Przestrzeń

Moderatorzy: Global Moderator, Moderator

Odp: Przestrzeń

Postautor: Marian Jurak » 31 października 2012, 20:55

Wczoraj odbyły sie kolejne konsultacje w sprawie przestrzeni i komunikacji. Wspomniałem o dwóch rzeczach, powtórzę je na forum. Pierwsza - prosty zabieg organizacyjny: zezwolenie na jazdę w lewo z mostu nad torami z ul. Partyzantów w Artyleryjska z dwóch pasów. Wprawdzie nieco wydłuży to przejazd skręcającym w prawo(zniknie zielona strzałka), ale jest ich zdecydowanie mniej niż chętnych do jazdy w lewo. Ułatwi wiec to przejazd, szczególnie w kontekście planowanych zmian ruchu na 11 Listopada.
Do drugiego pomysłu zainspirowała mnie ciekawa wypowiedź pana Piotra Gadomskiego o celowości traktu pieszego od Alfy przez Stare Miasto i Park Centralny do Alfy.
Z moich codziennych obserwacji wynika, ze ruch samochodowy po Piłsudskiego w kierunku wschodnim jest nawet w godzinach szczytu bardzo niewielki. Czy nie warto, przy okazji przebudowy ulicy w związku z tramwajami, zdecydować się na jej zwężenie i kosztem jezdni stworzyć szeroki trakt pieszy łączący pl. Dunikowskiego ze Starym Miastem? Warto przypomnieć, że koncepcje urbanistyczne z lat 70 zakładały całkowite zlikwidowanie tranzytu wewnętrznego przez centrum ul. Piłsudskiego (wówczas Zwycięstwa).
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

Odp: Przestrzeń

Postautor: Aneta » 22 listopada 2012, 12:33

Wczoraj ( 21.11.2012) w olsztyńskim ratuszu w ramach Konsultacji odbyło się spotkanie
grupy roboczej Przestrzeń i Komunikacja. Głównym tematem rozmów był projekt przebudowy ulicy Kościuszki. Padły następujące wnioski:

- przy przebudowie ulicy zachować „ priorytet drzew” czyli bardzo uważnie podejść do tematu wycinki (jeżeli to możliwe, przenieść parking przy siedzibie Lasów Państwowych
i tym samym zachować rosnące tam drzewa)
- wygospodarować miejsca pod nowe nasadzenia zieleni
- zawęzić pasy jezdni projektowanej ulicy Kościuszki do najmniejszej możliwej szerokości
( propozycja : szerokość 2,75)
- zbudować zintegrowane przystanki tramwajowe , w okolicy przystanków wynieść poziom jezdni co powinno uspokoić ruch samochodowy w tych miejscach
- zadbać o pieszych
- zlikwidować barierki wzdłuż ulicy Kościuszki i poszukać innych sposobów ograniczenia samochodów do chodnika ( np.: krzewy, donice z zielenią, ozdobne słupki)
Ten postulat został rozszerzony : zlikwidować barierki na całym terenie Śródmieścia.

Wracamy do ulicy Kościuszki. Jeszcze jeden postulat:
- na odcinku od skrzyżowania z ulicą Reja do Niepodległości zamiast trzech pasów ruchu wystarczą dwa i wtedy będzie można wydzielić pasy rowerowe lub teren zielony

Postulaty dotyczące całego Śródmieścia:
- warto byłoby pomyśleć nad estetyką koszy do śmieci i pojemników do selektywnej zbiórki odpadów
- należy stworzyć miejskie projekty elewacji obowiązujące dla wszystkich starych olsztyńskich kamienic ( ten wniosek pojawił się już przy okazji dyskusji o wyglądzie Starego Miasta)
- ograniczyć wjazd samochodów do Śródmieścia
I jeszcze wniosek formalny – przedstawiciele uczestników Konsultacji powinni być obecni podczas dalszych dyskusji i prac nad Zintegrowanym Programem Rozwoju Śródmieścia.

Kolejne spotkanie grupy roboczej Przestrzeń i Komunikacja odbędzie się 11 grudnia o godzinie 17.30 – jak zwykle w Ratuszu.

Zapraszam
Aneta Kasperek-Palińska
koordynatorka Konsultacji
Aneta
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 października 2012, 11:05

Odp: Przestrzeń

Postautor: Aneta » 26 listopada 2012, 17:05

Na wniosek uczestników Konsultacji, w najbliższy czwartek 29 listopada, odbędzie się spotkanie grupy roboczej Przestrzeń i Komunikacja. Początek – godzina 18.00- jak zwykle w ratuszu , w sali 219.

Zapraszam
Aneta Kasperek-Palińska
koordynatorka Konsultacji
Aneta
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 października 2012, 11:05

Odp: Przestrzeń

Postautor: Jakub Bartoszewicz » 04 grudnia 2012, 12:02

Od jakiegoś czasu nie biorę udziału w spotkaniach, jednak chciałbym się wypowiedzieć w sprawie, która wydaje mi się szczególnie ważna. Chodzi o estetykę elewacji budynków i wprowadzenie regulacji dotyczących możliwości umieszczania na nich reklam. Proponuję:

1. wzorem Krakowa wprowadzić całkowity zakaz umieszczania reklam na elewacjach (włącznie z szybami) budynków zlokalizowanych w obrębie Starego Miasta zpozostawieniem jedynie możliwości zamieszczania tam informacji o prowadzonej działalności w formie dostosowanej do charakteru tego obszaru miasta (materiały naturalne, odpowiednia stylistyka, kolorystyka i wymiary) - http://www.mmkrakow.pl/423089/2012/8/21 ... egory=news

2. wprowadzić zakaz instalowania ekranów lcd i diodowych nośników reklam na fasadach i dachach budynków, a także wprowadzić maksymalne wymiary reklam, jakie mogą być umieszczane na fasadach.

Prawo własności nie jest prawem bezwzględnym i w Śródmieściu nie może być miejsca na zalew tandety i pstrokacizny. Najlepszym przykładem kloaki estetycznej do jakiej prowadzi całkowita samowolka w tym przedmiocie jest bezpośrednie otoczenie ratusza. Z przejawami takiej formy "reklamy" należy walczyć wszelkimi środkami prawnymi, którymi dysponuje miasto. W razie potrzeby radni i urzednicy powinni wybrać się do Krakowa (wszak Rada Miasta zarezerwowała w budżecie całkiem spore fundusze wycieczkowe), gdzie regulacje obejmują już nie tylko staromiejskie budynki, ale także wygląd dorożek (dla porównania, u nas ciągle można parkować rozpadające się samochody dostawcze bezpośrednio przy najstarszych olsztyńskich zabytkach).

Zakaz tandetnej reklamy z całą pewnością pobudzi do działania firmy reklamowe, które w końcu będą mogły wykazać się kreatywnością, a nie poprzestawać na realizacji zleceń mniejszych bądź większych szmat do wieszania na budynkach.
Jakub Bartoszewicz
 
Posty: 321
Rejestracja: 18 stycznia 2012, 09:51

Odp: Przestrzeń

Postautor: Aneta » 05 grudnia 2012, 12:15

Witam

W przyszłym tygodniu w ramach konsultacji społecznych poświęconych Zintegrowanemu Programowi Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia odbędą się dwa spotkania. 11 grudnia – we wtorek - spotyka się grupa Przestrzeń i Komunikacja , w środę – 12 grudnia- dyskutować będą przedstawiciele grupy roboczej Gospodarka i Społeczeństwo. Oba spotkania rozpoczną się o 17.30 i odbędą się tradycyjnie w sali 219 w olsztyńskim ratuszu

Zapraszam

Aneta Kasperek-Palińska

Koordynatorka Konsultacji Społecznych
Aneta
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 października 2012, 11:05

Odp: Przestrzeń

Postautor: Aneta » 06 grudnia 2012, 11:22

Na wtorkowym spotkaniu grupy roboczej Przestrzeń i Komunikacja w ramach prac nad raportem kończącym Konsultacje zajmiemy się , zgodnie z sugestiami uczestników, ulicą Obiegową . Na prośbę Biura Planowania Przestrzennego poruszony zostanie także temat Mostu św. Jakuba ( to most na ulicy Pieniężnego) .
11 grudnia, godz.17.30 , zapraszam :)

Aneta Palińska
Aneta
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 października 2012, 11:05

Odp: Przestrzeń

Postautor: Jakub Bartoszewicz » 07 grudnia 2012, 18:14

Proponuję:

1

Wprowadzić regularne i kompletne nasadzenia drzew na każdej ze śródmiejskich ulic, które między innymi oddzielałyby od siebie miejsca parkingowe (co 2,3 miejsca w zależności od dopuszczalnego sposobu parkowania). Chodzi mi o osiągnięcie czegoś takiego, jak w Krakowie na ulicach nieraz dużo węższych niż olsztyńśkie:

https://maps.google.pl/maps?q=Krak%C3%B ... 73,,0,7.33

https://maps.google.pl/maps?q=Krak%C3%B ... 83,,0,9.07

https://maps.google.pl/maps?q=Krak%C3%B ... 5,,0,12.31

Zieleń powinna być priorytetem i nie można jej poasadowienia ograniczać tylko do miejsc "gdzie się da", ale o wprowadzenie takich zmian (między innymi w infrastrukturze podziemnej), które umożliwią nasadzenia wszędzie gdzie są planowane (czyli możliwie jak najgęściej).

Jednocześnie konieczne jest uzupełnienie nasadzeń, przede wszystkim na ul. Dąborwszczaków, Partyzantów, czy Kościuszki.

2.

Podział postulatów na takie, których wprowadzenie w życie możliwe jest natychmiast (usuwanie barier, zabezpieczanie zieleni przed dewastacją samochodami, uregulowanie sposobu parkowania, nasadzenia) oraz takie, których realizacja wymaga większych nakładów. Powyższe miałoby na celu jasne określenie, co można i powinno się robić tuż po zakończeniu konsultacji, żeby uniknąć odkładania wprowadzania zmian na nieokreśloną przyszłość.

Dodatkowo należy podzielić postulaty na te, których realizacja możliwa jest wyłącznie poprzez wprowadzenie zapisów w planach zagospodarowania przestrzennnego oraz takich (np. regulacje dotyczące reklam), które można wykonać bez powyższego, gdyż ich realizacja leży w kompetencji podmiotów miejskich i dotyczy miejskiego majątku (likwidacja barier, opracowanie i wdrażanie planu regulacji sposobu parkowania, nasadzeń, wymiany nawierzchni chodników itp itd).

W sumie każdy z postulatów mógłby otrzymywać oznaczenie N(atychmiast)/I(inwestycyjne) oraz Z(zmiany w planach zagosp.)/B(ez zmian).

Powyższe pomogłoby łatwe i czytelne opracowanie harmonogramu wprowadzania zmian po zakończeniu konsultacji.
Jakub Bartoszewicz
 
Posty: 321
Rejestracja: 18 stycznia 2012, 09:51

Odp: Przestrzeń

Postautor: Aneta » 12 grudnia 2012, 14:25

Grupa Komunikacja i Przestrzeń kontynuuje prace nad raportem kończącym konsultacje . W czwartek 20 grudnia odbędzie się kolejne „ postulatowe” spotkanie. Początek godz. 17.30 . Tym razem spotykamy się w pokoju nr 29- siedzibie :) Biura Komunikacji Społecznej.

Aneta Kasperek- Palińska
koordynatorka Konsultacji
Aneta
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 października 2012, 11:05

Odp: Przestrzeń

Postautor: Jakub Bartoszewicz » 20 grudnia 2012, 19:33

Banały, ale w warunkach olsztyńskich science fiction - http://miastowruchu.pl/10-krokow-do-mia ... -pieszych/
Jakub Bartoszewicz
 
Posty: 321
Rejestracja: 18 stycznia 2012, 09:51

Odp: Przestrzeń

Postautor: Danuta Abramczuk » 27 grudnia 2012, 13:15

Jako że pojawiły się informacje o finalizowaniu umów dotyczących budowy Domu Pielgrzyma na skrzyżowaniu ul. Staszica i Pieniężnego...
chciałabym wiedzieć jak zagospodarowane będzie otoczenie DP.
Przestawiana w mediach - przynajmniej ta, którą ja widziałam - wizualizacja jest zupełnie "bezdrzewna".
Mam pytanie: czy ochronione będą piękne świerki, brzoza i rajska jabłoń rosnące w sąsiedztwie?
Co ze szpalerem drzew wzdłuż ul. Pieniężnego ?
Co z tzw. olsztyńskimi "plantami" ?
Jaka zieleń jest przewidziana w sąsiedztwie ?
Danuta Abramczuk
 
Posty: 93
Rejestracja: 15 lutego 2011, 11:04

Odp: Przestrzeń

Postautor: BorOl » 09 stycznia 2013, 13:47

Czy ustalono już datę kolejnego spotkania? Mija kolejny tydzień w nowym roku, pojawiają się nowe, coraz ciekawsze wiadomości, a przed nami jeszcze sporo ustaleń. Ustaliliśmy na ostatnim spotkaniu, że tematem kolejnego mają być zieleń i SIM (sam SIM jak i możliwości oraz plany jego wprowadzenia i egzekwowania).

Ogłoszony został (już jakiś czas temu) konkurs na „Opracowanie koncepcji zagospodarowania otoczenia projektowanego Pomnika Armii Krajowej przy Alei. M. J. Piłsudskiego w Olsztynie”. Informacje na ten temat znajdują się na stronie: http://www.olsztyn.eu/pl,olsztyn-oficja ... tynie.html Proszę o udostępnienie materiałów konkursowych (co najmniej punkty 2-7) także uczestnikom konsultacji społecznych ZPRŚ.
Jak należy rozumieć zapis regulaminu w punkcie 7.4., którego fragment brzmi:?
Projektowane zagospodarowanie na tym etapie kończy proces inwestowania przestrzeni publicznej w tym rejonie śródmieścia w przewidywanej perspektywie ponad kilkunastoletniej.
Proszę o zdefiniowanie "tego rejonu" oraz "procesu inwestowania przestrzeni publicznej".

Odnoszę wrażenie, że część warunków konkursowych stoi w sprzeczności z ustaleniami poczynionymi w procesie konsultacji ZPRŚ - np. w kontekście komunikacji rowerowej. Szczegółów z pewnością dostarczą materiały konkursowe, o których udostępnienie proszę powyżej.
BorOl
 
Posty: 607
Rejestracja: 19 marca 2010, 10:24

Odp: Przestrzeń

Postautor: Aneta » 09 stycznia 2013, 14:01

Zapraszam obie grupy robocze : Przestrzeń i Komunikacja oraz Gospodarka i Społeczeństwo na kolejne spotkanie w ramach Konsultacji. Odbędzie się ono 15 stycznia ( wtorek ) – o godz. 17.00 w ratuszu , w sali 119. W dyskusji udział weźmie Tekla Żurkowska Miejski Ogrodnik .
Natomiast w środę 16 stycznia o 17.30 proponuję spotkanie roboczej grupy Przestrzeń i Komunikacja. Moglibyśmy wtedy dokończyć prace nad wnioskami podsumowującymi Konsultacje. Czy ten termin Wam odpowiada?

Aneta Palińska
Koordynatorka Konsultacji
Aneta
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 października 2012, 11:05

Odp: Przestrzeń

Postautor: Aneta » 15 stycznia 2013, 11:49

Dzisiejsze spotkanie konsultacyjne rozpocznie się zgodnie z planem o 17.00 ale odbędzie się w innej sali. Zapraszamy do ratusza do sali 220.
Do zobaczenia po południu :)
Aneta Palińska
Koordynatorka Konsultacji
Aneta
 
Posty: 44
Rejestracja: 05 października 2012, 11:05

Odp: Przestrzeń

Postautor: BorOl » 04 lutego 2013, 12:01

Szanowni Państwo,
Po niemal 12 miesiącach wytężonej pracy mieszkańców Olsztyna i urzędników Ratusza trzeba podsumować konsultacje społeczne na temat przyszłości naszego Śródmieścia.

W 21 spotkaniach konsultacyjnych wzięło udział łącznie ok. 200 osób, które skupiły się na czterech obszarach funkcjonowania olsztyńskiego Śródmieścia: komunikacji, przestrzeni, gospodarce i społeczeństwie.

Efektem współpracy mieszkańców i urzędników jest Raport z konsultacji, którego część przygotowaną przez połączony zespół Komunikacja i przestrzeń publikujemy poniżej. Dopracowania i uaktualnienia do wprowadzonych zmian wymagają załączniki graficzne, z których wersjami roboczymi można zapoznać się poniżej.

Przez kolejne 7 dni (do 11 lutego do godz. 12:00) wszyscy zainteresowani mają możliwość zgłoszenia swoich uwag lub propozycji do Raportu. W tym czasie będzie także okazja do osobistego spotkania ze społecznymi liderami, którzy wzięli na siebie ostateczne opracowanie raportów. Spotkanie odbędzie się w czwartek (7 lutego) o godz. 17:00 sali 29 olsztyńskiego Ratusza.
Zapraszamy.

Raport zespołu "Komunikacja i przestrzeń":
http://kmo.borol.net/ZPRS/Komunikacja_-_raport_przejsciowy_2013-02-04.A.pdf

Załączniki graficzne (wersja robocza) z 3 grudnia 2012 r.:
http://kmo.borol.net/ZPRS/Plansza_nr_1_-_granice_srodmiescia.pdf
http://kmo.borol.net/ZPRS/Plansza_nr_2_ ... piesze.pdf
http://kmo.borol.net/ZPRS/Plansza_nr_3_ ... iescie.pdf
BorOl
 
Posty: 607
Rejestracja: 19 marca 2010, 10:24

Odp: Przestrzeń

Postautor: Marian Jurak » 05 lutego 2013, 22:59

Kraków rozprawił sie z reklamami, Poznan próbuje http://poznan.gazeta.pl/poznan/56,36001 ... awdz_.html
A u nas - mamy "zabytkowy kebab" na szmacie w rynku Starego Miasta:(.
Marian Jurak
 
Posty: 165
Rejestracja: 06 marca 2011, 17:45

PoprzedniaNastępna

Wróć do Zintegrowany Program Rozwoju Śródmieścia