Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: szemely » 19 listopada 2011, 20:21

Jeżeli chodzi o umieszczanie tablic na wiatach, to mimo wszystko jestem zwolennikiem ich obecności, najlepiej na frontowej części. Gdy ktoś będzie siedzieć w autobusie ciężko mu będzie dostrzec słupek, za to z dużą łatwością dostrzeże informację na wiacie.

Z podnoszonym argumentem o różnego rodzaju wiatach też można dyskutować, gdyż np. Kraków ma (z tego co dotąd zauważyłem) co najmniej 3 rodzaje wiat, i nie przeszkadza to w umieszczaniu na nich tabliczek. Po prostu w nowych wiatach w ich konstrukcji jest przygotowane miejsce na informację.
szemely
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 listopada 2011, 11:53

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Fallout » 03 grudnia 2011, 11:54

Witam,

Podam przykład, trochę śmieszny. Jakieś pół roku temu kursowałem po Trójmieście, Warszawie i Krakowie. W każdym z tych miast korzystałem z komunikacji miejskiej i jako "obcy" nie miałem najmniejszych problemów z znalezieniem się w nowej rzeczywistości komunikacyjnej (jakże kompletnie inną od naszej ehh). Na przeciw stawiam sytuację kiedy ja Olsztyniak miałem problem z znalezieniem przystanku gdzieś na lubelskiej/cementowej/budowlanej bo ulica długa i wszystkie przystanki tak samo nazwane na rozkładzie. Ponieważ w autobusie brak jakiejkolwiek informacji o trasie autobusu, przyklejony do szyby mijałem anonimowe przystanki, bez nazwy przystanku, bez jego numeru, słupki to wieszaki na rozkłady.. no i bądź tu mądry kiedy wysiąść? Ja, a co z osobą spoza miasta????

Dlaczego musimy wymyślać od nowa koło jak gdzie indziej mamy sprawdzone przykłady?

- W Wawie nazwa przystanku z jego numerem jest na białym tle. Widoczna z daleka i z autobusu. Co ja zobaczę o zmroku na zielonym tle?

- Na większych skupiskach są nawet 2 słupki. Drugi z mapą poglądową przystanków w okolicy i linii jakie są tam obsługiwane. Idealna sprawa dla naszego centrum. Skąd ja Ziutek z Wąchocka mam wiedzieć z którego przystanku w centrum, po której stronie ulicy mam wsiąść aby dojechać na Dajtki? Latać od przystanku do przystanku i patrzyć na każdą linię, gdzie jedzie? Nazwać przystanki Centrum 01, Centrum 02, Centrum 03 itd., podchodzę do mapki podglądowej, i widzę że muszę przejść do Centrum 07 po drugiej stronie ulicy.

- Informacja w autobusie. Czy tablica zwykła czy elektroniczna (daj Panie...). Duża, czytelna, czarno na miałbym, taka jak standardowo w Warszawie, nie ma co wymyślać "naszowego".

BTW Kolorystyka "zielonkawa" jako taka ładna, ale kompletnie nie czytelna, nie widoczna z daleka. Co z osobami starszymi czy ze słabszym wzrokiem? Mi MPK zawsze kojarzyło się z kolorystyką biało niebieską..

Malowaniem wszystkiego na zielono to miasta "ogrodem" nie zrobimy :P
Fallout
 
Posty: 3
Rejestracja: 03 grudnia 2011, 10:59

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Marcelina Ch.Kuberska » 09 grudnia 2011, 08:59

Bardzo dobry post, ze wszystkim się zgadzam i przyznam, że planujemy jeszcze poprojektować systemowe rozwiązania dla komunikacji miejskiej i zamknąć je w sformalizowanym zarządzeniu, które będzie obowiązywać dla przetargów itp.
Także chętnie zaczniemy tu i teraz współpracę z Państwem w tym temacie.

Faktycznie słupek to może być za mało, cały czas chodzi mi po głowie jednak zastosowanie frontowej simowej tabliczki. Jeśli chodzi o te kolory, to się nie bójcie, to są folie odblaskowe pierwszej generacji. Dziś w Olsztynie stosowane są zwykłe folie samoprzylepne, które światła laterni nie odbijają.
Ale reasumując, mam propozycję co do nazw;
- prośba do ZKM żeby wrzucić tu na forum listę naszych olsztyńskich przystanków i dać forumowiczom do edycji, bo w poszczególnych postach się to gubi. Popracujemy sobie wspólnie nad tymi nazwami.


Poniżej linki do Guidów przystankowych w innych miastach

http://www.tfl.gov.uk/assets/downloads/ ... idance.pdf

http://www.planningni.gov.uk/index/poli ... _stops.htm

http://www.tfgm.com/upload/library/07_0 ... elines.pdf


a tu wytyczne rowerowe...które mam nadzieję u nas też postawną, żeby ograniczyć dyskusje przy każdej inwestycji.

http://www.nottinghamshire.gov.uk/cycli ... nguide.pdf
Marcelina Ch.Kuberska
 
Posty: 146
Rejestracja: 22 lutego 2010, 23:01

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: BorOl » 09 grudnia 2011, 10:43

[quote=""Marcelina Ch.Kuberska" post=2471"]a tu wytyczne rowerowe...które mam nadzieję u nas też postawną, żeby ograniczyć dyskusje przy każdej inwestycji.

http://www.nottinghamshire.gov.uk/cycli ... nguide.pdf[/quote]U nas też są dokumenty, które powinny być brane pod uwagę w procesie inwestycyjnym, ale są lekceważone przez urzędników i projektantów. Niestety, problemem nie są przepisy czy wywołany czym innym rzeczywisty brak możliwości, tylko przede wszystkim mentalność tzw. decydentów. Zwróćmy uwagę w którym dziale tego forum znajduje się temat transportu rowerowego... W dziale sportu i rekreacji. Dopóki urzędnicy będą w ten sposób myśleć o rowerach, dopóty żadne opracowania nic nie zmienią.
BorOl
 
Posty: 607
Rejestracja: 19 marca 2010, 10:24

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Kristo » 30 czerwca 2012, 20:20

Witam,
chciałbym wrócić na chwilę do wyglądu i barw przyszłych olsztyńskich tramwajów. Przykładem może być miasto Liege. które chce zbudować linię tramwajową do 2017 r. W tej chwili trwa dyskusja na temat czoła wagonów oraz zastosowanych kolorów. Przedstawiono 12 propozycji, spośród których, można wybierać te, które będą obowiązywały w Liege. Opinia mieszkańców będzie ostateczna! Oczywiście, specjalnie dla Liege będzie projektowane wnętrze tramwaju, ale to akurat jest już standardem nawet w Polsce.
Otóż tak to się robi w Belgii:
http://www.lavenir.net/article/detail.a ... id=1581084
Kristo
 
Posty: 21
Rejestracja: 24 grudnia 2011, 19:10

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Milan » 05 lipca 2012, 22:24

http://zkm.olsztyn.eu/informacje/komuni ... ierz-kolor

http://olsztyn.wm.pl/112820,Olsztyn-Mie ... busow.html

I tym samym postawili Państwo mieszkańców przed faktem dokonanym.

Ciekaw jestem czy na tramwajach w ogóle pojawi się herb miasta i czy SIM (od którego nie ma przecież odstępstw) to przewiduje?
Milan
 
Posty: 59
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 18:16

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Kristo » 05 lipca 2012, 23:07

[quote=""Milan" post=3620"]Ciekaw jestem czy na tramwajach w ogóle pojawi się herb miasta i czy SIM (od którego nie ma przecież odstępstw) to przewiduje?[/quote]

Co jak co, ale herb musi znaleźć się na pojazdach komunikacji miejskiej. Musi być na eksponowanych miejscach tramwajów i autobusów. Nie żadne zameczki, listki, "o!grody" i inne "loga", tylko herb, który jest ważną częścią historii tego miasta. W ciągu najbliższych kilku, czy kilkunastu lat będą jeszcze ze trzy strategie marketingowe, pięć haseł reklamujących miasto i siedem różnych logotypów, a herb nie po to przetrwał wieki żeby go teraz zastępować jakimiś, choćby nawet ładnymi, ale tylko "artystycznymi wizjami" i marketingowymi znakami. Nie wiem czy należy się pytać mieszkańców o herb na tramwajach. Akurat w tej kwestii nie powinno być żadnej dyskusji i nie powinno być wątpliwości.
Kristo
 
Posty: 21
Rejestracja: 24 grudnia 2011, 19:10

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Marta Bartoszewicz » 09 lipca 2012, 13:15

[quote=""Milan" post=3620"]http://zkm.olsztyn.eu/informacje/komunikaty/255-wybierz-kolor

http://olsztyn.wm.pl/112820,Olsztyn-Mie ... busow.html

I tym samym postawili Państwo mieszkańców przed faktem dokonanym.

Ciekaw jestem czy na tramwajach w ogóle pojawi się herb miasta i czy SIM (od którego nie ma przecież odstępstw) to przewiduje?[/quote]

Witam
Gdyby mieszkańcy zostali postawieni przed faktem dokonanym, wówczas znalazłby Pan naszej stronie informacje o tym jak będą tramwaje i autobusy wyglądały. A tymczasem jest tam ankieta, a mieszkańcy mają możliwość głosowania na wybraną propozycję, a co więcej - mogą również przesyłać swoje propozycje (o ile są zgodne z SIM). Dwie z takich propozycji zamieściłam już w ankiecie.
Herb miasta pojawi się na pojazdach, jeśli zażyczą sobie tego mieszkańcy.
Pozdrawiam
Marta Bartoszewicz
 
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, 06:24

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Milan » 09 lipca 2012, 22:22

[quote=""Marta Bartoszewicz" post=3632"]

Witam
Gdyby mieszkańcy zostali postawieni przed faktem dokonanym, wówczas znalazłby Pan naszej stronie informacje o tym jak będą tramwaje i autobusy wyglądały. [/quote]

Zgodziłbym się z Pani teorią, gdyby wybór był inny niż między zielonym a zielonym. Na tym forum padło bardzo dużo propozycji, które w ogóle nie zostały uwzględnione, dając tym samym wyraz, że dyskusja w ramach niniejszego wątku była bezcelowa, bo i tak już zdecydowano kombinacji kolorystycznej, która zresztą jest oderwana od symboliki i historii miasta.

Nikt nam też nie gwarantuje, że za kilka lat przy zmianie opcji politycznej obecny SIM zostanie całkowicie odrzucony i uznany jako błędny.

A co do herbu miasta to osobiście uważam, że nie powinno być to życzeniem, a obowiązkiem, tak samo jak obowiązkiem jest umieszczenie na pojeździe informacji o unijnym dofinansowaniu.

Z poważaniem
Milan
 
Posty: 59
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 18:16

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Marta Bartoszewicz » 10 lipca 2012, 07:29

Zgodziłbym się z Pani teorią, gdyby wybór był inny niż między zielonym a zielonym.
Nikt nam też nie gwarantuje, że za kilka lat przy zmianie opcji politycznej obecny SIM zostanie całkowicie odrzucony i uznany jako błędny.


Witam
Trudno prognozować co będzie za kilka lat. Jeśli SIM będzie wdrażany zgodnie z planem, wówczas w takiej perspektywie będziemy mieli ujednolicone tablice z nazwami ulic/ tablice rozprowadzające ruch kołowy i pieszy/ meble miejskie, etc.
I komunikację miejską, która będzie się w to wszystko wpisywała.

Może być też być tak, że dziś pozostawimy malowanie autobusów i
tramwajów przypadkowi a za kilka lat ktoś się obudzi i zapyta dlaczego nasz tabor nie współgra z resztą miasta.

I kolejna perspektywa - my (ZKM) nie wdrożmy SIM, miasto też zaniecha tej koncepcji i wrócimy do punktu zero - czyli każdy sobie rzepke...

Naszym zdaniem teraz jest najlepszy moment by bezkosztowo wprowadzać SIM tam gdzie się da. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na początku przyszłego roku na ulice naszego miasta wyjedzie nowy przewoźnik autobusowy. Potem tramwaj .... I każdy z nich zamiast pomalować tabor barwami swojej firmy, pomaluje je zgodnie z naszymi wytycznymi. Wytycznymi mieszkańców miasta.

Czy nie przyjemnie będzie w pochmurny, deszczowy dzień wsiąść do fajnego zielono-limonkowego autobusu lub tramwaju? Taką opinię podziela chyba skoro osób, bo mogę zdradzić, że w ankiecie umieszonej na naszej stronie odnotowaliśmy już prawie dwa tysiące głosów! I dla tych ludzi warto było przygotować propozycję. To też pokazuje, że można wśród tych sugestii wybrać coś dla siebie.
Jeśli Panu nie udało się znaleźć nic co trafia Pańaski gust, proszę o przesłanie własnych propozycji. Jeśli będą zgodne z SIM na pewno je umieszczę:)

A co do herbu miasta to osobiście uważam, że nie powinno być to życzeniem, a obowiązkiem, tak samo jak obowiązkiem jest umieszczenie na pojeździe informacji o unijnym dofinansowaniu.

Informacja o dofinansowaniu (jak widać na wizualizacjach na pewno będzie. Co do herbu - dostałam kilka maili w tej sprawie. Poczekamy do 29.07 (wtedy jest zakończenie głosowania) Jeśli do tego czasu mieszkańcy wciąż będą wyrażali opinie, że herb powinien zostać - tak się stanie.

Pozdrawiam
Marta Bartoszewicz
 
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, 06:24

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Milan » 11 lipca 2012, 20:20

[quote=""Marta Bartoszewicz" post=3639"]

Taką opinię podziela chyba skoro osób, bo mogę zdradzić, że w ankiecie umieszonej na naszej stronie odnotowaliśmy już prawie dwa tysiące głosów! I dla tych ludzi warto było przygotować propozycję. To też pokazuje, że można wśród tych sugestii wybrać coś dla siebie.
[/quote]

Proszę tylko nie zapominać, że w naszym kraju często głosuje się przeciw a nie za. Tak też wiele osób robi i w tym przypadku.
Milan
 
Posty: 59
Rejestracja: 21 kwietnia 2011, 18:16

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: bartek_b » 12 lipca 2012, 14:45

Zgadzam się z opinią, że na autobusach i tramwajach musi się znaleźć herb miasta.
bartek_b
 
Posty: 369
Rejestracja: 18 października 2010, 20:49

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: tomasz birezowski FRO » 12 lipca 2012, 16:07

Skoro już mowa o herbie miasta, to jest tu także kilka opcji (posłużyłem się moim ulubionym modelem z Reims).

1. Klasyczny herb na nadwoziu:

[img width=500]http://www.exetermemories.co.uk/em/transport/BusRally6.jpg[/img]
[img width=500]http://i1097.photobucket.com/albums/g359/zygzakFRO/tram1.jpg[/img]


2. Grafika na szybę (wygląda bardzo estetycznie)

[img width=500]http://farm6.static.flickr.com/5060/5467460222_c956952791.jpg[/img]
[img width=500]http://i1097.photobucket.com/albums/g359/zygzakFRO/tram2.jpg[/img]

3. I bardziej współczesne podejście (chociaż można się z tym nie zgadzać ;) )

[img width=500]http://i1097.photobucket.com/albums/g359/zygzakFRO/tram2a.jpg[/img]
[img width=500]http://i1097.photobucket.com/albums/g359/zygzakFRO/tram3.jpg[/img]
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: Marta Bartoszewicz » 16 lipca 2012, 11:15

[quote=""tomasz birezowski FRO" post=3675"]Skoro już mowa o herbie miasta, to jest tu także kilka opcji (posłużyłem się moim ulubionym modelem z Reims).
[/quote]

Witam
Te wariacje z herbem wyglądają ciekawie, nie zapominajmy jednak że nasze tramwaje będą dwukierunkowe, więc św. Jakub na całej szybie niestety nie wchodzi w grę.
Niemniej jednak chętnie przyjmiemy sugestie dotyczące innych lokalizacji:)
Pozdrawiam!
Marta Bartoszewicz
 
Posty: 18
Rejestracja: 29 kwietnia 2011, 06:24

Odp: Wizerunek Komunikacji Miejskiej

Postautor: tomasz birezowski FRO » 16 lipca 2012, 13:45

[quote=""Marta Bartoszewicz" post=3691"]...nie zapominajmy jednak że nasze tramwaje będą dwukierunkowe, więc św. Jakub na całej szybie niestety nie wchodzi w grę.[/quote]

Racja, może to być oczywiście również szyba boczna ;)
pozdrawiam
tb
tomasz birezowski FRO
 
Posty: 473
Rejestracja: 25 lutego 2010, 09:39

PoprzedniaNastępna

Wróć do Wizerunek przestrzenny Olsztyna