Przestrzeń

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Przestrzeń

Postautor: Tomasz Głażewski » 18 czerwca 2012, 17:12

Szanowny Panie Tomaszu

Cieszę się, że przedstawił Pan swoje argumenty. Bo to jasno mówi jakim celom Pana (FRO) propozycje mają służyć. I teraz można dyskutować o środkach jakie takiemu celowi mają służyć. Mi osobiście one (cele) bardzo się podobają. Jeden jest najistotniejszy - moda na spędzanie wolnego czasu. Napisał Pan w mieście, ale domyślam się, że chodzi o Śródmieście. I podoba mi się nie dlatego wcale, że kiedy myślałem o zmianach w funkcjonowaniu ul.Dąbrowszczaków to z niektórym podobnymi założeniami. Co prawda nie na tak długim dystansie ale chyba z bardziej radykalną koncepcją wyłączenia z ruchu 11 Listopada/J. Słowiańskiej. Nadal wydaje mi się, że potencjału atrakcji Olsztynowi starczy na odcinek o jakim pisałem.

Co od lepszości galerii. Ja niestety uważam, że lepszym rozwiązaniem jest powstanie dużych obiektów nie przy jednej ulicy (co będzie przy Sikorskiego) tylko w różnych częściach miasta. Dlatego byłem i jestem zwolennikiem powstania takiego obiektu przy Piłsudskiego/Leonharda. Przy dworcu, na pewno może doprowadzić do tego, że ruch zakupowy nie będzie się skupiał w jednym miejscu.

Niepotrzebnie mi Pan wytyka stanowisko, bo ja również przez całe lata byłem przedstawicielem sektora handlowego i akurat w centrum. A i później miałem po opieką sklepy firmowe w różnych miastach. I mogłem poznać praktyczną stronę wpływania różnymi decyzjami na losy takich obiektów. Po prostu uważam, że zabieranie pewnych praw przysługujących właścicielowi nie jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast sądzę, że właściciele wiedząc w jaką stronę będzie "kształtowany" ten obszar bez problemu sami znajdą rozwiązania jak się w nowej rzeczywistości odnaleźć biznesowo.
Link do Sopocie właśnie o konsekwencjach ograniczeń mówi.

Lokale biurowe są w Olsztynie i ich przybywa. Najnowszy - rozbudowa Cezal. Niedaleko dworca jest nowy budynek Agromy. Ale pojawienie się tzw Parku Naukowo-Tech. z dużą liczbą co tu ukrywać lokali biurowych odbije się czkawką właścicielom komercyjnych. Oczywiście trzeba być innowacyjnym. Lokalizacja parku to akurat mój pomysł. Ale był aktualny w warunkach gospodarczych 2008 roku. Już w 2009 starałbym się, żeby tymi środkami przygotowywać raczej strefę przemysłowo-technologiczną w Tracku.

Problemem funkcjonowania komunikacji w Olsztynie będzie brak obwodnicy. To co miało ominąć Olsztyn będzie nadal jeździć tranzytem. Przez Śródmieście też. Za tramwajem
Tomasz Głażewski

Postautor: tomasz birezowski FRO » 19 czerwca 2012, 15:27

Niestety z powodów zawodowych (które wynikły dzisiaj) nie będę dziś w stanie dotrzeć na spotkanie czego niezmiernie żałuję gdyż bardzo chciałem podjąć w dyskusji wątki o których pisaliśmy poniżej oraz rozwiać pewne wątpliwości.

Jak wszyscy wiemy rozmowa za pomocą forum internetowego oraz ta bezpośrednia to dwa różne światy.
Proszę zatem - jeśli to będzie możliwe - o ustalenie jak najszybszego kolejnego terminu spotkania (2 tyg?) gdyż mamy już drugą połowę czerwca a realnie dopiero jedno (dziś dwa) konkretne spotkania za nami.

pozdrawiam wszystkich wytrwale śledzących wydarzenia w tych konsultacjach
tb
tomasz birezowski FRO

Postautor: Koordynator » 21 czerwca 2012, 16:23

Na ostatnim spotkaniu padła sugestia połączenia nietylko grupy tematycznej "Społeczeństwo" oraz "Gospodarka" w jedną grupę (SG)ale także Przestrzeń i Komunikacja w jedną grupę (PK).
Prosze o racjonalne argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu.
Termin dyskusji proponuje do piątku następnego tygodnia (29-06-2012)
Proponuję także zgodnie z sugestią Tomka Birezowskiego jak najwcześniejszy termin spotkania : 11 lipca 2012 (środa). Tego dnia odbyłoby się spotkanie grupy "Przestrzeń" lub grupy (PK), w zależności jakie rozwiązanie zostanie tu zaaprobowane.
Deriusz Bielas
Koordynator

Postautor: staff1703 » 11 lipca 2012, 12:27

Witam,
Czy zebranie dzisiaj jest aktualne?
Jeśli tak to o której odbędzie się to spotkanie i gdzie?
staff1703

Postautor: admin_o » 11 lipca 2012, 12:39

Dzień dobry,

Zgodnie z informacją przesłaną na adresy mejlowe osób, które złożyły aplikacje do udziału w tych konsultacjach, spotkanie grupy PRZESTRZEŃ odbędzie się 11 lipca
o godz. 17.00 w sali 219 Urzędu Miasta.

pozdrawiam
admin_o

Postautor: tomasz birezowski FRO » 16 lipca 2012, 18:49

Serdecznie polecam wszystkim - tak urzędnikom (zwłaszcza) tak i pozostałym forumowiczom przeczytanie poniższego artykułu, w którym dość zgrabnie opisano charakter śmierci polskich miast jaki ostatnio zachodzi. Oczywiście artykuł nie mówi tego wprost. Dość dobrze pokazane są również możliwości "oswajania" się ze wciąż nowym zjawiskiem jakim są przerośnięte centra handlowe. Myślę, że w najbliższym czasie również FRO pokusi się o podobną analizę sprawy, bardziej na szczeblu lokalnym. Polecam.

>>Centrum handlu zamiast miasta<<
tomasz birezowski FRO

Postautor: kaminski.bartosz » 24 września 2012, 10:27

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach
konsultacji społecznych poświęconych Zintegrowanemu Programowi Rozwoju
Przestrzennego Śródmieścia . Celem dyskusji będzie przygotowanie
dokumentu, w którym znajdą się wnioski społeczne dotyczące rozwoju
Śródmieścia .Przypominamy , że pracujemy w dwóch zespołach warsztatowych:
grupa Przestrzeń i Komunikacja spotyka się w 3 października ( środa) o
godzinie 17.00 w sali nr 219 olsztyńskiego ratusza. Spotkanie grupy
Społeczeństwo i Gospodarka odbędzie się 4 października (czwartek ) o
godzinie 17.00 w sali nr 219

Zapraszam
Aneta Kasperek-Palińska
Koordynatorka Konsultacji Społecznych
Zintegrowanego Programu Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia
kaminski.bartosz

Postautor: Aneta » 05 października 2012, 13:12

Dziękuję za udział w środowym spotkaniu i dyskusję.
Udało nam się wstępnie sformułować kilka wniosków, które mogłyby się znaleźć w podsumowaniu naszych Konsultacji:
Zaproponowaliśmy żeby:
- udrożnić połączenia ze Śródmieściem poprzez wykorzystanie istniejących już układów komunikacyjnych ( kładka Dragonów w przedłużeniu ulicy Sarnowskiego i tunel pieszo- rowerowy w przedłużeniu ulicy Dąbrowszczaków)
- uspokoić ruch w Śródmieściu poprzez np.: obwodowe ukierunkowanie tranzytów wewnątrz miasta czy wyznaczenie tras rowerowych w oparciu o istniejącą już infrastrukturę drogową
- na ulicy Piłsudskiego , na odcinku między skrzyżowaniem z ulicą Dąbrowszczaków a ulicą 1-go Maja zabrać jeden pas ruchu
- utworzyć parkingi buforowe na „ bramach” do Śródmieścia.
To na razie propozycje, możemy do nich powrócić podczas kolejnych rozmów . Następne spotkanie zaplanowaliśmy na 30.10 – godz.17.00

Pozdrawiam
Aneta Kasperek- Palińska
Aneta

Postautor: kaminski.bartosz » 16 października 2012, 12:07

30 października (we wtorek), w ramach konsultacji społecznych poświęconych Zintegrowanemu Programowi Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia, odbędzie się kolejne spotkanie grupy roboczej Komunikacja i Przestrzeń. Spotykamy się o godzinie 17.00
w Ratuszu w sali nr 219. Dyskusja zakończy się około godziny 19.00

Zapraszam

Aneta Kasperek-Palińska

Koordynatorka Konsultacji Społecznych
kaminski.bartosz

Postautor: Jakub Bartoszewicz » 17 października 2012, 14:22

Mając na uwadze, że od poniedziałku całkowicie bezrefleksyjnie ponownie zamieniono okolice Starego Ratusza w bezładny parking i tym samym dano sygnał pieszym, że nie są mile widziani na Starym Mieście, osobiście rezygnuję z udziału w tzw. "konsultacjach". Nie prowadzą one bowiem absolutnie do niczego i są wyłącznie stratą czasu. Co z tego, że większość opowie się za ograniczeniem ruchu i parkowania na Starym Mieście, skoro władze miasta pod dyktando kilku "przedsiębiorców" i tak zezwolą na bezładne obstawienie historycznej części miasta samochodami. Co z tego, że będziemy rozmawiać o estetyce, skoro tuż obok nowych mebli miejskich pan Gustek zafunduje nam szpalery żółtego żelastwa i błotniste klepisko (vide ul. Leśna).

Nie mam przy tym zamiaru dawać swoją obecnością przyczynku do propagandy sukcesu, o której mowa choćby w tym filmiku pokazującym jak rzekomo wspaniale układa się dialog między mieszkańcami i urzędnikami/władzami. Dialog ten niestety wygląda tak, że mieszkańcy coś mówią, a urzędnicy/władze i tak robią swoje. Przykłady można mnożyć (choćby na niniejszej platformie jest ich na pęczki). Uważam też, że tzw. konsultacje w sprawie Śródmieścia zakończą się jak wszystkie inne, czyli tym, że głos mieszkańców zostanie zignorowany. Absolutnie nie wierzę przy tym w to, że ustalenia niniejszych konsultacji wejdą kiedykolwiek w życie jako prawo miejscowe. A nawet jeżeli, to już kilka razy miasto pokazało, że prawo miejscowe niekoniecznie jest przestrzegane o ile wojewoda wcześniej nie odeśle uchwały do kosza na śmieci. Poza tym, zmian zapewne i tak "nie da się" wprowadzić, choćby z powodu braku pieniędzy, które trzeba przeznaczyć np. na żółte barierki.

Dziękuję za uwagę.
Jakub Bartoszewicz

Postautor: Kacprzycki » 18 października 2012, 05:50

Tego samego dnia co Sesja Rady Miasta - może być problem z dotarciem ze względu na przeładowany merytorycznie porządek obrad. Ale oczywiście się postaram.
Kacprzycki

Postautor: kaminski.bartosz » 18 października 2012, 07:45

Szanowny Panie,

Spotkania konsultacyjne mają służyć wypracowaniu założeń i wskazówek, które przełożą się na decyzje.
Rezygnując z pracy w zespole pozbawia się Pan możliwości przedstawienia swojego zdania
i wpływu na decyzje.
Pozdrawiam
Bartosz Kamiński
kaminski.bartosz

Postautor: Jakub Bartoszewicz » 18 października 2012, 13:38

Uważam, że i tak, ani ja, ani nikt inny z biorących udział w konsultacjach w istocie nie ma rzeczywistego wpływu na podejmowane decyzje (np. tą odnośnie zamiany Starego Miasta w komunikacyjny ściek), więc nie zmieniam zdania. Niemniej życzę miłego spotkania.

Pozdrawiam

JB
Jakub Bartoszewicz

Postautor: BorOl » 29 października 2012, 10:50

Też długo nad tym myślałem, ale jestem mimo wszystko zdecydowanym zwolennikiem brania udziału w konsultacjach, nawet kosztem niezbyt uczciwego wykorzystania naszego udziału - tak jak to ma miejsce w moim przypadku w powyższym filmie. Na temat filmu można zresztą dużo napisać, np. to, że znamienne (ale nie dziwne) jest to, że jego bohaterowie firmujący swoimi twarzami to przedsięwzięcie nie mieli szansy przekazania swojego zdania. Ale wtedy filmu by nie było... :angry: Jestem przekonany, że w strukturach miejskich także dochodzi do tarć i sporów, a ostateczne efekty nie zawsze zależą od tych, którzy zmiany inicjowali.

Wracając do konsultacji w sprawie Śródmieścia mam prośbę o przygotowanie na najbliższe spotkanie wszystkich dostępnych materiałów dotyczących sytuacji w sąsiedztwie Wysokiej Bramy. Niemal wszystkie założenia, które zacząłem sobie przygotowywać odnośnie organizacji ruchu w Śródmieściu "położone" zostały sobotnim artykułem z gazety.pl. :) Konsekwencje przesunięcia przystanku tramwajowego w okolice akwarium i zamknięcia dla ruchu samochodowego pl. Jedności Słowiańskiej są ogromne dla całego obszaru ścisłego centrum. Nieostrożne wprowadzanie takich zmian może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Uprzejmie proszę, żeby na spotkanie zaprosić Panów Piotra Gadomskiego i Piotra Mikulskiego-Bąka, którzy wypowiadali się na łamach mediów w przedmiotowej sprawie. Mają jakieś pomysły i warto ich wysłuchać. Dziękuję.
BorOl

Postautor: BorOl » 31 października 2012, 18:14

W nawiązaniu do ostatniej dyskusji na temat klientów na Starym Mieście i konieczności zapewnienia im dojazdu samochodem polecam lekturę artykułu zamieszczonego na stronie ibikekrakow.com Fajnie by było to zbadać w Olsztynie.

Ciekawe byłoby też zbadanie efektywności reklam, którymi upstrzona jest przestrzeń publiczna w Olsztynie.
BorOl

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zintegrowany Program Rozwoju Śródmieścia