonawcy, ale to nie jest najważniejsze. Moim zdaniem w strefach "mniej chronionych" można dopuścić własne propozycje producentów (pod warunkiem, że będą spełniać postawione wymagania), ale w strefie śródmiejskiej i Starego Miasta projekty mebli powinny być konkretnie określone przez miasto (najlepiej wybrane w drodze konkursu) i po zatwierdzeniu rozwiązań prototypowych narzucone wykonawcom.
Zenon
 
Posty: 49
Rejestracja: 26 marca 2010, 09:19

O: Meble Miejskie

Postautor: BorOl » 18 stycznia 2011, 08:44

Proszę o jakieś świeże informacje na temat projektu. Na przełomie 2010 i 2011 roku na przystankach komunikacji miejskiej pojawiły się dyskusyjnej urody szare kosze na śmieci. Wydano spore pieniądze na elementy, które w żaden sposób nie nawiązują do przedstawionych tutaj przykładów. Rozumiem, że nic nie zmieni się z dnia na dzień, ale szkoda, że pomija się okazje do wprowadzania zmian "przy okazji".
BorOl
 
Posty: 607
Rejestracja: 19 marca 2010, 10:24

O: Meble Miejskie

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 18 stycznia 2011, 12:47

Szanowni Państwo,
przepraszam za długie milczenie ale od dziś mogę już operować konkretami i zapraszać na spotkania i do intensywniejszej wymiany zdań.

W przyszłym tygodniu przedstawimy Państwu „Program Estetyzacji Miasta”, który przygotowuję od początku pracy w Ratuszu. W skład tego programu wchodzi kilka dużych projektów jak omawiana już strategia meblowania czy SIM.

[color=#400000]Chcemy zaproponować Państwu cykl, różnorodnych spotkań dotyczących tematu KULTURY PRZESTRZENI I WIZERUNKU PRZESTRZENNEGO MIASTA. Gościć nas będzie Biblioteka Wojewódzka, wszystkie spotkania z tego cyklu odbędą się w Atrium Starego Ratusza na Rynku.[/color]

W lutym odbędą się dwa bardzo ważne spotkania
2 lutego o 16.30 - wnikliwie przedstawimy pomysł na Program Estetyzacji Miasta
Omówimy wszystkie projekty. Materiały graficzne i tekst programu udostępnimy tydzień wcześniej na platformie, także zachęcam do przygotowania się na spotkanie.
16 lutego o 16.30 – porozmawiamy o problemie, potencjale i pomyśle na Stare Miasto.
To spotkanie będzie pierwszym z rocznego cyklu rozmów, konsultacji społecznych, które już u zalążka projektu mają poznać oczekiwania mieszkańców w sprawie naszej marniejącej wizytówki miasta. To spotkanie będzie bardzo ciekawe, ponieważ będziemy je prowadzić pokazując wszystko na modelu 3D Starego Miasta. To oznacza, że każdą propozycję będzie można szybko wizualizować i zobaczyć czy faktycznie jest słuszna. Zaproszeni zostaną przedsiębiorcy, mieszkańcy Starego Miasta oraz urbaniści i specjaliści od aktywizacji gospodarczej miast, dzielnic. Problem estetyki jest ściśle związany z możliwościami gospodarczymi przedsiębiorców, dlatego połączymy te dwa tematy.

Następne spotkania będą szczegółowo omawiały projekty jak System Informacji Miejskiej, Strategia Meblowania, pomysł na zwalczenie dzikiej i nieestetycznej reklamy.
Te spotkania będą przeplatane kolejnymi dotyczącymi Starego Miasta. Za każdym razem na roboczym modelu 3D będą wprowadzane wspólnie wypracowane zmiany, które może pozwolą nam określić jakiego Starego Miasta i z jaką ofertą chcemy.

Co do nowych śmietników na przystankach to faktycznie ja zadecydowałam o ich kolorze- szary w strefie nowoczesnej. Niestety wybór formy firma, która je postawiła pozostawiła sobie. Formy nie trzeba komentować, jest archaiczna i formalnie nie pasuje do nowoczesnych przystanków. Co gorsza są to lekkie śmietniki, którymi wandale będą wybijać szyby. Takiego rozwiązania nie zaopiniowałabym pozytywnie. Cieszę się ,że są szare a nie zółte, jak już mówiłam wcześniej nie mogę prawnie narzucić konkretnej formy. Mogę ratować się opiniowaniem wniosków, które wpłyną. Dlatego właśnie powstała Strategia Meblowania, ona ma być regulacją w sprawie małej architektury, którą stawia dziś w mieście mnóstwo różnych podmiotów. A brak koordynacji widać na ulicach. Niestety dopóki Strategia Meblowania ( to jest olbrzymi dokument z obrazkami) nie zostanie przekonsultowana, dopracowana, zaopiniowana przez konserwatorów zabytków i inne służby, a wreszcie uchwalona przez Radę Miasta, to to czy jednostki meblujące miasto zgłoszą się do mnie po zaopiniowanie rozwiązania, pomoc w wybraniu rozwiązania jest na razie ich dobrą wolą.

Niestety nie mogę nawet winić innych służb bo nie mam jeszcze gotowego, uchwalonego, oficjalnego dokumentu, którym mogli by się kierować i gdzie mieli by nakaz konsultowania rozwiązań. Na razie wszystko odbywa się na zasadzie chęci do współpracy.
Np. z Zakładem Targowisk Miejskich pracujemy nad zmianą formy słupów ogłoszeniowych i toalet publicznych, na sezon letni będziemy mieć pierwsze efekty.
Przy nowo powstających inwestycjach, gdzie uczestniczę w rozmowach i mam prawo opiniować nie zdarzy się na pewno przysłowiowa już żółta barierka w strefie historycznej.

Także zapraszam na spotkanie „face to face” a potem żywą dyskusję o szczegółach przedsięwzięcia estetyzacji miasta już 2 lutego.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

O: System Informacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 25 lutego 2011, 00:01

Zainteresowanych szczegółami projektu SYSTEM INFORMACJI MIEJSKIEJ i przedstawieniem swoich uwag zapraszamy w środę 2 marca na godzinę 16.30 na pierwsze spotkanie w tej sprawie. Spotkanie odbędzie się w Atrium Starego Ratusza, Biblioteka Wojewódzka.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: System Informacji Miejskiej

Postautor: bartek_b » 28 lutego 2011, 11:58

W ramach Systemu Informacji Miejskiej proponowałbym zainstalowanie tablic informacyjnych na budynkach historycznych. Można by je instalować na budynkach powszechnie uważanych za historyczne np.: Stary Ratusz, Katedra, Wysoka Brama, Kościół Garnizonowy, jak i tych mniej znanych: Villa Maria przy Rondzie Bema, Casablanca, zabytkowe kamienice w obrębie Nowego Miasta.
Taka tablica zawierałaby informacje na temat daty powstania danego budynku, jego historii, ludzi z nim związanych: mieszkńców, projektantów, itp.
Tablice byłyby ponumerowane, a numery, z ich krótkim opisem znalazłyby się na mapie podstawowej SIM. Ułatwiłoby to zwiedzanie Olsztyna i zachęciło do odwiedzenia miejsc mniej znanych, a cennych historycznie, architektonicznie.
Tablica w żaden sposób nie mogłaby psuć architektury danego budynku. Wydaje mi się, że najlepsze byłyby przezroczyste tablice nie zaburzające kolorystyki budynku.
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

Następna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna