System Umieszczania Reklam

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 12 października 2011, 08:15

[quote=""Marcelina Ch.Kuberska" post=2040"]
Sprawdziłam status legalności reklam ledowych na Czarnej Perle i Społem - są legalne , były na to wydane zgody i podobno wprowadzenie planu nie może takiej zgody cofnąć.
To niestety potwierdza moja wersję wydażeń i metodę pracy, proszę o cierpliwość i zbieranie ciekawych metod walki z reklamami i wrzucanie tu na wątek.[/quote]

Już pędzę z wyjaśnieniem. Oczywiście, ze plan może zmienić zgody na umieszczenie czegoś na fasadach budynków itp. W takim wypadku będą jedynie wchodziły w grę odszkodowania (opisane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - art. 36). Plan zagospodarowania przestrzennego na terenie, na którym obowiązuje jest prawem, takim samym, jak np. ustawy z ul. Wiejskiej. Skoro zatem tamte prawo może spowodować, że pewne decyzje wydane wcześniej stracą moc, tak samo jest w przypadku planów. To jest naprawdę bardzo dobre narzędzie porządkowania miasta, zarówno z pewnych wstydliwych zaszłości, jak i na przyszłość. Jeżeli Pani chce, mogę przygotować szczegółową analizę prawną, żeby nikt nie wmawiał Pani więcej, że jest inaczej :)
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 12 października 2011, 08:15

Mam wrażenie,że rozmawiamy po kilka razy o tym samym, jak już pisałam na początku SUR będzie dotyczył tylko budynków gminy i jestem tego świadoma.
Pisałam o tym wiele postów.
Wracamy do punktu wyjścia powtórzę więc jaki jest plan.: SUR dla gminy, kampania promocyjna szkolenia dla agencji reklamowych, wspólpraca z prywatnymi właścicielami budynków. Bez definicji Przestrzeni Publicznej od Ministra Infrastruktury, tylko tyle możemy zrobić. Takie uchwały funkcjonują min. w Warszawie.
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 12 października 2011, 08:24

[quote=""Marcelina Ch.Kuberska" post=2043"]Mam wrażenie,że rozmawiamy po kilka razy o tym samym, jak już pisałam na początku SUR będzie dotyczył tylko budynków gminy i jestem tego świadoma.
Pisałam o tym wiele postów.
Wracamy do punktu wyjścia powtórzę więc jaki jest plan.: SUR dla gminy, kampania promocyjna szkolenia dla agencji reklamowych, wspólpraca z prywatnymi właścicielami budynków. Bez definicji Przestrzeni Publicznej od Ministra Infrastruktury, tylko tyle możemy zrobić. Takie uchwały funkcjonują min. w Warszawie.[/quote]

I właśnie z ostatnim zdaniem się całkowicie nie zgadzam i właśnie o tym piszę:) Możemy zrobić i to wszystko, o czym się rozwodzimy w tym wątku - za pomocą planów zagospodarowania przestrzennego! Bez definicji od ministra itp. Wystarczy tylko wprowadzić SUR do planów zagospodarowania! SUR sam w sobie, jeżeli ma dotyczyć tylko budynków komunalnych nie będzie praktycznie dostrzegalny, bo jak już pisałem, co z tego, że zniknie kilka plandek, skoro czarna perła dalej będzie straszyć i to pod samym ratuszem. Uchwalenie planu, który zakaże takiej formy "reklamy" spowoduje, że będzie ona musiała zniknąć, bez względu na to, że ktoś kiedyś wyraził zgodę, czy też nie. Po propstu takie traktowanie budynku stanie się niezgodne z prawem.

Dlatego ponawiam prośbę o lobbing w sprawie opracowania planów zagospodarowania dla śródmieścia, których SUR i inne efekty Pani działań (uregulowania, co do mebli miejskich itp) staną się integralną częścią. To jest jedyna droga. W dodatku bardzo szeroka i prosta. Dziwię się zatem, że ciągle staramy się błądzić po krzakach.
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 12 października 2011, 08:39

I jeszcze w sprawie wspominanego wcześniej Sopotu. W zakresie reklamy plan zagospodarowania przestrzennego dla Monte Casino jest mniej szczegółowy niż plan dla Starego Miasta w Krakowie:

- w warstwie zewnętrznej budynków obowiązuje stosowanie tradycyjnych materiałów budowlanych (jak cegła ceramiczna, tynk, piaskowiec, granit, wapień, dachówka ceramiczna, drewno, żelazo kute, mosiądz, miedź, cynk, ołów itp.) oraz detali architektonicznych wywodzących się z form historycznych,
- obowiązuje wymóg sporządzania i uzgadniania z właściwym konserwatorem zabytków studiów krajobrazowo – architektonicznych, których zadaniem jest uzasadnienie koncepcji architektonicznej w kontekście krajobrazu otoczenia,
- zakaz stosowania reklam stałych na obiektach budowlanych i reklam wolnostojących; dla treści reklamowych usług znajdujących się w budynkach ogranicza się powierzchnię reklam do 1 m²,
- zakaz zabudowy loggii i balkonów,
- ochrona stolarki okiennej i drzwiowej - w przypadku wymiany wymagana stolarka drewniana z rekonstrukcją detali i zachowaniem kolorystyki.


Czyli generalnie zakazano jakichkowlwiek reklam, a dozwolono w zasadzie informację o tym, co się znajduje w budynku ograniczając jej powierzchnię. Rozwiązanie, które należałoby przyjąć dla całego Starego Miasta w Olsztynie i bezpośredniego otoczenia ratusza.

Tutaj link dla sopockich planów - http://www.sopot.pl/eGmina/pl/cityzone/ ... /0002.html
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: Suchar » 12 października 2011, 08:45

Póki co, o dobrych planach miejscowych w Polsce możemy zapomnieć. Dopóki gminy będą mogły korzystać z decyzji o warunkach zabudowy z taką łatwością jak teraz, nikt nawet nie kiwnie palcem, żeby tworzyć plany. Cała procedura wydawania decyzji daje ogromne pole do popisu władzom gmin, tak więc któż chciałbym zrezygnować z danych raz możliwości? Przy czym system ten jest bardzo korupcjogenny...

A co do samych pomysłów walki z reklamami. W Polsce przydałaby się metoda zero-jedynkowa. Taka jaką zastosowana w jednym z miast Brazylii. Postanowiono w nim usunąć wszystkie reklamy, bannery, szyldy itp. Oczywiście był to tylko rodzaj terapii szokowej, bowiem z czasem opracowano szczegółowy regulamin umieszczania reklam. Myślę, że gdyby w ciągu kilku tygodni dokonać takiej czystki w Olsztynie, mieszkańcy zauważyliby, iż miasto wygląda o niebo lepiej bez tych wszystkich bannerów, szmat itd. A to byłby już ogromny postęp, który zmusiłby do zmiany myślenia wśród samych przedsiębiorców.

Zdaję sobie sprawę, że w naszych warunkach jest to pomysł ocierający się o fantastykę, ale może jakiś mały eksperyment? A potem sonda wśród mieszkańców, co im się bardziej podoba?
Suchar
 
Posty: 58
Rejestracja: 08 stycznia 2011, 11:16

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 12 października 2011, 08:57

[quote=""Suchar" post=2046"]Póki co, o dobrych planach miejscowych w Polsce możemy zapomnieć. [/quote]

Otóż, jak wskazują przykłady Krakowa, czy Sopotu, nie musimy zapominać. Wręcz przeciwnie, powinno naciskać się na każdym polu, żeby w końcu zostały uchwalone także w Olsztynie.

Co do "terapii szokowe". Ciekawe rozwiązanie, ale na jakiej podstawie prawnej chciałby Pan jej przeprowadzić?

I generalnie problem widzę w tym, że w tym temacie poruszamy się z punktu widzenia prawa w sferze czystej abstrakcji (vide usunięcie reklam) albo w sferze działań nieskutecznych (SUR wyłącznie dla budynków miasta). Jest to o tyle dziwne, że ustawodawca wyposażył gminy w naprawdę świetny instrument kształtowania wizerunku przestrzennego miasta, skoro art. 6 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprost wskazuje, że ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego kształtują, wraz z innymi przepisami, sposób wykonywania prawa własności nieruchomości. Plany wyznaczają zatem granice prawa własności, której nie można przekroczyć.
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 12 października 2011, 11:01

Dodam kilka słów do tego, co pisałem powyżej, gdyż nie chciałbym być źle odebrany, a jak teraz sam czytam swoje słowa to mam mieszane uczucia ;-)

Bardzo doceniam pracę, jaką wykonała i wykonuje Pani Marcelina, gdyż jest to zupełnie nowa jakość w olsztyńskim ratuszu. Sądzę jednak, że pracę tą należy skuteczniej zabezpieczyć i utrwalić, a niestety obrane metody nie czynią tego w wystarczający sposób. I to tyle na chwilę obecną.
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: tomasz birezowski FRO » 12 października 2011, 11:17

Nie pozostaje nic innego jak oficjalna prośba o odpowiedzi z Biura Planowania Przestrzennego, które brzmią następująco:

1. Czy Plan Miejscowy dla Śródmieścia jest opracowany, a jeśli tak to czemu nie podlega zatwierdzeniu?
2. Kiedy Plan wejdzie w życie (tzn. jaka jest przewidziana data a nie po jakich procedurach).
3. Jaka jest przyczyna tak długiej realizacji Uchwały z 2004 r.,skoro osoby odpowiedzialne za jej wykonanie pozostają na swoich stanowiskach praktycznie nieprzerwanie od tego czasu?

To chyba będzie pierwsza wypowiedź tego wydziału Urzędu Miasta, który jak dotąd skrzętnie unika odpowiedzi na wiele pytań jakie zadano im na Platformie.

P.S.Post kopiuję do wątku "Wizerunek przestrzenny - uwagi ogólne" w którym powinniśmy prowadzić dalszą dyskusję w tym temacie.
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 25 października 2011, 15:47

Czy można prosić Administratora o przekazanie pytań zadanych w poście powyżej do odpowiedniego wydziału w celu udzielenia odpowiedzi?
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 02 listopada 2011, 17:49

Nie wiem, czy już nawet administrator ma wszystko gdzieś, bo reakcji żadnej... no cóż...

W międzyczasie kolejny przykład olsztyńskiej estetyki reklamowej, wkomponowanej w zabytkowy budynek. Zdjęcie sprzed kilku tygodni.

[url]http://ifotos.pl/zobacz/SL272225J_rppwrrw.JPG/[.url]
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 02 listopada 2011, 17:49

Obrazek
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: santiagowicz » 02 listopada 2011, 17:50

Bardzo proszę administratora o wycięcie posta powyżej.
santiagowicz
 
Posty: 163
Rejestracja: 13 września 2011, 12:40

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: zibi » 02 listopada 2011, 18:41

Na powyższym zdjęciu widać również jakim problemem są anteny do odbioru telewizji satelitarnej. Podobnie jak reklamy szpecą zabytkowe fasady budynków. A wszystko wygląda ohydnie.
zibi
 
Posty: 22
Rejestracja: 28 czerwca 2011, 19:36

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: admin_o » 02 listopada 2011, 20:43

[quote=""santiagowicz" post=2155"]Nie wiem, czy już nawet administrator ma wszystko gdzieś, bo reakcji żadnej... no cóż...
[/quote]

Witam
pytania zostały przekazane do Biura Planowania Przestrzennego.
pozdrawiam
admin_o
 
Posty: 378
Rejestracja: 08 lutego 2010, 12:11

Odp: System Umieszczania Reklam

Postautor: OkiemEkonomisty » 10 lutego 2012, 14:13

Proszę Państwa
Załamałem się
Czy to nowy olsztyński nośnik reklamowy , tak zwana "harmonia olsztyńska" ?

Obrazek

Obrazek
OkiemEkonomisty
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 października 2011, 17:04

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna